Ponad połowa Polaków nie ćwiczy

Aktywna forma wypoczynku jest bardzo wskazana dla organizmu. Niestety bardzo mało Polaków zwykło z niej korzystać. Fot. Archiwum

Zamiast trochę się poruszać, większość z nas woli “wypoczywać” przed telewizorem.

52 proc. Polaków nie uprawia sportu i nie korzysta z żadnych form aktywności fizycznej – wykazały badania TNS OBOP. Zaledwie 10 proc. badanych jest aktywnych codziennie lub prawie codziennie.

Najwięcej osób twierdzi, że spaceruje. 75 proc. badanych robi to przynajmniej raz w miesiącu przez co najmniej 30 minut. Ale tylko 24 proc. ankietowanych spaceruje codziennie lub prawie codziennie.

– 68 proc. Polaków twierdzi, że odbywa spacer raz w tygodniu, ale to jest niewystarczające dla zachowania zdrowia i kondycji fizycznej – komentuje dr Katarzyna Cybulska, kierownik Centrum Kardiologii Allenort w Warszawie.

Najczęstszą rozrywką rodaków jest spędzanie wolnego czasu przed telewizorem. Aż 55 proc. badanych przyznało, że wieczory najchętniej spędza właśnie w ten sposób. 21 proc. Polaków unika jakiegokolwiek ruchu i aktywności, bo – jak tłumaczy – szybko się męczy…

Spośród osób, które w jakikolwiek sposób są aktywne (48 proc. badanych), najbardziej popularnym sportem jest jazda na rowerze. Korzysta z tego 57 proc. ludzi aktywnych. Pozostałe chętnie uprawiane sporty to bieganie (16 proc. badanych), gra w piłkę nożną (16 proc.), ćwiczenia na siłowni (15 proc.), gra w siatkówkę (7 proc.) lub w koszykówkę (4 proc.). Jedynie 1 proc. Polaków uprawia sporty zimowe, np. narciarstwo.

– Faktyczna aktywność fizyczna Polaków może być jeszcze mniejsza niż pokazują to badania, gdyż lubimy zawyżać swe osiągnięcia, szczególnie jeśli chodzi o ruch – twierdzi dr Cybulska.

Jej zdaniem wysiłek fizyczny powinien być uprawiany 30-60 minut dziennie przez większość dni w tygodniu. Absolutne minimum to 30 minut 3 razy w tygodniu – podkreśla.

Wśród sportów najkorzystniejszych dla układu krążenia dr Cybulska wylicza pływanie, jazda na rowerze i marszobiegi.

PAP Life

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments