Miasto zajmie się pomnikiem?

Czy miastu uda się odzyskać Pomnik Walk Rewolucyjnych? Fot. Wit Hadło
Pomnik Walk Rewolucyjnych, zdaniem części mieszkańców, powinien wrócić w ręce miasta. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. 14 głosami radni przyjęli uchwałę intencyjną złożoną przez SLD w imieniu mieszkańców Rzeszowa ws. pomnika Walk Rewolucyjnych.

– Mieszkańcy chcą, żeby miasto zadbało o pomnik, bo stał się obiektem rozpoznawalnym w całym kraju. Ich nie interesuje to, co on symbolizuje, ale jak wygląda – mówił we wtorek (24.09.) na sesji Rady Miasta Rzeszowa, Wiesław Buż, przewodniczący klubu SLD.

Uchwała intencyjna nie jest prawnie wiążąca dla władz miasta, ale wskazuje kierunek, w którym zdaniem mieszkańców, powinny one zmierzać.

Radnym zależy na tym, aby miasto odzyskało pomnik, który w 2006 roku przekazali oo. Bernardynom.

en

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ZB
ZB
7 lat temu

Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie
ma prawa do przyszłości. J. Piłsudski
Czy oto idzie?Weżmy przyklad z Słowacjii..

Witek
Witek
7 lat temu

Chcesz powtórki z Czarnobyla i Fukushimy w Polsce ?
Chcesz elektrowni atomowych w Polsce ?

Jacek
Jacek
7 lat temu

Panu radnemu, który stwierdził, że „ich nie interesuje to, co on [pomnik czynu rewolucyjnego] symbolizuje” polecam art. 13. Konstytucji RP:
„Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa”.

Leo
Leo
7 lat temu
Reply to  Jacek

Jedynym pomnik kojarzy się z p……. innym z totalitaryzmem :-)

John
John
7 lat temu

Może SLD kupi sobie ten pomnik postawi sobie np: w Łańcucie bo tam jest dużo komuszkow i napewno znajdą tam miejsce na swojej posesji. Miasto rozpoznawalne jest przez konkretnych ludzi a nie przez beton sowiecki!!!!

patriota
patriota
7 lat temu

szkoda ze zyjemy w takim swiecie gdzie tylko interes sie liczy, prezydenci liza du. wladzy koscielnej oddajac pomnik toz to parodia mogli oddac „biedekom” „ich” (a skad u kleru ziemia? poczytajmy w historii) ziemie a pomnik z niewielkim placykiem zostawic mieszkancom Rzeszowa, ten pomnik slynny jest nie tylko w Polsce ale i za granica i jest to czesc naszej historii i tak powinno zostac

ludek
ludek
7 lat temu

popieram

Markiz de Sade
Markiz de Sade
7 lat temu

Zakonnicy, nie czyńcie przeszkód przy odzyskiwaniu pomnika przez miasto.
Wszak ten pomnik, symbolizujący skrzydła anioła jest także symbolem Rzeszowa.

blokers
blokers
7 lat temu

Wmysl przepisów właściciel obiektu chronionego prawem ma zasrany obowiązek dbać o niego.Czy chcemy ,zy nie pomnik stał się już zabytkiem.Dlatego,gdy właściciele nię są skorzy do zabezpieczenia pomnika, miasto powinno przejąc pomnik lub konserwowac go wysyłając faktury wraz z komornikiem do tych darmozjadów w sukienkach.

Rzeszowskitroll
Rzeszowskitroll
7 lat temu
Reply to  blokers

Z chwilą, gdy ex-prezydent Szlachta dokonał modyfikacji pomnika poprzez powieszenie na nim herbu Rzeszowa – pomnik przestał być bryłą mogącą zostać wpisaną do rejestru zabytków. Przykre, ale prawdziwe – więc czy nam się to podoba czy nie, Bernardyni mogą robić z pomnikiem co im się podoba.

hijena
hijena
7 lat temu

pociągnąc tego eksprezydenta-nieroba do odpowiedzialności karnej za zlośliwe uszkodzenie dziela sztuki.Sprawa jeszcze nie przedawnila się.

ludek
ludek
7 lat temu

Oświadczenie w sprawie pomnika Rzeszów, 25.08.2012 we wspomnienie św. Ludwika IX, króla OŚWIADCZENIE W związku z nieprawdziwymi informacjami, które w ostatnich dniach pojawiły się na łamach niektórych lokalnych gazet, stacji radiowych, telewizji i mediów elektronicznych, informujemy, że Klasztor OO. Bernardynów w Rzeszowie nie zwracał się do władz miasta z prośbą o przejęcie pomnika, który od 2006 roku wraz z działką, na której stoi, jest naszą własnością. Niektóre media powtarzają też nieprawdziwe, bo pozbawione kontekstu historycznego, informacje na temat przekazania klasztorowi działki, na której obecnie budowane są „bernardyńskie ogrody”. Według dziennikarzy miasto Rzeszów sprzedało ten teren klasztorowi za bezcen. Nikt jednak… Czytaj więcej »

Witek
Witek
7 lat temu
Reply to  ludek

Nikt też nie informuje że jedno bezprawie zostało zastąpione drugim.Komisja Kościelna działała poza prawem . To był rozbój w biały dzień.

Tomek
Tomek
7 lat temu

Zróbmy z pomnika ściankę wspinaczkową. Byłaby to najfajniejsza ścianka w Polsce. Wystarczyłoby tylko pozakładać uchwyty i stanowiska asekuracyjne no i może zdemontować same rzeźby, żeby po nich nie chodzić. Rewelacja w samym centrum miasta.

hijena
hijena
7 lat temu
Reply to  Tomek

scianke wspinaczkową zrób na swojej stodole ,bedziepod ręką

Ania
Ania
7 lat temu
Reply to  hijena

Ty sobie ten SBeckoSowiecki POmnik weź do swojej stodoły