Pomóż maleńkiej Mai, może Ty możesz być jej bratem bliźniakiem?

Fot. Archiwum

ZABORÓW. RZESZÓW. 19 i 20 stycznia zostanie przeprowadzona akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku.

Maja Pelc jest 2,5 letnią rzeszowianką, która od kwietnia 2011 roku zmaga się białaczką. Obecnie przebywa z mamą w lubelskiej klinice gdzie jest przygotowywana do przeszczepu. – Nikt z naszej rodziny nie może być dawcą szpiku dla Mai. Lekarze uprzedzili nas, że ze względu na rzadki kod genetyczny trudno będzie dla niej znaleźć dawcę, dlatego tak zależy nam żeby jak najwięcej osób zarejestrowało się bazie. Im wcześniej córeczka znajdzie dawcę tym jej organizm będzie silniejszy i łatwiej zniesie przeszczep – mówi Tomasz Pelc, tata Mai.

Dzień Dawcy Szpiku dla Mai i Innych odbędzie się w sobotę, 19 stycznia w godz. od 10 do 16 w Szkole Podstawowej w Zaborowie oraz 20 stycznia (niedziela) w godzinach od 10 do 16 w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Akcję przyprowadza Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska. – W naszej bazie jest 270 000 dawców, 331 osób oddało już swoje komórki macierzyste bądź szpik.112 osoby dla kogoś z Polski i 212 osób dla kogoś z zagranicy – mówi Renata Rafa z DKMS.

Co roku na białaczkę zapada 10 000 osób
W Polsce co godzinę ktoś słyszy diagnozę: białaczka i dla połowy osób, które są zakwalifikowane do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego ten dawca się nie znajduje. Tylko co czwarta osoba może liczyć na to, że ktoś z rodziny będzie mógł być dawcą i być może uratować komuś życie. Prawdopodobieństwo znalezienia zgodnego genetycznie niespokrewnionego dawcy dla konkretnego pacjenta to prawdopodobieństwo rzędu 1:25 000, a przy rzadkim kodzie genetycznym 1:kilku milionów.

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza i oddaniu 4 ml i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
Dawca nie ponosi żadnych kosztów związanych z przeszczepem. Zwracane są mu opłaty za dojazd do kliniki, ewentualnego pobytu w hotelu, koszty nieobecności w pracy, czy koszty opieki nad dziećmi w czasie zabiegu, etc.

Anna Moraniec

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
AnetaMatka 2 dzieci Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Aneta
Gość
Aneta

Witam. Choruję od kilku lat na mieszaną chorobę tkanki łącznej ale bardzo chciała bym zostać dawcą szpiku. Czy może mi ktoś powiedzieć czy mam jakiekolwiek szanse???

Matka 2 dzieci
Gość
Matka 2 dzieci

a czy kobieta w ciąży też może zostać dawcą???