Pomogą studentom wejść na rynek pracy

Problemem tarnobrzeskiej uczelni jest obecnie jej profil. Rynek pracy bardziej niż humanistów potrzebuje osób wykształconych na kierunkach technicznych. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa i Wojewódzki Urząd Pracy rozpoczyna współpracę.

Rektor PWSZ dr Paweł Maciaszczyk oraz wicedyrektor WUP Tadeusz Gospodarczyk złożyli w poniedziałek podpisy pod deklaracją współpracy. Porozumienie ma na celu przygotowanie studentów i absolwentów uczelni do wejścia na rynek pracy.

– Współpraca będzie obejmowała organizowanie i prowadzenie szkoleń, spotkań informacyjnych, konsultacji indywidualnych, porad grupowych, konkursów i imprez mających na celu aktywizację zawodową młodzieży – mówi rektor Paweł Maciaszczyk.

Wspólne działania uczelni oraz urzędu mają pomóc studentom właściwie ukierunkować wrodzone predyspozycje, zainteresowania oraz nabyte umiejętności, zapoznać ich z oczekiwaniami i warunkami, jakie obecnie panują na rynku pracy, a także wskazać możliwości rozwoju edukacyjno-zawodowego.

Za realizację zadań odpowiada ze strony urzędu oddział zamiejscowy w Tarnobrzegu. W ramach współpracy doradcy zawodowi z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej będą pełnić dyżury w biurze karier PWSZ.

– Porady będą obejmować: określenie zainteresowań zawodowych, opracowania dokumentów aplikacyjnych, przygotowanie do rozmów z pracodawcą, zasad poszukiwania pracy w kraju i za granicą – mówi Tadeusz Gospodarczyk, wicedyrektor WUP w Rzeszowie.

Tarnobrzeska uczelnia kształci przede wszystkim socjologów, pedagogów i przedsiębiorców. Niestety, z rozeznania rynku pracy wynika, że absolwenci tych kierunków mają problemy ze znalezieniem pracy i stąd pomysł na współpracę z WUP. Szansą dla przyszłych studentów ma być także nowy kierunek. Wniosek o prawo do uczenia informatyki władze PWSZ złożyły w lutym do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Małgorzata Rokoszewska

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o