Pomóżmy przeżyć malutkiej Wiktorii!

MIELEC. Przyjdź w niedzielę do SCK, zarejestruj się w bazie dawców szpiku kostnego

Malutka Wiktoria Witek z Mielca nie ma jeszcze półtora roczku, a już walczy o życie. Choruje na ostrą białaczkę szpikową. Bardzo lubi rysować i kocha lalki. Jest bardzo grzeczna i słucha wszystkich, a w szczególności rodziców. Jest uczuciową dziewczynką, przytula się by czuć się bezpiecznie. Z myślą o Wikusi i jej podobnych dzieciach w niedzielę (23 bm.) odbędzie się w Mielcu Dzień Dawcy Szpiku.

Akcja rozpocznie się o godz. 10 w sali konferencyjnej Samorządowego Centrum Kultury i polegać będzie na rejestracji osób w bazie dawców szpiku kostnego.

Rejestracja trwa chwile, a może uratować życie

– Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg, bez dużej nadwagi – mówi Renata Rafa z Fundacji DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska. – Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na tej podstawie zostaną określone cechy zgodności antygenowej.

– Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL – zaznacza Renata Rafa.

Prezydent wierzy w gorące serca mielczan

Prezydent Janusz Chodorowski, który ze Szpitalem Powiatowym, objął patronat nad akcją, jest przekonany, że mielczanie licznie odpowiedzą na apel pomocy dziewczynce.

– Za każdym razem, gdy w naszym mieście organizowane były podobne akcje, spotykały się z dużym odzewem ze strony mieszkańców – przekonuje Janusz Chodorowski. – Wierzę, że i tym razem znajda się ludzie dobrego serca, którzy rejestrując się w bazie dawców szpiku kostnego umożliwią leczenie 16-miesięcznej Weroniki.

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments