Pomnik miasta czy zakonu?

Czy turyści powinni wyjeżdżać z Rzeszowa z miniaturkami pominika? Fot. Paweł Bialic

RZESZÓW. Przepychanek w sprawie Pomnika Czynu Rewolucyjnego ciąg dalszy.

- Pomnik powinien wrócić do miasta – apeluje Wiesław Buż, radny SLD. – Co jest symbolem Rzeszowa? Nie tylko bieda, ale i pomnik – wtrąca poseł Dariusz Dziadzio. – Pomnik rzeszowski jest naszym symbolem. Można wykorzystać zarobkowo. Proszę pomyśleć, ile osób mogłoby wyjechać z Rzeszowa z jego miniaturką? – To żałosne, panie pośle – kwituje radny PiS, Robert Kultys. – Pomnik nie powinien być wizytówką miasta!

Radni SLD na sesji rady miasta wnioskują o odzyskanie od oo. bernardynów terenów, na których znajduje się słynny pomnik. – Pomnik nie jest symbolem Rzeszowa. Może być tylko z nim kojarzony – podkreśla radna PO, Jolanta Kaźmierczak.

- Żądacie przyjęcia darowizny, ale nie możemy mieć wpływu na to, co zrobią jej właściciele (ojcowie bernardyni – przyp. red.). Czy nie lepiej porozmawiać z właścicielami działki i dopiero wtedy przygotować uchwałę? – pyta Robert Kultys radnych SLD.

Ratusz skłamał?
W mediach pojawiły się informacje o tym, że zakon chce oddać tereny miastu. Zdaniem radnego PiS, Marka Strączka, zakon wcale nie zamierza tego zrobić. – Skąd informacja w mediach o liście od ojców bernardynów? Kto wprowadza w błąd opinię publiczną i dziennikarzy? Dezinformacja nie służy rozmowom – podnosi temat Jerzy Cypryś, radny PiS.

Przypomnijmy, ze w ratuszu Super Nowości usłyszały, że dokumenty od zakonu, który rzekomo zgadza się na zamianę działek, “gdzieś są”. – Przyznaję się, że nie zachowałem się profesjonalnie i nie sprawdziłem, czy to pismo rzeczywiście się pojawiło – mówi z pokorą zastępca prezydenta, Roman Holzer.

Za wykupem bądź przyjęciem darowizny od ojców Bernardynów opowiedziało się 5 radnych, przeciw było 12, a wstrzymało się 8. Uchwała nie została przyjęta. .

Ewelina Nawrot

do “Pomnik miasta czy zakonu?”

 1. antyzgrzyt

  Pomnik trzeba zniszczyć, wielu ludzi nie chce (ok 80% ), więc trzymajmy się tego co lud chce!

 2. Ojo

  No cóż, są ludzie od burzenia i od tworzenia.
  Ustanowić pomnik jako zabytek i niech ojczulkowie ponoszą koszty jego bieżącej konserwacji, a jeżeli umocowany krzyż maltański „Szlachty” nie spełnia wymogów zabytku, to go po prostu zdjąć.

 3. jacek

  tylko dla głupiego ten pomnik może być symbolem miasta, wiecie gamonie co to w ogóle symbol, zajrzyjcie do słownika zanim to komunistyczne g…wno nazwiecie symbolem naszego miasta

 4. orest

  Pomnik jest symbolem Rzeszowa.

 5. Zenek

  Skoro 70% mieszkańców miasta jest za pozostawieniem pomnika i uznaje przekazanie parkingu WRN
  zakonnikom za sprzeczne z interesem Rzeszowa to działanie Kultysa i jemu podobnych jest postępowaniem wbrew większości. Zatem robimy referendum i rozpędzamy towarzystwo. Na stanowisko
  Prezydenta Miasta powołujemy byłego Wiceprezydenta Pana Wiesława Walata.
  Emilu jeżeli zburzyć symbole poprzedniego ustroju ,to postępując konsekwentnie zburzyć Osiedle
  Baranówka,Pułaskiego,Dąbrowskiego,Piastów,1000-lecia i inne obiekty z tamtego okresu.Należy
  również Emilu zwrócić właścicielom gospodarstwa rolne przejęte w ramach reformy rolnej. A Ciebie
  obciążyć kosztami darmowej nauki i wyprowadzić z Nowego Miasta które podlega również zburzeniu.
  A gwoli ścisłości to jaki interes miasta przemawiał za darmowym przekazaniem Klerowi parkingu WRN,
  o wartości około 42mln.,działki przy ulicy Rejtana o podobnej wartości, kamienicy przy ulicy Zamkowej,
  dworku z parkiem w Słocinie ,willi przy ks. Jałowego i innych.
  Czy obowiązkiem zakonników nie jest życie w ubóstwie i służenie wiernym?
  Może w tym temacie wypowiedzą się Radni Miasta i Wielce Szanowny Ojciec Klimas.

