Pomóżmy małej Emilce!

Apelujemy do ludzi dobrej woli, aby włączyli się w akcję zbierania nakrętek. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony m.in. na rehabilitację małej Emilki. Fot. Archiwum rodzinne

KROSNO. Pilnie potrzebny wózek inwalidzki dla 6-latki.

Ostatnio informowaliśmy o sukcesie akcji zbierania plastikowych nakrętek dla małej Marysi Zawiszy (15 miesięcy) z Krosna. Kilka ton nakrętek, zebranych między innymi przez Czytelników Super Nowości, trafiło do jednej z krakowskich fundacji, która w zamian za nie przekazała chorej Marysi nowy specjalistyczny fotelik dla dzieci niepełnosprawnych. Tymczasem, jak dowiedzieliśmy się, już w czerwcu ruszy akcja zbierania plastikowych nakrętek. Dochód z ich sprzedaży ma zostać przeznaczony na rehabilitację Emilki Rysz (6 l.) oraz na zakup sprzętu rehabilitacyjnego zwiększającego samodzielność dziewczynki.

Emilka przyszła na świat wraz ze swoim bratem Kornelem 26 września 2007 roku. Ważyła 2 kilogramy i miała trudności z oddychaniem. Mimo dobrych rokowań okazało się, że ma ubytek międzyprzedsionkowy (ASD), mózgowe porażenie dziecięce oraz niedowład czterokończynowy spastyczny. Sama nie siedzi i nie stoi.

Brakuje 5 tys. zł
– Córeczka w przedszkolu porusza się pełzając. Korzysta z niezbyt wygodnego fotelika na kółkach, nie może brać czynnego udziału w zabawach. Pilnie potrzebuje nowoczesnego wózka inwalidzkiego, dzięki któremu będzie mogła prawidłowo siedzieć, łatwiej jej będzie się poruszać i w ogóle funkcjonować – opowiada pani Monika, mama Emilki. – Na lipiec zamówiliśmy wózek. Część pieniędzy na kupno takiego sprzętu przekazało nam PCPR i NFZ, brakuje jeszcze 5 tys. zł. Liczymy na to, że w akcję pomocy włączy się wiele życzliwych osób i uda się zebrać brakującą kwotę – wyraża nadzieję.

Rehabilitacja to podstawa

Nowoczesny wózek nie wystarczy. Jak przyznaje pani Monika, mała Emilka musi być rehabilitowana. Praca rehabilitantów przynosi efekty; dziewczynka coraz więcej mówi, sama je i ma coraz sprawniejsze rączki. – Konieczna jest jednak stała, bardzo kosztowna rehabilitacja, która pozwoli Emilce stanąć w przyszłości na własnych nogach. Konieczne są także wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne – mówi mama 6-latki.

Wojewódzki Szpital Podkarpacki w Krośnie już od niemal 11 miesięcy bierze udział w akcji zbierania nakrętek dla dotkniętej wieloma schorzeniami małej Marysi. Jak już informowaliśmy, udało się zebrać ponad 8 ton nakrętek, z czego blisko pół tony przekazała krośnieńska lecznica. – Od czerwca 2013 roku będziemy także pomagać 6-letniej Emilce – mówi Iwona Barud ze szpitala w Krośnie. – W budynku szpitala pojawią się dodatkowe pojemniki, do których będzie można wrzucić zebrane nakrętki i to Państwo zdecydują, komu je przekazać. Wierzymy jednak, że wrażliwość nas wszystkich pozwoli na okazanie serca dwóm dziewczynkom jednocześnie, gdyż obydwie zasługują na lepsze i możliwie szczęśliwe życie – dodaje..

Rodzice wierzą, że będzie chodzić
– Emilka wiele rzeczy nie może zrobić sama, choćby chciała, jej rozwój intelektualny jest jednak w normie – mówi Monika Rysz. – W marcu przeszła operację i z dnia na dzień radzi sobie coraz lepiej. Zaczyna fajnie stopy stawiać. Mamy nadzieję, że w przyszłości będzie samodzielnie chodzić – dodaje pani Monika.

Rehabilitację Emilki można także wspomóc przekazując darowiznę na konto: Fundacja Dzieciom ,,Zdążyć z Pomocą”, ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa. Nr konta: Bank BPH S.A. 15 1060 0076 0000 3310 0018 2615 z dopiskiem: na rehabilitację Emilii Rysz 9333

Wioletta Zuzak

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o