POMAGAMY: Z pompą Arek będzie mógł żyć bez bólu

- Na rozwiązanie problemu z niedziałającą pompą czekałem już cztery miesiące. Z dnia na dzień czułem się gorzej. Dobrze, że ten koszmar się kończy – mówił Arkadiusz Wójcik godzinę przed zabiegiem. Fot. Wojciech Preisner

PODKARPACIE. Skończyła się batalia o wszczepienie pompy baklofenowej 22-letniemu studentowi.

– Jestem wdzięczny wszystkim, którzy pomogli mi w dotarciu do celu, czyli zabiegu wszczepienia pompy baklofenowej, która pozwoli mi wreszcie, w miarę normalnie żyć- mówi Arkadiusz Wójcik z Jabłonki koło Brzozowa.

Pokonać niepokonane, czyli przepisy uniemożliwiające przeprowadzenie zwykłej procedury medyczne udało się dzięki zaangażowaniu prof. Sławomira Sneli, ordynatora klinicznego oddziału ortopedii i traumatologii dziecięcej, wyrozumiałości Janusza Solarza, dyrektora Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie oraz Super Nowościom. Dlaczego było tyle trudności? Ponieważ procedury pozwalającej młodemu mężczyźnie żyć, niestety nie są już refundowanej przez NFZ mimo protestów i próśb Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Chorych na Dziecięce Porażenie Mózgowe.

– Nie udało nam się też dojść do porozumienia z firmą, która powinna kupić pompę, bo ta zepsuła się trzy lata przed końcem gwarancji, ale oni potraktowali człowieka jak samochód, kazali przysłać pompę do naprawy. To jak to mieliśmy zrobić? Postawić chłopaka na kołki jak samochód, wyjąć zepsutą pompę, wysłać ją do naprawy i czekać żeby ją odesłali po reperacji? – ironizuje prof. Sławomir Snela.

Dostał szansę na normalność

Decyzją dyrektora szpital sam zapłacił za pompę i chłopak już przeszedł zabieg, a sprawne urządzenie będzie podawać mu lek wprost do rdzenia kręgowego. – Liczymy, że NFZ w drodze wyjątku zapłaci i za procedurę i pompę. Jeżeli nie, będziemy próbowali negocjować z firmą jako pełnomocnicy holenderskiej fundacji, która zakupiła pierwszą pompę baklofenową dla Arkadiusza. Mamy na to zgodę jej założycielki i prezeski. Przecież dla niego to być albo nie być – mówi profesor Snela.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments