Ponad 7 mln zł na zadania z RBO

Przewodniczący doraźnej Komisji ds. RBO, Wiesław Buż, podczas sesji Rady Miasta informował również o tym, że  ogłoszenia na temat RBO będą wyświetlane na telewizorach umieszczonych w komunikacji miejskiej. Fot. Paweł Bialic
Przewodniczący doraźnej Komisji ds. RBO, Wiesław Buż, podczas sesji Rady Miasta informował również o tym, że ogłoszenia na temat RBO będą wyświetlane na telewizorach umieszczonych w komunikacji miejskiej. Fot. Paweł Bialic

RZESZÓW. Rzeszowscy radni przyjęli regulamin Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Radni przyjęli projekt regulaminu przyszłorocznego Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Nabór propozycji zadań rozpocznie się 16 marca i potrwa do 8 kwietnia.

Na przyszły rok kwota przeznaczona na zadania Budżetu Obywatelskiego wyniesie 7 mln 650 tys. zł. Dodatkowo Komisja ds. RBO wprowadziła nowe rozwiązania w postaci bonusu obywatelskiego. Polega on na przyjęciu do realizacji zadania o wartości nieprzekraczającej 150 tys. zł. Bonus może otrzymać osiedle, które uzyskało największą aktywność w głosowaniu na dane zadanie z Kategorii II. – Tego typu rozwiązanie ma za zadanie otworzyć możliwości przed mniejszymi osiedlami, które do tej pory czuły się pokrzywdzone – tłumaczy Wiesław Buż, przewodniczący doraźnej Komisji ds. RBO.

Od 16 marca do 8 kwietnia br. przyjmowane będą propozycje zadań od mieszkańców. Kto może je zgłaszać? Według uchwały, pomysły mogą być zgłaszane przez Radę Osiedla lub co najmniej 15 osób, które ukończyły 16 lat. Warunkiem jest również posiadanie zameldowania na terenie miasta.

Trzy kategorie zadań
Konsultacje zostaną przeprowadzone w trzech kategoriach zadań. Do kategorii I zaliczają się budowy, modernizacje oraz remonty infrastruktury miejskiej. Kwota przeznaczona na tę kategorię zadań sięga 4 mln 500 tys. zł, przy czym suma przeznaczona na realizację jednego zadania nie może przekroczyć 1 mln 500 tys. zł.

Kategoria II obejmie budowę, modernizację lub remont infrastruktury osiedlowej. Koszt realizacji zadań łącznie nie może przekroczyć 2 mln 500 tys. zł, przy czym na jedno zadanie nie może być przekroczona suma 150 tys. zł.

Kategoria III dotyczy działań o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym. Kwota przeznaczona na realizację jednego zadania nie może przekroczyć 100 tys. zł.

Głosowanie Komisja ds. RBO zaplanowała na okres od 10 do 31 maja, a jego wyniki oraz lista projektów zakwalifikowanych do realizacji w 2017 roku mają być znane najpóźniej 24 czerwca.

Za przyjęciem regulaminu RBO głosowało 18 radnych. Projekt uchwały tym samym został przyjęty.

Agata Flak

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
mietekhijenaMietekRzeszow miasto imitacji Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mietek
Gość
mietek

bonus jest z dupy wymyslony nowe miasto nigdy nie dostanie za to jakies gowniane osiegle bez problemu

Rzeszow miasto imitacji
Gość
Rzeszow miasto imitacji

Mozna spać spokojnie, pieniążki na usuniecie tandetnie wykonanej kanalizacji deszczowej w Parku Papieskim zalewającej alejki znalazły się.Problem mozna wpisać do I kategorii zadań

Mietek
Gość
Mietek

Usterki zostaną usunięte a twój mózg nadal pozostanie popsuty.

hijena
Gość
hijena

Mietek,zbyt wiele nie masz do powiedzenia na temat Budżetu Obywatelskiego ,dlatego raczej nie siadaj do klawiatury