Pomóż oczom, nawilż je

Fot. Archiwum

Oko wytwarza 1,5 – 2ml łez na dobę. Suche powietrze w pomieszczeniu, praca przy komputerze sprawiają jednak, że potrzebuje ich więcej.

– U osób z zaburzonym wydzielaniem łez dochodzi częściej do zapalenia spojówek, zapalenia brzegów powiek czy owrzodzeń rogówki. Nie leczony zespół suchego oka powoduje, że oczy są niemal bez przerwy zaczerwienione, z uczuciem piasku pod powiekami, a po przebudzeniu trudno je otworzyć. Niedostateczne nawilżenie rogówki prowadzi do utraty jej przejrzystości i upośledzenia ostrości widzenia. Słowem bardzo pogarsza komfort widzenia i funkcjonowania – mówi Katarzyna Rusin-Kaczorowska, specjalista chorób oczu z Rzeszowa.

Zespół “suchego oka” dotyka coraz częściej osoby młode, aktywne, które wiele godzin spędzają przed monitorem komputerowym, oraz osoby starszych, obarczone czynnikami ryzyka takimi jak choroby powiek, choroby reumatyczne, zaburzenia hormonalne czy cukrzyca. Częściej dopada nas w okresie grzewczym, gdy w pomieszczeniach jest suche powietrze.

Gdy brakuje łez
“Suche oko” określa zespół objawów obejmujących m. in. stałe zmęczenie oczu, uczucie piasku pod powiekami, nieostre widzenie. Powodem schorzenia jest niedostateczna ilość łez, bądź ich nieprawidłowych skład. Choroba może być bardzo uciążliwa, przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu, obniża jakość życia, utrudnia wykonanie podejmowanych zadań.

– Zespół suchego oka stał się w ostatnich latach jedną z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinecie okulistycznym –- Dochodzi do niego wtedy, gdy oczy nie produkują wystarczającej ilości łez albo ich skład jest nieodpowiedni. Łzy poprzez zmniejszanie tarcia między gałką oczną, a powieką pełnią funkcję nawilżającą. Zawierając w swoim składzie czynniki bakteriobójcze, działają ochronnie na oko. Przekazują substancje odżywcze oraz tlen, a także pełnią funkcję optyczną, gdyż właściwe nawilżenie powierzchni oka gwarantuje prawidłowe odzwierciedlenie obrazu – mówi nasz ekspert.

Warstwy ochronne oka
Gałka oczna chroniona jest przez tzw. film łzowy składający się z trzech warstw: śluzowej, wodnej i lipidowej, którego skład i proporcje muszą być odpowiednie dla komfortu patrzenia. Warstwa tłuszczowa jest najbardziej zewnętrzną, chroni przed odparowaniem znajdującą się pod nią powłokę wodną. Warstwa wodna-  środkowa czyści powierzchnię rogówki i dostarcza jej tlen. Warstwa śluzowa odpowiada za wygładzanie powierzchni rogówki i ułatwianie rozprowadzenia warstwy wodnej po powierzchni oka. Każda patologia wpływająca na którąkolwiek z faz zaburza proporcje i daje dokuczliwe objawy: permanentnego uczucia zmęczenia oczu, wrażeniem piasku pod powiekami, pieczeniem, swędzeniem powiek podczas mrugania, kłuciem, wymuszeniem mrugania i paradoksalnym nadmiernym łzawieniem. Choroba sprawia, że oczy są przekrwione, bolesne staje się mruganie. Następują zmiany w widzeniu, obraz jest nieostry, zamazany. Chory doznaje nadwrażliwości na światło, ma uczucie uścisku w oczach, w kątach szpary powiekowej zbiera się śluzowa wydzielina.

Ważnym elementem w odpowiednim funkcjonowaniu powierzchni gałki ocznej jest prawidłowe mruganie (12 razy/minutę). Przy monitorze komputerowym oczy “wysuszają” się szybciej, bo jak wynika z badań mrugamy wtedy nawet 3 razy rzadziej. Poza tym biura i nasze domy z klimatyzacją, z suchym, a w zimie często przegrzanym powietrzem, zadymione, zakurzone są dla powierzchni gałki ocznej wyjątkowo nieprzyjaznym środowiskiem. Wydzielanie łez hamuje również przyjmowanie szeregu leków. Zaburzenia gospodarki hormonalnej u kobiet w okresie okołomenopauzalnym, przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej, ciąża, środki antykoncepcyjne, a także powszechnie przyjmowane leki przeciwalergiczne czy okulistyczne..

Warto wiedzieć:
Oko wytwarza 1,5 – 2ml łez na dobę. W normalnych warunkach łzy uwalniane są co 5 -12 sekund. Łzy są konieczne do prawidłowego funkcjonowania zdrowego oka oraz do osiągnięcia dobrej ostrości widzenia.

Anna Moraniec

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
sasankakasiajsaranasledik Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
sasanka
Gość
sasanka

Bardzo dobre krople. Też ich od dawna używam, bo mam zespół suchego oka i często odczuwam tego skutki. A po starazolinie wszystko przechodzi jak ręką odjął. Bez tych kropli nie byłabym w stanie w pracy przed komputerem wysiedzieć

kasiaj
Gość
kasiaj

Właśnie niedawno mi starazolin w aptece polecili, że dobrze nawilża oczy i też działa łagodząco. A ponieważ cena była rozsądna, to się zdecydowałam i jestem pod dużym wrażeniem. Rzeczywiście super nawilżają i dzięki nim zniknęły moje problemy z podrażnionymi oczami.

sarana
Gość
sarana

Ja nawilżam oczy kroplami starazolin hydrobalance, bo są bardzo mocno nawilżające i od razu likwidują uczucie suchości oczu i pieczenie.

sledik
Gość
sledik

Codziennie nawilzam oczy od wewnatrz.
Kropelki ktore uzywam sa ogolnie dostepne w sklepach. Nie zaluje na ochrone zdrowia !!