Ponowny proces za “Śmierć garbatym nosom”

RZESZÓW. Prokuratura uznała jednak, że czterej mężczyźni popełnili przestępstwo.

Dzisiaj miał się rozpocząć ponowny proces pseudokibiców Resovii, którzy w maju 2010 roku wywiesili podczas derbów Rzeszowa transparent „Śmierć garbatym nosom”. Początkowo prokuratura postawiła zarzuty w tej sprawie sześciu mężczyznom, ale ostatecznie uznała, że nie ma dowodów na to, żeby czterej z nich popełnili przestępstwo. Po kilku miesiącach uznała jednak, że ci czterej też popełnili przestępstwo i skierowała akt oskarżenia do sądu.

Sprawa dotyczy prezentowania podczas meczu Resovii ze Stalą Rzeszów transparentu z napisem “Śmierć garbatym nosom” z przekreśloną karykaturą Żyda w jarmułce w niebiesko-białe pasy . W czerwcu 2011 roku sąd skazał na karę pół roku ograniczenia wolności i zakaz stadionowy Mirosława Ch., natomiast Mateusza S. uniewinnił.

– Po uzupełnieniu materiałów dowodowych został sporządzony akt oskarżenia do sądu wobec czterech pozostałych mężczyzn – tłumaczy ponowne rozpoczęcie procesu Renata Krut-Wojnarowska, prokurator rejonowy w Rzeszowie.

Sędzia-ratownik

Wczoraj na ławie oskarżonych mięli zasiąść Jakub L., Mariusz K., Rami H. oraz Rafał P. Rozprawa rozpoczęła się z 20 minutowym opóźnieniem ponieważ sędzia prowadzący sprawę… reanimował jedną z pracownic sądu, do której ostatecznie przyjechała karetka. Rozprawa trwała jednak zaledwie 10 minut, bo okazało się, że z czterech mężczyzn nie stawił się Rafał P., który wyjechał za granicę. Sąd zarządził ustalenie miejsca pobytu oskarżonego i odroczył termin następnej rozprawy na 20 października 2011 roku.

Podkarpaccy pseudokibice w światowych telewizjach

Sprawą umorzenia śledztwa zajął się prokurator generalny, po tym jak zaprotestowała Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie. Antysemicki wybryk kibiców obiegł cały świat – bardzo interesowały się nim środowiska żydowskie w Stanach Zjednoczonych. Nawet niemiecka stacja telewizyjna ZDF w materiale o polskich pseudokibicach zaprezentowała wywieszony przez sympatyków Resovii transparent „Śmierć garbatym nosom” z karykaturą Żyda.

Krzysztof Jagoda

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz
Mariusz
9 lat temu

Są u siebie w Polsce więc nie rozumiem, dlaczego nie wolno im wywieszać takich transparentów. Dlaczego z naszego kraju zrobił się Izrael ?