Pomnik niezgody

Przez wiele lat pomnik wzbudzał kontrowersje wśród mieszkańców, organizacji kombatanckich i innych. Rodzi się ponownie idea przebudowy pomnika na plantach na Rynku w Łańcucie. Fot. Autor

ŁAŃCUT. Pomnik na łańcuckich plantach do przebudowy – idea powraca.

Grupa radnych z Łańcuta jeszcze w listopadzie 2012 roku złożyła projekt uchwały w sprawie przebudowy pomnika na plantach. Nie został wprowadzony jednak do porządku obrad na sesję. Dlatego powstaje Społeczny Komitet Przebudowy Pomnika.

Pomnik wzniesiony został jako symbol Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej i Żołnierzom Ludowego Wojska Polskiego, a także funkcjonariuszom Urzędu Bezpieczeństwa oraz Milicji Obywatelskiej w dniu 6 listopada 1969 r. Przez wiele lat wzbudzał wiele emocji.

W sierpniu 2010 roku przeprowadzono zmianę wizerunku pomnika na plantach. – Monument, na którym widnieje m.in. sylwetka radzieckiego żołnierza pozostał, a na jego szczycie umieszczono orła w koronie i duży numer 10, który ma nawiązywać do 10. Pułku Strzelców Konnych i to pomimo sprzeciwów tego środowiska – czytamy w projekcie uchwały. 17 września 2010 roku, w rocznicę napaści Sowietów na Polskę, w atmosferze kontrowersji pomnik został odsłonięty. Radni w swoim projekcie zwracają uwagę, iż w chwili obecnej żadne środowisko nie utożsamia się z pomnikiem na plantach – wszystkie uroczystości narodowe i państwowe związane z okolicznościowymi wystąpieniami odbywają się z pominięciem pomnika, co nie sprzyja dobru wspólnemu – piszą radni.

Czy temat ponownie wywoła skrajne emocje w lokalnym środowisku? – Zawsze uważałem, że komunistyczne symbole dawno powinny zniknąć z życia publicznego. Na pewno dobrze, by w tej sprawie doszło do porozumienia między zainteresowanymi stronami, bo kolejna awantura o pomnik chwały nikomu nie przyniesie – komentuje Jakub Czarnota, radny powiatu.

Justyna Paszkiewicz

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
men Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
men
Gość
men

znowu radny Czarnota komentuje ………. pozostali niepotrzebni