Ponad 2 tysiące osób trafi na bruk

PODKARPACIE. W naszym regionie stopa bezrobocia wynosi 14,8 proc., w Polsce tylko 11,8 proc. 

Od początku roku podkarpackie firmy z sektora publicznego i prywatnego zwolniły już 1761 osób. To jednak nie koniec, bo pracodawcy w naszym regionie zapowiadają, że w ramach grupowych zwolnień, pozbawią pracy kolejnych 2325 osób.

Firmy planują masowe redukcje pracowników, mimo że ich sytuacja nie jest wcale zła. Od stycznia tego roku  do końca września w  skali kraju pracodawcy zapowiedziały pozbycie się w ramach zwolnień grupowych aż 52,4 tys. osób.

Zwolnienia szykowane są praktycznie we wszystkich branżach, nawet w odzieżowej, budowlanej i spożywczej. Etaty planuje też ciąć służba zdrowia.

Zakłady przygotowują się do cięcia etatów, bo ubywa im pracy i nie potrzebują tylu aż pracowników co dotąd. Eksperci dowodzą, że niektórzy przedsiębiorcy chcą zwalniać choć ich sytuacja wcale nie jest zła. Firmy zwalniają  z wyprzedzeniem, bo ich szefowie zakładają spowolnienie gospodarki. W ten sposób chcą przygotować się na gorszy 2012 rok.

- Najczęściej zwalniają firmy prywatne – poinformował Daniel Szydło, p.o. kierownika Wydziału Informacji Statystycznej i Analiz w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Rzeszowie. – Na Podkarpaciu 28 zakładów z sektora prywatnego rozwiązało umowy z 1036 swoimi pracownikami, a 12 z sektora publicznego z 725 osobami.

Niestety, Wojewódzki Urząd Pracy nie chciał nam podać informacji, które podkarpackie zakłady grupowo zwalniają pracowników.

Mariusz Andres

do “Ponad 2 tysiące osób trafi na bruk”

  1. Kaptowaniec

    Co robi Marszałek Województwa może odpowiednie służby zbadają jak nadzoruje swoje placówki których dyrektorzy tylko zwalniają zamiast brać się do roboty i myśleć.

  2. babcia zosia

    bo teraz w Polsce dba się tylko o to żeby księdzu i biskupowi nic nie zabrakło.W Sopocie matka topi własne dziecko bo była w tragicznej sytuacji i nikt jej nie pomógł ani władza ani ksiądz i masz tu miłosierdzie .Jedna wielka banda,dbają o siebie władza i kler

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.