Ponad 6 tys. zł za “zmalowanie” Prządek

Przypadkowy turysta sfotografował młodych wandali, którzy na skałach Prządek chcieli farbą uwiecznić datę swojego pobytu w rezerwacie.

KROSNO. Surowe kary dla wandali, którzy niszczyli rezerwat przyrody.

Czterech 19-latków z Wielopola Skrzyńskiego malowało farbą skały w rezerwacie “Prządki”, a jeden z nich nożem kaleczył drzewa. Trzej z nich są już skazani prawomocnym wyrokiem sądu. Zapłacą prawie 6 tys. zł za naprawienie szkód i po 200 zł grzywny.

O niszczeniu rezerwatu przez czterech wandali zawiadomił policję turysta zwiedzający Prządki. Było to 22 sierpnia ubiegłego roku. Funkcjonariusze szybko dotarli pomiędzy urocze skałki. – Widząc przybyłych na miejsce policjantów, sprawcy próbowali uciekać – relacjonuje podinsp. Marek Cecuła, oficer prasowy krośnieńskiej policji.

- Funkcjonariusze okazali się jednak szybsi i po krótkim pościgu zatrzymali całą czwórkę. Okazało się, że są to 19-latkowie z gminy Wielopole Skrzyńskie. Jeden z nich posiadał przy sobie nóż, a dwóch było ubrudzonych białą farbą. Wszyscy byli trzeźwi i w czasie rozmowy przyznali się do dewastacji rezerwatu.

Sprawa trafiła do sądu i po niespełna roku zapadł pierwszy wyrok. – Wyrok ten uprawomocnił się 13 lipca 2011 r. – informuje Magdalena Grabowska, zastępca regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Rzeszowie. – Sąd uznał trzech z czterech oskarżonych w tej sprawie, za winnych zarzucanych im czynów i skazał obwinionych na kary grzywny w wysokości po 200,00 zł oraz orzekł wobec obwinionych solidarnie na rzecz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie kwotę 5880,06 zł. tytułem zwrotu kosztów przywrócenia stanu poprzedniego.

Sprawę czwartego wandala, kaleczącego nożem drzewa, wyłączono do odrębnego postępowania, które jeszcze trwa.

Krzysztof Rokosz

do “Ponad 6 tys. zł za “zmalowanie” Prządek”

  1. RIZOTTO

    NA WSIACH DEBILI NIE BRAK! TO SA ZA NISKIE KARY!

  2. andrzej

    dołożyć jeszcze po100 pracy na cele społeczne

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.