Ponad 40 tysięcy turystów odwiedziło żubrzą zagrodę

Już 44 tysiące osób odwiedziło zagrodę pokazową żubrów w Mucznem. Fot. Archiwum

KROSNO, MUCZNE. Utworzenie zagrody pokazowej żubrów w Mucznem w Nadleśnictwie Stuposiany okazało się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

Jak policzono, dotąd już 44 tysiące osób odwiedziło zagrodę. Z pewnością miłośników tych zwierząt ucieszy fakt, że żubrze stado powiększyło się; w ciągu ostatnich miesięcy na świat przyszły już trzy młode żubrzątka.

– Wszystko zaczęło się 16 lutego 2012 roku, gdy do zagrody przybyły 3 osobniki ze Szwajcarii – 2 krowy (Uroa i Tjilli) oraz byk (Urkan). 28 marca dowieziono do nich 3 żubry z Francji – 2 krowy i byk, nieposiadające swych imion. Z kolei zaraz na początku wakacji, 6 lipca, do stada dołączył siódmy mieszkaniec – żubr Jonas z Niemiec – przypomina Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Muczna, Stupna i Okruch – takie imiona nadano trzem żubrom z Francji. 10 sierpnia tuż przed Dniem Żubra odbyły się symboliczne żubrze chrzciny.

Od 8 sierpnia monitorowana jest liczba zwiedzających zagrodę. – Na podstawie elektronicznego pomiaru i wcześniejszych szacunkowych danych gromadzonych od momentu otwarcia zagrody 17 maja 2012 r. do końca wakacji obliczono, że zagrodę odwiedziło 44 tysiące gości – informuje Edward Marszałek.

Aktualnie stado w zagrodzie liczy 8 osobników (15 października dołączył do reszty byczek “Pujan”).

wz

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
K.Bimbała Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
K.Bimbała
Gość
K.Bimbała

W 1978 roku w rejonie Lutowisk koło stogów sianka mogłem oglądać zdecydowanie większe stadko żubrów od małych do tych dużych okazów. Nie szło ich dokładnie późno wieczór policzyć , ale na pewno było ich wtedy kilkadziesiąt. Do dziś wspominam ten widok .