Polsko-słowackie pogranicze zyska nowe atrakcje turystyczne

W Zagórzu powstanie miniskansen kolejowy, którego centralnym punktem i główną atrakcją będzie wyremontowana zabytkowa lokomotywy TKt48124. Fot. Jerzy Zuba
W Zagórzu powstanie miniskansen kolejowy, którego centralnym punktem i główną atrakcją będzie wyremontowana zabytkowa lokomotywy TKt48124. Fot. Jerzy Zuba

Na polsko-słowackim pograniczu przybędzie ponad 600 km nowych szlaków rekreacyjnych i kilkanaście kompleksowych ofert turystycznych. Odnowione będą kolejne obiekty historyczne.

To efekt obrad Komitetu Monitorującego Program Interreg Polska-Słowacja, który zdecydował o dofinansowaniu 13 projektów. Blisko 24 mln euro, skierowane na dofinansowanie, pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W realizację tych 13 projektów zaangażowanych jest 49 partnerów z Polski i Słowacji. W większości są to samorządy lub stowarzyszenia, a także muzea, leśnictwa, organizacje turystyczne, organizacja kościelna, park narodowy, uniwersytet.

Na Podkarpaciu dofinansowane zostaną dwa projekty. Jeden z nich – „Porta Rusica – z Połonin w Bieszczady” – ma być realizowany przez Powiat Leski w partnerstwie ze słowackim leśnictwem z Ulič. W jego wyniku zostanie wytyczony i oznakowany ok. 60-kilometrowy szlak rowerowy biegnący przez Województwo Podkarpackie i Kraj Preszowski. Będą to głównie leśne ścieżki rowerowe, wzdłuż których powstaną wiaty i wieże widokowe. Dokładna mapa ścieżek będzie dostępna poprzez bezpłatną aplikację na smartfony z możliwością skanowania kodów QR lokalizujących miejsce pobytu rowerzysty. „Otwieramy wrota Karpat” to z kolei propozycja dla turystów zainteresowanych atrakcjami Pogórza Karpackiego. Jego inicjatorem jest Powiat Bieszczadzki i będzie zrealizowany we współpracy z miastami Medzilaborce i Giraltovce oraz Gminą Zagórz. Odnowione zostaną zapomniane obiekty dziedzictwa kulturowego, w których będą się odbywały różnego typu imprezy kulturalne. W Ustrzykach Dolnych, wokół starej rafinerii, odnowiona zostanie przestrzeń na potrzeby działań Bieszczadzkiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego. Powstanie mini skansen kolejowy w Zagórzu. W Medzilaborcach będzie utworzone Muzeum I Wojny Światowej. Po stronie słowackiej w Giraltovcach powstanie Dom Słowacko-Polski. Wszystkie te miejscowości łączy trasa kolejowa.

Jak informuje resort Inwestycji i Rozwoju, szansę na realizację ma kolejnych 17 projektów z listy rezerwowej, których wsparcie będzie możliwe po zatwierdzeniu zmian w programie Interreg przez Komisję Europejską.

Martyna Sokołowska

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o