Pomóżcie kierowcom i połączcie w końcu te ulice

Kilkanaście, może dwadzieścia parę metrów piachu i gliny stoi na przeszkodzie stworzenia małej obwodnicy miasta. Perspektywa od strony ul. ks. Ruczki. Fot. Autor

KOLBUSZOWA. Aby wybudować małą obwodnicę miasta wystarczy pokonać kawałeczek piachu i gliny, dzielącą ul. Kolejową od ul. ks. Ruczki. Jak na razie, jest to niewykonalne

Dosłownie kawałeczek piaszczysto-gliniastych wertepów dzieli ul. Kolejową od połączenia z ul. ks. Ludwika Ruczki i tym samym stworzenia małej obwodnicy miasta. Skorzystaliby na tym przede wszystkim kierowcy, którzy każdego dnia stoją w korkach na drodze krajowej nr 9. Natomiast dla pracowników firm i instytucji zlokalizowanych przy ul. Kolejowej połączenie z ul. ks. Ruczki byłoby po prostu zbawienne.

Nie tak dawno wybudowano połączenie ul. ks. Ruczki z ulicami Towarową i Wiktora. Dzięki temu można ominąć najbardziej obciążony ruchem odcinek krajowej “dziewiątki” i swobodnie dojechać do dworca PKS-PKP i dalej, do pozostałych rejonów miasta.

Dwieście siedemdziesiąt osób mówi: TAK
“Kropką nad i” jest budowa połączenia ul. ks. Ruczki z ul. Kolejową, a więc z traktem równoległym do ulic Towarowej i Wiktora. Problemem okazuje się jednak kilkanaście, może dwadzieścia parę metrów piachu i gliny, które dzieli obie drogi. Wydaje się, że położenie tam asfaltu i stworzenie kierowcom objazdu kosztowałoby niewiele czasu i pieniędzy. Ale to tylko pozory. M.in. dlatego, że powstania tego łącznika drogowego nie chcą niektórzy mieszkańcy.

Jednak, zdaniem radnego Józefa Fryca, za budową połączenia jest zdecydowana większość kolbuszowian. – Pod petycją w tej sprawie podpisało się ok. 270 osób – mówi Fryc. – Tymczasem pan burmistrz powiedział, że połączenie to nie stanie się faktem, bo nie godzą się na to mieszkańcy zlokalizowanego tam bloku. Mam całkiem odmienne zdanie w tej kwestii. Pewnie kilka osób może mieć uwagi, ale mimo to, połączenie to powinno nastąpić.

 Elżbieta Lis – Po pierwsze, musimy znaleźć pieniądze
- Bo co mają powiedzieć mieszkańcy, na przykład ul. Mickiewicza, gdzie dziennie przejeżdża pięć razy więcej samochodów? Oni też chcieliby mieć spokój – zaznacza radny Fryc. – Nie wyróżniałbym więc tu żadnej grupy mieszkańców, bo ci, którzy składali podpisy nie robili tego tylko we własnym  interesie, ale także użytkowników drogi krajowej nr 9.

Elżbieta Lis, kierowniczka Referatu Gospodarki i Budownictwa w kolbuszowskim magistracie nie kryje, że budowa połączenia nie będzie prosta – Musimy znaleźć pieniądze na dokumentację tej inwestycji – zaznacza Lis. – Poza tym, ul. Ruczki była modernizowana ze środków zewnętrznych, a więc ingerencja w ten projekt wymaga zgody Urzędu Marszałkowskiego. Jest jeszcze kwestia budowy kanalizacji w obrębie ul. Kolejowej.

Paweł Galek

do “Pomóżcie kierowcom i połączcie w końcu te ulice”

  1. karnet

    Przy okazji „małej obwodnicy”… Czy działki nr ewid. 912, 993, 991, … i kolejne (w sąsiedztwie „ronda Ryśka”) przewidywane są pod przedłużenie obwodnicy czy raczej hipermarket? Kształt działki nr 912 sugerowałby idealne przeznaczenie pod duży obiekt handlowy.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.