Ponad 120 zawodników na trasie Bieszczadzkiego Biegu Narciarskiego

BIESZCZADY. Za nami V Bieszczadzki Bieg Narciarski Szlakiem Kolejki Leśnej, który przebiegał pod hasłem „Z Kijem do Niedźwiedzia”.

Nie udało się niestety przebiec całej trasy z Woli Michowej od Wojtka „Kija” Gosztyły do Wetliny, gdzie mieszka drugi z organizatorów,  Piotr „Niedźwiedź” Ostrowski.

W efekcie braku śniegu na części trasy zawodnicy, zamiast na pełnych trasach 18 i 41 km, mogli rywalizować jedynie na dystansach 12 i 24 km.

Na dłuższym z dystansów ostrą walkę stoczyli Damian Ciborowski z Jasła i Robert Gleń z Jedlicza, którzy wpadli na metę jednocześnie. Za nimi finiszował Piotr Smolak z Krakowa. Z kolei w kategorii pań rewelacyjnie spisała się Iwona Kocoń z Nadleśnictwa Ujsoły, która ze znakomitym czasem wygrała na dystansie 24 km. Druga w tej kategorii była Dorota Rejus z Głogowa, zaś trzecia Karolina Buchaniec z Nadleśnictwa Stuposiany.

Równie emocjonująca była walka na dystansie 12 km. Wśród mężczyzn wygrał Tomasz Szeremeta z Wojtkówki, przed Edwardem Gajewskim z Zarszyna i Jurasem Mihaličem z Medzilaborców (Słowacja). Wśród kobiet najlepszą okazała się Katarzyna Ciborowska z Jasła, która wyprzedziła Agnieszkę Tomaszewską z SG w Stuposianach i Agnieszkę Kubacką z Jedlicza.

Novum w tegorocznym biegu była dodatkowa klasyfikacja leśników, którzy tym razem byli najliczniejszą  grupą zawodową uczestniczącą w imprezie. Na dystansie 24 km trofea podzieliły między siebie wspomniane już: Iwona Kocoń (Nadl. Ujsoły) i Karolina Buchaniec (Nadl. Stuposiany). Wśród panów triumfował Piotr Szczygieł (RDLP Lublin), który dodatkowo, za najszybsze przebycie tego dystansu, otrzymał puchar dla najlepszego leśnika biegu. Drugi był Jacek Kranz z Bieszczadzkiego PN, trzeci Jacek Habrat z RDLP w Krośnie.

Klasyfikację leśniczek na 12 km wygrała Maria Stelmach (Nadl. Baligród), przed Elżbietą Hołysz (Nadl. Istebna) i Katarzyną Szczerbicką (Nadl. Lutowiska). Spośród leśników na tym dystansie najlepszy był Teodor Furs (Nadl. Baligród). Drugie miejsce wywalczył Marek Świąder (Nadl. Głogów), a trzecie Bogdan Kęsek (Nadl. Myślenice).

Ze 126 zawodników, którzy wpisali się na listę startową, zawody pomyślnie ukończyło 113.