Pomnik miasta czy zakonu?

Czy turyści powinni wyjeżdżać z Rzeszowa z miniaturkami pominika? Fot. Paweł Bialic

RZESZÓW. Przepychanek w sprawie Pomnika Czynu Rewolucyjnego ciąg dalszy.

– Pomnik powinien wrócić do miasta – apeluje Wiesław Buż, radny SLD. – Co jest symbolem Rzeszowa? Nie tylko bieda, ale i pomnik – wtrąca poseł Dariusz Dziadzio. – Pomnik rzeszowski jest naszym symbolem. Można wykorzystać zarobkowo. Proszę pomyśleć, ile osób mogłoby wyjechać z Rzeszowa z jego miniaturką? – To żałosne, panie pośle – kwituje radny PiS, Robert Kultys. – Pomnik nie powinien być wizytówką miasta!

Radni SLD na sesji rady miasta wnioskują o odzyskanie od oo. bernardynów terenów, na których znajduje się słynny pomnik. – Pomnik nie jest symbolem Rzeszowa. Może być tylko z nim kojarzony – podkreśla radna PO, Jolanta Kaźmierczak.

– Żądacie przyjęcia darowizny, ale nie możemy mieć wpływu na to, co zrobią jej właściciele (ojcowie bernardyni – przyp. red.). Czy nie lepiej porozmawiać z właścicielami działki i dopiero wtedy przygotować uchwałę? – pyta Robert Kultys radnych SLD.

Ratusz skłamał?
W mediach pojawiły się informacje o tym, że zakon chce oddać tereny miastu. Zdaniem radnego PiS, Marka Strączka, zakon wcale nie zamierza tego zrobić. – Skąd informacja w mediach o liście od ojców bernardynów? Kto wprowadza w błąd opinię publiczną i dziennikarzy? Dezinformacja nie służy rozmowom – podnosi temat Jerzy Cypryś, radny PiS.

Przypomnijmy, ze w ratuszu Super Nowości usłyszały, że dokumenty od zakonu, który rzekomo zgadza się na zamianę działek, “gdzieś są”. – Przyznaję się, że nie zachowałem się profesjonalnie i nie sprawdziłem, czy to pismo rzeczywiście się pojawiło – mówi z pokorą zastępca prezydenta, Roman Holzer.

Za wykupem bądź przyjęciem darowizny od ojców Bernardynów opowiedziało się 5 radnych, przeciw było 12, a wstrzymało się 8. Uchwała nie została przyjęta. .

Ewelina Nawrot

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
antyzgrzyt
antyzgrzyt
8 lat temu

Pomnik trzeba zniszczyć, wielu ludzi nie chce (ok 80% ), więc trzymajmy się tego co lud chce!

Ojo
Ojo
8 lat temu

No cóż, są ludzie od burzenia i od tworzenia.
Ustanowić pomnik jako zabytek i niech ojczulkowie ponoszą koszty jego bieżącej konserwacji, a jeżeli umocowany krzyż maltański „Szlachty” nie spełnia wymogów zabytku, to go po prostu zdjąć.

jacek
jacek
8 lat temu

tylko dla głupiego ten pomnik może być symbolem miasta, wiecie gamonie co to w ogóle symbol, zajrzyjcie do słownika zanim to komunistyczne g…wno nazwiecie symbolem naszego miasta

orest
orest
8 lat temu

Pomnik jest symbolem Rzeszowa.

