Pomnik Wdzięczności do wyburzenia

Wojewódzki inspektor nadzoru budowalnego podjął decyzję o wyburzeniu pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej. Sprzeciwia się temu stanowczo prezydent Rzeszowa. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Wojewódzki inspektorat nadzoru budowlanego wydał decyzję w sprawie obelisku na placu Ofiar Getta.

Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej ma być usunięty z placu Ofiar Getta w Rzeszowie. Decyzję w tej sprawie podjął wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego. Nie zgada się z tym Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, który zapowiedział, że od decyzji się odwoła.

Na zlecenie wojewody podkarpackiego w sprawie pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej postępowanie administracyjne przeprowadził Podkarpacki Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Z tej instytucji w ub. tygodniu do ratusza trafiło pismo, w którym można przeczytać, że na miasto nałożono obowiązek wyburzenia tego pomnika. Nie podano jednak, w jakim terminie miałby on być usunięty z placu Ofiar Getta.

Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego przy podjęciu takiej decyzji powołał się na ustawę dekomunizacyjną i opinię rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Napisano w niej, że: „Pomnik nie posiada na bryle żadnych napisów, mówiących wprost, że upamiętnia Armię Czerwoną, jednakże zarówno w posiadanych przez IPN publikacjach obiekt nazywany jest pomnikiem Wdzięczności Armii Radzieckiej. Wobec powyższego upamiętnia on armię komunistycznego, totalitarnego państwa jakim był Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich”. 

Z decyzją wojewódzkiego inspektora nie zgadzają się władze miasta Rzeszowa i zamierzają się od niej odwołać. Jak przekonuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa, pomnik stoi na obszarze chronionym przez konserwatora zabytków. Dlatego można go wyłączyć z ustawy dekomunizacyjnej. Trzeba wziąć pod uwagę, że znajduje się on na terenie byłego cmentarza żydowskiego. Potwierdza to znany rzeszowski historyk prof. Wacław Wierzbieniec, który od wielu lat zajmuje się dziejami i kulturą żydowską. Wysłał on pismo do ratusza, który z tego samego powodu przekonuje, że trzeba go bronić. Nekropolia żydowska na placu Ofiar Getta istniała do 1942 roku, ale zniszczyli ją hitlerowcy.

Ratusz przekonuje też, że pomnika nie da się przenieść w inne miejsce i złożyć ze względów konstrukcyjnych. Taki pomysł zgłosili radni miejscy. Zdaniem specjalistów, przenosiny wiązałyby się ze zniszczeniem obelisku. Rozbiórka sporo by kosztowała, bo aż 3,5 mln zł. 

Mariusz Andres

15
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
JaneekOldresJanhihiOlix Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Janeek
Gość
Janeek

Wypraszam sobie aby te 3,5 mln zł zostało wzięte ze wspólnego budżetu! Ale nie ma sprawy, niech te 3,5 mln zł spłacaja pracownicy IPN oraz WINB ze swoich pensji, tak z 20-30% pensji co miesiąc, baa, niech ze swoich emerytur spłacają, bo przecież to tak zawrotna kwota że nawet najmłodszym pracownikom nie uda się jej spłacic!
Natomiast od wspólnego budżetu wara na takie głupoty !

Oldres
Gość
Oldres

czy brodziata papuga dziadzia Tadzia zna historię powojennego Rzeszowa ?, watpię, bo teren dawnego cmentarza żydowskiego został dawno temu „odświęcony” przez rabina, więc nie wciskaj ludziom kitu, myślę,że pryncypał brodziatego bardzo dobrze zna sprawę ale nie koryguje swego faworyta. A znany historyk kompromituje się.

Jan
Gość
Jan

Wszelkie pomniki powstałe przed laty powinny być wpisane w rejestr zabytków bez względu na sposób i źródło ich wzniesienia. Oczywiście powinny być zaopatrzone w odpowiednią informację dlaczego zostały w tym miejscu wzniesione z czyjej inicjatywy i komu poświęcone dla jasności ich istnienia. Działania związane z niszczeniem wszelkich pomników prowadzą do utraty własnej historii.
Przypomnijcie sobie bestialsko zniszczoną przez bojowników Państwa Islamskiego starożytną świątynię Balszamina w syryjskiej Palmyrze. Czy takie działania można popierać?

Olix
Gość
Olix

Dlaczego IPN ma decydowac o Pomnikach?moze ktos sie spyta mieszkancow jak to widza!!!najwiecej do powiedzenia maja radni z PiSu-zacznijcie zastanawiac sie nad pomnikami Prezydenta Nieudacznika!

hijena
Gość
hijena

masz na mysli Bula-Komorowskiego?

hihi
Gość
hihi

Widziałeś gdzieś Jego pomnik?

hijena
Gość
hijena

Wyburzyć pomnik ,ale co dalej?Postawienie w tym miejscu pomnika znanego wadowickiego kremówkożercy byloby troche nie na miejscu, ponieważ plac zalegają prochy chowanych tam przez wieki Żydow,podobnie postawienie dziękczynnej kapliczki.Pan inspektor nadzoru budowlanego niech lepiej zajmie się sprawami nielegalnie postawionych kościołow. Pomnik nie zagraża swoim stanem technicznym mieszkańcom ,a sprawę pomnika niech przekaże geniuszom z IPN

panW
Gość
panW

Trudno, żeby stary komunista, wielbiciel totalitaryzmu, mordowania Polaków, torturowania i gwałtów zgadzał się z polską instytucją. Rzeszów to miasto starych komuchów, dzieci i wnuczków resortowych. Trochę jak Warszawa, która nie jest tą przedwojenną, tylko wielką wiochą, która powstała po 2WŚ.

gosc
Gość
gosc

PiS w Rzeszowie to śmieszna mniejszosć.
Prosimy media o niezaśmiecanie ich opiniami sfery publicznej.

Karina
Gość
Karina

Brawo Panie Prezydencie! IPN to szkodniki, talibowie PL. Niszczyć wszystko co niezgodne z ich ideologią. A czego chcą pozostali ludzie, to nie ma znaczenia. Nie damy ruszyć obydwu pomników w Rzeszowie.

adam
Gość
adam

Nadzór budowlany niech sie zajmie sypiacą się galerią a nie pomnikem upamiętniającym poległych prostych żołnierzy, dzięki którym nie służymy dzisiaj rasie panów.

pies na baby
Gość
pies na baby

Ci prości żołnierze gwałcili nasze matki.

adam
Gość
adam

Mów/ gawari za siebie.

hijena
Gość
hijena

Niemcy tez mordowali Polakow i gwalcili,mimo to w Gdańsku wladze miasta odrestarowaly cmentarz hitlerowcow poleglych w czasie IIwojny

Oldres
Gość
Oldres

zgoda, ale nie za gdańskie pieniądze, sponsorem był związek byłych wehrmachtowców.