Pomnik Walk Rewolucyjnych w prokuraturze

Sprawa powieszenia banera z wizerunkiem Chrystusa trafiła do prokuratury. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Zdaniem mieszkańca Rzeszowa, organizatorzy festiwalu złamali prawo, niszcząc monument.

Mieszkaniec Rzeszowa i znany kolekcjoner, Wojciech Jama, doniósł do Prokuratury Okręgowej, że, jego zdaniem, w ubiegłym tygodniu organizatorzy Festiwalu Wiary zdewastowali pomnik Walk Rewolucyjnych. Chodzi o to, że wywiercili w nim dziury, wkręcili śruby i umieścili baner z wizerunkiem Chrystusa.

Jama uważa, że choć to pomnik z czasów PRL-u, jest to dzieło sztuki i ingerencja w niego to złamanie prawa. Organizatorzy imprezy „Wuz albo przewóz” otrzymali zgodę ojców bernardynów, dlatego umieścili baner poniżej rzeźby Nike. Dziury po nim organizatorzy planują załatać po 2 czerwca, gdy zakończy się festiwal.

– Formalnie od 2006 roku, gdy radni zdecydowali o przekazaniu bernardynom działki z pomnikiem, to tylko zakonnicy mogą decydować, co robić z tą budowlą – poinformował Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa. – Jednak po ostatnich zdarzeniach, gdy zamontowano na pomniku baner, prezydent Tadeusz Ferenc interweniował i spotkał się z ojcem Rafałem Klimasem, proboszczem parafii przy klasztorze oo. Bernardynów. Jednak nic nie mogę powiedzieć o tym, jaki jest efekt rozmów.

Próbowaliśmy w tej sprawie poznać stanowisko bernardynów, jednak ojciec Rafał Klimas nie chciał wypowiadać się na ten temat. Zawiadomienie o zniszczeniu pomnika z Prokuratury Okręgowej zostało przesłane do Prokuratury Rejonowej dla Miasta Rzeszów – Nie dotarło do nas zawiadomienie o zniszczeniu pomnika – powiedział w środę Łukasz Harpula, zastępca Prokuratora dla Miasta Rzeszów. – Gdy będziemy wiedzieć, co tam jest, to podejmiemy jakąś decyzję.

Mariusz Andres

7
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Zakolekkazikblokersbramkarz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zak
Gość
Zak

Szlak człowieka trafia jak kołtuństwo bezprawnie się panoszy. Najlepiej wszystko opluć, zniszczyć, zawłaszczyć.

olek
Gość
olek

pan kolekcjoner powinien wiedzieć, żę jeżeli budowla jest na trwale związana z gruntem to stanowi własność właściciela gruntu, a ten może zrobić z nią co zechce również zburzyć

kazik
Gość
kazik

To nie było godne miejsce aby umieścić tam wizerunek Pana Jezusa!Wstyd dla organizatorów Festiwalu Wiary,Chrystusowi należy się więcej szacunku!

blokers
Gość
blokers

co by nie powiedzial i bez zlośliwosci,to pomnik w swietle prawa stał się zabytkiem,dlatego pan prokurator powinien bezwzglednie pociągnąc do odpowiedzialnosci karnej tych kołtunów niszczacych dobro narodowe

bramkarz
Gość
bramkarz

a no to zebyś zaczął myśleć

gre
Gość
gre

I dobrze , ze sprawa trafiła do Prokuratury. To symbol Rzeszowa od wielu juz lat i powienien zostac objęty jakims programem ochrony zabytków (bo to monument tamtego okresu, podobnie jak UW i dawny Dom Kultury WSK na Dąbrowskiego) Może zniszczmy też m.in.Urzad Wojewódzki bo powstał w okresie socjalizmu i jest bleeee. Pomnik powinien jak najszybciej stac sie spowrotem wlasnoscia miasta (m.in aby ocenic jego stan, przeprowadzic ewentualne prace remontowe). Pamietajmy, to symbol naszego miata, z tym pomnikiem RZ sie kojarzy. A nie chwali on komunizmu – warto poznac jego historię niz powtarzac steki bzdur. Ciekaw co na to wszystko autor… Czytaj więcej »

*
Gość
*

BANER Z WIZERUNKIEM JEZUSA UMIESZCZONY ZOSTAŁ TAK JAKBY NIKE MIAŁA ZROBIĆ KUPĘ NA TEN WIZERUNEK. PO PROSTU SZOK I IDIOTYZM. CO CI CO UMIESZCZALI TEN BANER W TYM MIEJSCU CHCIELI OSIĄGNĄĆ?