Pomóżmy Justynie urządzić się w nowym lokum!

Justynkę Krajewską los ciężko doświadczył, ale mimo to 21-latka jest pogodna i pełna nadziei, podobnie jak jej babcia, Maria Krajewska. Fot. Monika Kamińska

PRZEMYŚL. Trwa remont mieszkania dla niepełnoprawnej 21-latki.

Już wkrótce zakończy się remont mieszkania przy przemyskiej ulicy Moniuszki, w którym ma zamieszkać cierpiąca na porażenie mózgowe Justynka Krajewska (21 l.) wraz ze swoją babcią, Marią Krajewską. W mieszkaniu wymienione zostało praktycznie wszystko od instalacji elektrycznej po okna, zamontowany zostanie także dwufunkcyjny piec CO. Teraz Justynie i jej babci potrzeba takich “drobiazgów”, jak meble kuchenne, czy lodówka i pralka. Pomóżmy urządzić się w nowym lokum osieroconej przemyślance i jej babci!

Historię Justyny Krajewskiej opisywaliśmy na naszych łamach wiele razy, pośredniczyliśmy też w ukazaniu jej dwukrotnie w popularnym programie TVP1 “Sprawa dla reportera” Elżbiety Jaworowicz. 21-letnie przemyślanka cierpi od urodzenia na porażenie mózgowe. W kwietniu 2010 roku straciła nagle matkę, Agatę. Po jej śmierci Justynka zamieszkała z ojcem w starej przemyskiej kamienicy przy ulicy Rejtana. Mieszkanie było pozbawione wszelkich wygód, nawet tak podstawowych, jak WC. Los niezwykle utalentowanej muzycznie Justyny ukazany na naszych łamach i w “Sprawie dla reportera” poruszył wielu ludzi, a ludzie dobrej woli zawiązali komitet społeczny, który zbierał podpisy pod petycją do władz miasta, by przydzieliły Justynie i jej ojcu godne lokum. Nim jednak komitet zwrócił się oficjalnie do magistratu zdarzyła się potworna tragedia. Ojciec Justyny, Jacek Krajewski (44 l.) zginął w pożarze mieszkania przy Rejtana. Dziewczyna została całkowitą sierotą, zaopiekowała się nią babcia, matka jej ojca, niestety mieszkająca w tak samo fatalnych warunkach, jak dotychczas Justyna.

Mieszkanie jest, potrzeba sprzętów
W lipcu znalazło się wreszcie mieszkanie komunalne spełniające podstawowe warunki, by mogła w nich zamieszkać 21-latka z babcią.  Wymagało ono kapitalnego remontu, ale zastępca prezydenta Przemyśla, Grzegorz Hayder zapewniał, że są darczyńcy, którzy “biorą go na siebie”, ale na razie nie chcą się ujawniać. Dziś już wiemy, że remont mieszkania przy Moniuszki sfinansowali: dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej ks. Artur Janiec, prezydent Przemyśla Robert Choma i firma PAMO- PLAST z Ustrzyk Dolnych. Dzięki nim mieszkanie dla Justynki i jej babci jest właśnie kompleksowo remontowane.

– Myślę, że do dwóch, trzech tygodni zakończymy całkowicie remont i Justynka z babcią będą mogły się wprowadzać – powiedział nam ks. Artur Janiec koordynujący remontem przy Moniuszki. Mieszkanie będzie zatem, ale potrzeba jeszcze jego wyposażenia. Brakuje m.in. takich rzeczy, jak meble kuchenne, czy lodówka i pralka. Liczymy, że jak zwykle nasi Czytelnicy nie zawiodą, tym bardziej, że wiele razy okazywali się ludźmi wielkiego serca.

Caritas Archidiecezji Przemyskiej utworzył specjalne konto, na które można wpłacać datki na rzecz pomocy Justynie. Jego nr to: 07 1600 1332 1847 4932 3000 0005 Bank BNP Paribas, ul. Suwak 3, 02-676 Warszawa, koniecznie z dopiskiem “Pomoc dla Justyny Krajewskiej”. Jeśli ktoś z naszych Czytelników mógłby wspomóc Justynkę rzeczowo, prosimy o kontakt z naszą redakcją w Przemyślu pod nr. tel.  16 678 40 13 lub mailowo: monikami32@o2.pl.  Justyna z pewnością będzie wdzięczna za każdy gest.

Monika Kamińska

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.