Ponad 5 miliardów zł strat z powodu kradzieży w polskich firmach

Duży tłok w sklepie jest dla potencjalnego złodzieja bardzo wygodny.

PODKARPACIE. Kradną klienci i pracownicy.

Straty w polskich sklepach i firmach wynikające z kradzieży wynoszą rocznie około 5,2 mld złotych. Najczęściej kradną klienci. Sporo złodziei to pracownicy, jednak 17 procent towarów znika ze sklepów z powodu zwykłych błędów. Kradzieżom sprzyjają szczególnie otwarcia sklepów. Podczas ubiegłego weekendu właściciele sklepów w Millenium Hall przeżywali ciężkie chwile, bo w tłumie odwiedzających znalazło się wielu złodziei.

W Polsce ze sklepów ginie towar stanowiący wartości 1,41 procent ich obrotu. Wypadamy gorzej niż średnia europejska, która wynosi 1,3 procent wartości obrotu. Jednak wartość ukradzionego towaru w Polsce jest kilkakrotnie niższa niż w Europie Zachodniej. Wynika to z tego, że tam obrót handlowy jest znacznie większy. W Polsce kradnie się rocznie w sklepach towar o wartości 1,3 mld euro, gdy w Wielkiej Brytanii jest to 5,8 mld euro.

Kto kradnie?

W polskich sklepach najwięcej kradną klienci. Stanowią oni 42 procent złodziei. Zaraz za nimi plasują się pracownicy sklepów, odpowiadają oni za ponad 33 procent kradzieży. Kolejna grupa to dostawcy, 6,8 procent złodziei towaru to właśnie oni. Warto jednak podkreślić, że aż 17 procent zaginionego towaru bierze się ze zwykłych błędów w magazynach, przy zamówieniach i dostawach.

Wielkie otwarcie

– W pewnym momencie w moim sklepie znalazło się 40 osób, tłok był tak wielki, że straciłem kontrolę nad tym co się dzieje – mówi nam anonimowo jeden z właścicieli sklepów, o otwarciu Millenium Hall. – Musiałem wszystkich wyprosić i zamknąć sklep. Sprzedaję drogie i drobne akcesoria elektroniczne, które łatwo ukraść. Nie miałem innego wyjścia.

Próbowaliśmy się dowiedzieć czy podczas otwarcia miało miejsce dużo kradzieży. Niestety, nikt nie potrafił nam udzielić odpowiedzi. Oficjalnych zgłoszeń na policji nie było.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
don john
don john
9 lat temu

W polskich sklepach najwięcej kradną klienci. eureka!

mamnick
mamnick
9 lat temu

Proponuję również napisać,jak pracodawcy okradają pracowników,czyli ,,darmowe nadgodziny,urlop oczywiście dostaniemy ale w terminie który pracodawcy pasuje no i oczywiście śmieszna suma wynagrodzenia!Zasada jest prosta z tego można wywnioskować:Pracodawca udaje że płaci-a pracownik udaje że pracuje…I tak to wygląda w praktyce.