Pomnik Piłsudskiego odsłonią w listopadzie

Do końca czerwca mają się zakończyć prace nad porządkowaniem terenu pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Fot. Paweł Dubiel

RZESZÓW. W cokole monumentu umieszczono urnę z ziemią z rodzinnej miejscowości marszałka.

Już w czerwcu na placu Wolności zakończą się prace z przygotowaniem terenu pod pomnik Józefa Piłsudskiego. Jednak postać marszałka nie zostanie odsłonięta, tak jak to planowano 15 sierpnia, a dopiero 11 listopada w Święto Niepodległości.

Kilka dni temu w cokole monumentu, na którym ma stanąć postać Józefa Piłsudskiego umieszczono urnę z ziemią z Zułowa. To rodzinna miejscowość marszałka na Litwie. Trzy miesiące temu zapowiadano, że pomnik zostanie uroczyście odsłonięty 15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego. Okazuje się, że ten termin nie zostanie dotrzymany i będzie to możliwe dopiero 11 listopada.

– Sierpień jest miesiącem wakacyjnym i trudno będzie zaprosić wszystkie osoby, które chciałby uczestniczyć w tej uroczystości – wyjaśnia Dariusz Zięba, prezes Komitetu Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie. Dodatkowo na opóźnienie wpłynęły działania konserwatora zabytków. – Dlatego lepszym terminem będzie jednak listopadowe Święto Niepodległości.     

Sam pomnik jest na ostatnim etapie produkcji. Wkrótce ma być spawany. Gipsową postać Józefa Piłsudskiego na kasztance wykonał prof. Władysław Dudek, krakowski artysta. Figura marszałka została pocięta na kawałki i odlana z brązu. Piłsudski ma siedzieć na kasztance i w sumie będzie miał 8 metrów wysokości. Cokół wykonany zostanie z granitu i będzie miał kolory: szary i brunatno-czerwony. Na froncie umieszczony będzie emblemat orła. Piłsudskie ma trzymać w dłoni buławę. Rzeźba marszałka będzie miała 4,8 metra wysokości, a cokół na którym stanie – 3,5 m.

Wykonanie monumentu ma kosztować 250 tys. zł i zapłaci za to Komitet Budowy Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na uporządkowanie terenu pod pomnik i budowa cokołu będą kosztować 680 tys. zł, z czego część przekazało miasto, a resztę samorząd województwa podkarpackiego.

Mariusz Andres

6
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
batonJanhijenaRyszardMieszkaniec Rzeszowa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jan
Gość
Jan

Czyli można nowy slogan ogłosić „Rzeszów -miasto pomników i sygnalizacji świetlnych” z pewnością pasuje i oddaje klimat.

hijena
Gość
hijena

z czego będzie zbudowany ten cokół pod pomnik ? Za 680 tysiakow mozna wybudować dwie wille i jeszcze zostanie grosza na pielgrzymkę do Lichenia

Ryszard
Gość
Ryszard

Ludzie opamiętajcie się, to kolejny pomnik za który my płacimy. Człowiek ten(Ziuku) na takie wyróżnienie nie zasługuje. Odsyłam do książki autora H. Pająk – Ponura prawda o Piłsudskim.

Mieszkaniec Rzeszowa
Gość
Mieszkaniec Rzeszowa

Wykonanie pomnika kosztuje 250 tys a cokołu 680 tys. ? Czy ktoś nie zamienił głowy z ….

wiosna
Gość
wiosna

Podobno kasztanka ma mieć ponad naturalnej wielkości ludzkie genitalia. Celowy zabieg żeby przyciągnąć turystów.

baton
Gość
baton

Kasztanka to żeński odpowiednik. Jak już to Kasztan