Pomogą bezrobotnym absolwentom znaleźć pracę

Koordynator projektu Mateusz Płaziak ma nadzieję, że w Rzeszowie uda się stworzyć agencję pośrednictwa pracy i wolontariatu. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. W przyszłym roku powstanie Młodzieżowa Agencja Pośrednictwa Pracy Wolontarystycznej i Staży.

– Nawet jeśli jest szansa na pracę, to młodzi ludzie przegrywają ją na rozmowach kwalifikacyjnych – mówi Mateusz Płaziak ze Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska, które wspólnie z stowarzyszeniem Mercatus Rzeszów realizuje unijny projekt, mający na celu pomoc takim osobom. Jego głównym celem jest powołanie do życia Młodzieżowej Agencji Pośrednictwa Pracy Wolontarystycznej i Staży.

Projekt trwa od maja 2012 do końca lutego 2013 roku. Rozpoczął się od analizy problemów. – Są sytuacje, że młody człowiek ma wiedzę i doświadczenie, ale nie potrafi tego zaprezentować – tłumaczy Płaziak. – Problemem jest również obsługa programów biurowych – dodaje. Kolejnym etapem będą szkolenia z autoprezentacji dla 20-osobowej grupy, która  zostanie następnie wysłana w odpowiednie miejsca stażu lub wolontariatu.

Projekt zakłada, że po jego zakończeniu powstanie Stowarzyszenie Młodzieżowa Agencja Pośrednictwa Pracy Wolontarystycznej i Staży. – Mamy nadzieję, że będzie to pierwszy krok do powstania bezpłatnej instytucji, doradzającej młodemu człowiekowi na rynku pracy – mówi Płaziak i zapewnia, że pomysłów na pomoc absolwentom ma dużo. Na razie ogranicza je jednak niski budżet projektu – 4 tys. euro.

Tych, którzy chcieliby skorzystać z pomocy przy poszukiwaniu pracy kierujemy do Sekcji Koordynacji Współpracy Młodzieży Euroregion Karpacki Polska przy ul. Bernardyńskiej 10 w Rzeszowie.

Arkadiusz Rogowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Aśka
Aśka
8 lat temu

A mi się to podoba, niedawno przeczytałam o tym pomyśle w gazecie i od razu zaczęłam szukać jakichś informacji. Jak tylko ta Agencja zacznie działać skorzystam z usług. Póki co studiuję, ale co po studiach? Będę narzekać, że nie ma dla mnie pracy? Myślę, że każde doświadczenie jest dobre i choćbym miała przez jakiś czas pracować za free, to lepsze to niż w cv rubrykę ‚doświadczenie zawodowe’ mieć pustą. Miejmy nadzieję, ze Agencja zdoła odnieść sukces i dla przyszłej pani inżynier takiej jak ja znajdzie się jakiś staż, abym już po studiach miała troszkę lepszy start w tych beznadziejnych czasach.

Ola
Ola
8 lat temu

Lepiej iść na przeszkolenie do nich, niż nic nie robić będąc bez doświadczenia to fakt, ale zgadzam się, że jest to mydlenie oczu, te wszystkie instytucje, hufce pracy, etc,etc. Nie dla każdego w Polsce jest praca i ok 50% moich znajomych nawet po dobrych uczelniach technicznych pracują w Polsce za śmieszne pieniądze, często na śmieciowych umowach, albo w ogóle. Popatrzcie co się dzieje : Transsystem pada, Organika pada, kilka mniejszych zakładów nie przyjmuje bo się boi spowolnienia które nadejdzie za rok i co wszyscy po dobrych studiach, czy z fachem w ręku znajdą pracę? A budowlanka to myślicie że co… Czytaj więcej »

oleg
oleg
8 lat temu

6 września tracę pracę i napewno do was zawitam i zobaczymy czy będziemy mieli o czym pogadać , bo raczej sam będę i już szukam nowej pracy.

antyzgrzyt
antyzgrzyt
8 lat temu

Hm, muszę się niezgodzić z tym przysłowiem! Wg komisarzy unijnych to zapewne niedługo będzie potrzebowali i takich doradców…:(

Marika
Marika
8 lat temu

Stare polskie przysłowie mówi: „Nie trzeba doradcy jak się komuś srać chce”. Tu pasuje jak ulał.

antyzgrzyt
antyzgrzyt
8 lat temu

@oleg – całkowita racja! Idą wybory a swoim trzeba stołki dać!!! Czy owi zatrudnieni w tym urzędzie to nie szukający pracy znajomi wysokich ranga urzędników i polityków w podkarpackiem?!!!!!!!!!!!!!!!

mm
mm
8 lat temu
Reply to  antyzgrzyt

nie wiesz co piszesz człowieku…. Pan Płaziak jest niepełnosprawnym, bardzo sympatycznym chłopakiem, który pochodzi z jednej z Bieszczadzkich wiosek… Jego rodzice to zwykli, „szarzy”, mało majętni obywatele. Chłopak do wszystkiego doszedł od zera, a nie było mu łatwo, wierz mi! Zastanów się następnym razem nim napiszesz coś równie głupiego….

mia
mia
8 lat temu

Kolejny Urząd Pracy, przecież jest Młodzieżowe Biuro Pracy, a ofert jak na lekarstwo. Szkolić aktywnego szukania pracy:))) I pracować na zasadzie wolontariatu, a z czego żyć!!!

oleg
oleg
8 lat temu

I w ten oto sposób powstał następny urzędniczy urząd gdzie zatrudnienie znajdą znajomi rodzina urzędników.

fakju
fakju
8 lat temu
Reply to  oleg

problemem są takie inicjatywy jak ta Jestem za wprowadzeniem przedmiotu nauczania np jak Polityka i praca w życiu młodego człowieka czyli jak nie przegrać z systemem i kolesiostwem Sprawdzał by ten przedmiot życiorysy polityków jak doszli oni do tych milionów, które posiadają, na kogo głosować, jak wybierać to najmniejsze zło w Polsce Nie mówię już o najnormalniejszej sprawie jaką są MIEJSCA PRACY,których po prostu brak

Mateusz Płaziak
Mateusz Płaziak
8 lat temu
Reply to  oleg

Jestem Koordynatorem tego projektu, którego wartośc wynosi 4 tys. euro. Nie robimy tego żeby zarobić bo tu jest tak mało środków że nie byłoby z czego zapłacić co więcej za własne pieniądze jeździmy do przedsiębiorców i organizacji pozarządowych. Zgodzę się że wolontariuszem nie można być wiecznie, ale podczas studiów można w sposób przyjemny zebrać trochę doświadczenia zawodowego by po ich zakonczeniu było troszkę lżej. Drodzy Państwo przykro mi że widzę tylko krytykę, owszem pomysł ma wady ale ma też zalety a największa jest taka że wiele osób dzięki tej agencji (NIE FINANSOWANEJ Z PUBLICZNYCH PIENIĘDZY ANI TERAZ ANI PÓŹNIEJ )… Czytaj więcej »