Pomnik świateł przed Pałacem Prezydenckim

Pomnik świateł przed Pałacem Prezydenckim.

WARSZAWA. Oryginalny pomysł na uczczenie pamięci ofiar smoleńskiej katastrofy.

Koncepcję pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim, który tworzyłoby 96 nieregularnie rozmieszczonych reflektorów zainstalowanych w chodniku, zaprezentował w poniedziałek architekt Paweł Szychalski.
U podstawy słupów świetlnych umieszczone byłyby ryngrafy z nazwiskami oraz datami urodzin i śmierci wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej.

Para prezydencka miałaby jeden, wspólny, większy od innych ryngraf, z podwójną inskrypcją. Pomysł świetlnego pomnika poparli: Marta Kaczyńska, córka prezydenckiej pary, Magdalena Merta, Andrzej Melak, Jakub Płażynski i Maciej Łopiński.

– Projekt pomnika powstał w internecie, w przestrzeni wirtualnej i jest komputerową symulacją – poinformował Paweł Szychalski. – To światło jest pomnikiem. Jako architekt zdaję sobie sprawę z tego, że naprawdę niewiele materialnych elementów jest do zaprojektowania. Światła w powierzchni chodnika to naturalna rzecz w dzisiejszych miastach. Jeżeli popatrzymy na same zapalone 96 reflektorów, możemy to kojarzyć z konstelacją gwiazd.

Natomiast uzbrojone w ryngrafy, możemy widzieć subtelną relację ze zdjęciami satelitarnymi ze Smoleńska. To będzie żywy pomnik i będzie się rodził codziennie. Zachód słońca będzie wyznaczał codzienne odrodzenie tego pomnika, a każda zmiana pogody będzie zmieniała jego wizerunek.

Andrzej Melak poinformował, że planowane jest zgłoszenie na najbliższej sesji Rady Warszawy projektu uchwały dotyczącej powstania pomnika przed Pałacem Prezydenckim.
PAP, kr

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pryszczaty
pryszczaty
9 lat temu

Magda , nie strasz mnie -dostałaś kolejnych wyprysków.To reemisja-tylko penicylinum cristalicum.Wracając zaś do niby mojej zapłaty -mylisz się .Ja znany jestem jako wielki społecznik-przyjaciel strapionych.Jak wydobrzejesz wal jak w dym

magda
magda
9 lat temu

Chyba źle spaleś

pryszczaty
pryszczaty
9 lat temu

przez takich matołków mamy kolejną 97-mą ofiarę Smoleńska-to deptacz chodnikowy i podobno doktor

magda
magda
9 lat temu

Mam nadzieje ze pryszczaty dostaje za swoja prace ,na internecie ładne pieniądze oczywiście ruskie, bo się tak bardzo stara a czasami udaje nawet kilka osób,ale jego zdanie mamy tam gdzie putnia razem z jego polskimi kolesiami

pryszczaty
pryszczaty
9 lat temu

wreszcie ktoś zaczyna mówić normalnie.Pani Marcie projekt się spodobał i realizacja tego zamierzenia powinna ukrócić te wędrówki chodnikowe pątników-łazików a, najwłaściwszym miejscem hołdowania zmarłych będą miejsca pochówku