Pomóżcie oszukanym budowniczym autostrady!

Przy budowie autostrady A4 pracowało wiele firm z powiatu mieleckiego. Chodzi głównie o przedsiębiorstwa z branży transportowej. Fot. Autor

MIELEC. – Nie walczę tylko i wyłącznie w swojej sprawie – protestuje Zbigniew Tymuła, radny powiatowy, a zarazem szef firmy transportowej z Gawłuszowic.

Jest możliwość pomocy oszukanym podwykonawcom budowy autostrady A4. Zdaniem radnego powiatowego, Zbigniewa Tymuły, pokrzywdzonych przedsiębiorców powinny wesprzeć samorządy, zwalniając ich z podatków od środków transportowych za okres, w którym nie zostały im zapłacone pieniądze za pracę na autostradzie.

Propozycja Zbigniewa Tymuły nie jest jednak pozbawiona kontrowersji. Pojawiają się komentarze, że Tymuła, będąc właścicielem firmy transportowej w Gawłuszowicach, walczy tylko i wyłącznie w swojej sprawie. – Jest to nieprawda – protestuje radny.

Starosta: – Niewiele mogę tu zrobić.
– Chciałbym przeciąć wszystkie spekulacje, które na ten temat da się słyszeć w terenie. Celem działań, które podejmuję, jest pomoc wszystkim pokrzywdzonych przedsiębiorców, których problemy z racji prowadzonej przeze mnie działalności transportowej znam bardzo dobrze. Na potwierdzenie tych słów apeluję do gmin z terenu powiatu o zwolnienie z tego podatku wszystkich poszkodowanych transportowców z wyjątkiem mnie – zaznacza Tymuła.

O pomoc w tej sprawie radny poprosił starostę Andrzeja Chrabąszcza. Ten jednak twierdzi, że niewiele może zrobić. – W myśl ustawy podatek od środków transportu jest opłatą lokalną stanowiącym dochód gminy. Organem właściwym w tej sprawie jest wójt, burmistrz i prezydent. W związku z tym nie mogę jako starosta podjąć działań z uwagi na unormowania prawne i indywidualny charakter sprawy – przekonuje Chrabąszcz.

Apelu Rady Powiatu nie będzie?
Tymuła nie daje jednak za wygraną i proponuje, aby Rada Powiatu wystosowała w tej sprawie apel do gmin. – Ludzie do tej pory nie dostali ani grosza, nie mają za co spłacać kredytów – tłumaczy. – Czy chcemy, aby ci przedsiębiorcy posprzedawali swoje pojazdy i, żeby w przyszłym roku w ogóle nie było pieniędzy z podatku od środków transportowych? Myślę, że każda gmina powinna to zrozumieć – argumentuje swój pomysł.

Pomysł Tymuły nie powaliła jednak innych radnych na kolana, wręcz przeciwnie. Propozycję apelu krytykuje Henryk Niedbała (PO), szef Rady Powiatu. W podobnym tonie wypowiada się radny Michał Deptuła (PSL). – Mam wrażenie, że wnioskodawcy apeli mają na celu wykazanie swej aktywności, a nie do końca załatwienie swoich spraw. Pokazuje to słaba skuteczność naszych apeli. Być może wynika to z tego, że nie mają one mocy prawnej.

***
Skala bankructw firm, które pracowały przy budowie polskich autostrad, jest przerażająca. Zjawisko to rykoszetem uderza w przedsiębiorstwa z powiatu mieleckiego. Chodzi głównie o te z branży transportowej. Skoro rząd, mimo składanych obietnic, nie potrafi im pomóc, to może powinny to zrobić samorządy? Na pewno dobrze by o nich świadczyło, gdyby udzieliły takiego wsparcia – bądź co bądź – lokalnym pracodawcom.

Paweł Galek

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Aleksander Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Aleksander
Gość
Aleksander

Po pierwsze zmienic glupie prawo ktore wymaga zaplacenia podatku od sumy nieotrzymanego wynagrodzenia – glupota rzadzacych i fiskusa nie zna granic, chyba w Afryce sa madrzejsze prawa, zmienic rzad i przepisy!!!