 6. ROMAN

  no tak – symbol to element świata przedstawionego -który posiada jedno znaczenie dosłowne i nieskończoną ilość znaczeń ukrytych-czykli co inni mają a my nie
  Egipt- Giza/ piramidy i sfinks
  Agra- Taj MAHAL
  Wiltshire-UK- Stonehenge
  Chiny- wielki mur chiński
  Angkor-Kambodża- Siem Reap
  Ateny-Grecja- Akropol
  Lhasa-Tybet-Pałac Potala
  N.Y.-USA- Statua Wolności
  jeśli stać nas tylko na taki symbol no to cóż- PRAWDA JEST DZIWNIEJSZA NiŻ FiKCJA

 7. Adam1962

  Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie powinien zmienić nazwę na „Gloria Victis” i wszystko będzie w porządku, gdyż jak wiemy z historii, większość naszych zrywów powstańczych kończyła się niepowodzeniem – tym samym oddamy hołd „wszystkim zwyciężonym” Taka nazwa pomnika nie powinna już dzielić Polaków na tych gorszych i lepszych ( jak to jedni nazywają – „prawdziwych” i pozostałych)

 8. miastowy

  Przed oddaniem kleropodobnym za bezcen tej ziemi (jednej z najdroższych z powodu śródmiejskiej lokalizacji) miasto chciało wybudować w miejscu tej inwestycji parking wielokondygnacyjny (nie tak jak teraz z jednym poziomem). Bernardyni oczywiści byli wielce przeciwni!!! Bo obiekt będzie szpecił otoczenie i źle się prezentował na tle świątyni!!??
  Zakombinowali wówczas z LPR’owcami i PiSowcami, Ferenca też przekabacili i radni przekazali im tą ziemię za bezcen!!! Wątek zwrócenia własności zagrabionej przez komunistów jest jawnym wprowadzaniem w błąd. Na początku lat 90′tych bernardyni dostali ziemię pod Łańcutem w ramach tej rekompensaty!!! A więc kler dostał kolejne nieruchomości warte miliony oczywiście za darmo!!!! Skandal!!! A może normalna standardowa patologia ciemnogrodu Polskiego!!! Dopiero po latach ktoś zaczął im patrzeć na ręce!!! Ale niestety jest już za późno bo biliardów już nigdy nie odzyskamy oddanych klerowi!!!
  Wracając do wątku!!! Teraz nieskazitelni Bernardyni dobrze zakombinowali i upiekli 2 pieczenie przy jednym ogniu! Dla picu zbudowali se park, zieleniec, skwer, czy jak by to nie nazwać!!! Oczywiście z otwartością tego parku dla mieszkańców to nie był bym taki pewien!!! Być może będzie dostępny tylko dla sutannowców!! Druga pieczeń to oczywiście parking na którym zarobią miliony na przestrzeni kilku lat!!!! Piękna nieskazitelna dwulicowość kleru!!!
  Bo jak miasto chciało na parkingu zarobić to było beee ale jak do naszej kieszeni wpadnie do będzie cacy!!!
  W temacie pomniku to już dziś trzeba działać!!! To że na dzień dzisiejszy nie mogą oddać wydzielonej działki z pomnikiem to niema nic do rzeczy!!! Trzeba przygotować uchwałę rady miasta aby po karencji 5 letniej związanej z funduszami unijnymi pomnik wrócił do miasta!!! I to za darmo!!!! Bo było by kolejnym skandalem abyśmy my mieszkańcy jeszcze im za to płacili!!!! Jeśli uchwała nie przejdzie teraz to trza ją wałkować aż do skutku!!! W końcu jest na to 5 lat!!! Do roboty radni!!!!!!

 9. Emil Kowalski

  Dajcie spokój. Ten pomnik dawno należało zburzyć. Tylko szpeci okolicę. W całej Polsce się z nas śmieją.

 10. Kasprzak

  Pomnik jest symbolem Rzeszowa! Czy się to Wam podoba czy nie. Niestety, ale w Rzeszowie nie ma nic innego co było i jest znane… Oczywiście można wirtualnie przyjąć, że symbolem jest ratusz czy jakby to chciał Kultys: krowa pasąca się na rondzie, ale kto po obejrzeniu zdjęcia ratusza pozna, że to jednak Rzeszów? niestety ale wielu Rzeszowian nawet nie przeszłoby tego testu.

 11. bramkarz

  asterix1969-symbol upadku

 12. asterix1969

  PIS – symbol upadku…

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.