Zenek
Zenek
8 lat temu

Skoro 70% mieszkańców miasta jest za pozostawieniem pomnika i uznaje przekazanie parkingu WRN zakonnikom za sprzeczne z interesem Rzeszowa to działanie Kultysa i jemu podobnych jest postępowaniem wbrew większości. Zatem robimy referendum i rozpędzamy towarzystwo. Na stanowisko Prezydenta Miasta powołujemy byłego Wiceprezydenta Pana Wiesława Walata. Emilu jeżeli zburzyć symbole poprzedniego ustroju ,to postępując konsekwentnie zburzyć Osiedle Baranówka,Pułaskiego,Dąbrowskiego,Piastów,1000-lecia i inne obiekty z tamtego okresu.Należy również Emilu zwrócić właścicielom gospodarstwa rolne przejęte w ramach reformy rolnej. A Ciebie obciążyć kosztami darmowej nauki i wyprowadzić z Nowego Miasta które podlega również zburzeniu. A gwoli ścisłości to jaki interes miasta przemawiał za darmowym przekazaniem… Czytaj więcej »

ROMAN
ROMAN
8 lat temu

no tak – symbol to element świata przedstawionego -który posiada jedno znaczenie dosłowne i nieskończoną ilość znaczeń ukrytych-czykli co inni mają a my nie
Egipt- Giza/ piramidy i sfinks
Agra- Taj MAHAL
Wiltshire-UK- Stonehenge
Chiny- wielki mur chiński
Angkor-Kambodża- Siem Reap
Ateny-Grecja- Akropol
Lhasa-Tybet-Pałac Potala
N.Y.-USA- Statua Wolności
jeśli stać nas tylko na taki symbol no to cóż- PRAWDA JEST DZIWNIEJSZA NiŻ FiKCJA

Adam1962
Adam1962
8 lat temu

Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie powinien zmienić nazwę na „Gloria Victis” i wszystko będzie w porządku, gdyż jak wiemy z historii, większość naszych zrywów powstańczych kończyła się niepowodzeniem – tym samym oddamy hołd „wszystkim zwyciężonym” Taka nazwa pomnika nie powinna już dzielić Polaków na tych gorszych i lepszych ( jak to jedni nazywają – „prawdziwych” i pozostałych)

miastowy
miastowy
8 lat temu

Przed oddaniem kleropodobnym za bezcen tej ziemi (jednej z najdroższych z powodu śródmiejskiej lokalizacji) miasto chciało wybudować w miejscu tej inwestycji parking wielokondygnacyjny (nie tak jak teraz z jednym poziomem). Bernardyni oczywiści byli wielce przeciwni!!! Bo obiekt będzie szpecił otoczenie i źle się prezentował na tle świątyni!!?? Zakombinowali wówczas z LPR’owcami i PiSowcami, Ferenca też przekabacili i radni przekazali im tą ziemię za bezcen!!! Wątek zwrócenia własności zagrabionej przez komunistów jest jawnym wprowadzaniem w błąd. Na początku lat 90’tych bernardyni dostali ziemię pod Łańcutem w ramach tej rekompensaty!!! A więc kler dostał kolejne nieruchomości warte miliony oczywiście za darmo!!!! Skandal!!!… Czytaj więcej »

Emil Kowalski
Emil Kowalski
8 lat temu

Dajcie spokój. Ten pomnik dawno należało zburzyć. Tylko szpeci okolicę. W całej Polsce się z nas śmieją.

kaj
kaj
8 lat temu
Reply to  Emil Kowalski

Emil masz rację, daj spokój i nie szpeć się. Nikt wówczas nie będzie się z ciebie śmiał.

Kasprzak
Kasprzak
8 lat temu

Pomnik jest symbolem Rzeszowa! Czy się to Wam podoba czy nie. Niestety, ale w Rzeszowie nie ma nic innego co było i jest znane… Oczywiście można wirtualnie przyjąć, że symbolem jest ratusz czy jakby to chciał Kultys: krowa pasąca się na rondzie, ale kto po obejrzeniu zdjęcia ratusza pozna, że to jednak Rzeszów? niestety ale wielu Rzeszowian nawet nie przeszłoby tego testu.

bramkarz
bramkarz
8 lat temu

asterix1969-symbol upadku

asterix1969
asterix1969
8 lat temu

PIS – symbol upadku…

K.Bimbała
K.Bimbała
8 lat temu
Reply to  asterix1969

Nic gorszego jak Bozia komuś rozum odbierze?.

Moher
Moher
8 lat temu
Reply to  K.Bimbała

PIS – symbol upadku … POszustów.