Pomóż zorganizować wystawę o Żołnierzach Niezłomnych

Plakat zbiórki pamiątek i wspomnień związanych z WiN. Na plakacie umieszczono m.in. zdjęcie Adama Lazarowicza ps. Klamra (z lewej), dowódcy Obwodu Dębica ZWZ-AK, zastępcy prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN Łukasza Cieplińskiego. Fot. Muzeum AK
Plakat zbiórki pamiątek i wspomnień związanych z WiN. Na plakacie umieszczono m.in. zdjęcie Adama Lazarowicza ps. Klamra (z lewej), dowódcy Obwodu Dębica ZWZ-AK, zastępcy prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN Łukasza Cieplińskiego. Fot. Muzeum AK

KRAKÓW, RZESZÓW. 70. rocznica utworzenia Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie ogłosiło zbiórkę pamiątek i wspomnień związanych ze Zrzeszeniem Wolność i Niezawisłość. Część zebranych eksponatów znajdzie swoje miejsce na wystawie „Niezłomni/historie wyklęte”. – Czekamy na pamiątki z Rzeszowszczyzny, z którą był związany IV Zarząd WiN – mówi Piotr Koziarz z muzeum. 

W tym roku przypada 70. rocznica utworzenia Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – organizacji, która kontynuowała walkę o niepodległość po przejęciu władzy w Polsce przez Sowietów. WiN stał się organizacją cywilno-wojskową, skupiającą liczne oddziały partyzanckie, które prowadziły zbrojną walkę z władzą ludową w latach 1945 – 1954. Ostatni autentyczny IV Zarząd Główny tej organizacji tworzyli oficerowie AK z Rzeszowszczyzny, na czele zarządu stał ppłk. Łukasz Ciepliński.

PRL-owska propaganda chciała wymazać tych ludzi ze zbiorowej pamięci, dlatego współcześnie nazywa się ich Żołnierzami Wyklętymi, ale przylgnęła do nich również inna nazwa – Żołnierze Niezłomni.

„Niezłomni/historie wyklęte”
24 lutego Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie otworzy wystawę czasową „Niezłomni/historie wyklęte”, ale już teraz ogłasza zbiórkę pamiątek i wspomnień związanych ze Zrzeszeniem WiN.

– Liczymy głównie na pamiątki mniejszego kalibru, jakie mogą być jeszcze przechowywane w domowych archiwach, czyli dokumenty i zdjęcia – mówi Piotr Koziarz z Muzeum AK. – Zdajemy sobie sprawę, że typowe eksponaty, takie jak broń i umundurowanie, najczęściej nie zachowały się do dziś, gdyż żołnierze i ich rodziny pozbywały się takich przedmiotów, często zakopując w ziemi, by nie stały się dowodami w sprawie przeciwko żołnierzom podziemia niepodległościowego. Czekamy także na wspomnienia poświęcone Żołnierzom Niezłomnym. Chętnie je nagramy – dodaje P. Koziarz.

Pas wojskowy „Łupaszki”
Na krakowskiej wystawie zostaną pokazane m.in.: pas wojskowy Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, znaleziony w ub. roku w Małopolsce, był przechowywany przez jednego z jego żołnierzy; rozkazy zgrupowania Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”; pistolety żołnierza zgrupowania Józefa Kurasia ps. „Ogień” oraz ankiety personalne funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa, w których się chwalą, kogo złapali z podziemia niepodległościowego. W przestrzeni wystawy zostaną m.in. wmontowane portrety Żołnierzy Wyklętych w formie graffiti wykonanych przez Dariusza Paczkowskiego.

– Wystawa będzie miała dwie perspektywy: pierwszą Żołnierzy Wyklętych, drugą funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa – wyjaśnia P. Koziarz. – W ramach tej drugiej m.in. będą emitowane w zainscenizowanej sali z biurkiem i lampą nagrania z przesłuchań żołnierzy podziemia.

***
Jeśli masz jakiekolwiek pamiątki po żołnierzach Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, jeśli masz ciekawe wspomnienia o nich, skontaktuj się z pracownikami Muzeum AK – tel. 12 41 00 770. Kuratorem wystawy jest Piotr Makuła.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o