Popływamy na Machowie

TARNOBRZEG. Jest decyzja o udostępnieniu Jeziora Machowskiego w tegorocznym sezonie letnim Otwarcie zbiornika nastąpi już 1 czerwca.

Prezydent Tarnobrzega i zarządca Jeziora Machowskiego, prezes Kopalni Siarki Machów poinformowali, że przygotowują umowę, dzięki której udostępnią zbiornik na okres od czerwca do września 2011 roku.

Przypomnijmy, powstałe w wyrobisku po Kopalni Machów Jezioro zostało udostępnione plażowiczom i wodniakom 10 lipca 2010 roku. Minister Skarbu wyraził zgodę na otwarcie szlabanów prowadzących do jeziora jedynie jednak na okres niecałych trzech miesięcy. Decyzja co do przyszłości akwenu miała zapaść początkiem obecnego roku i częściowo przynajmniej zapadła.

Jeszcze nie cały zbiornik

– Nie możemy się pochwalić tym, że zbiornik zostanie w pełni udostępniony, ponieważ planowane na połowę roku zakończenie prac odwodnieniowych na zbiorniku w Piasecznie, które stanowi naczynie połączone ze zbiornikiem machowskim nie zostanie ukończone – przyznaje Zbigniew Buczek, prezes Kopalni Machów w Tarnobrzegu. – W chwili obecnej realny termin zakończenia tych prac do koniec 2011 roku.

Szersza plaża

– Dobra wiadomość jest jednak taka, że jezioro zostanie udostępnione plażowiczom w podobnym zakresie jak minionego lata już 1 czerwca tego roku – wyjaśnia Norbert Mastalerz, prezydent miasta. – Będzie nawet lepiej niż było, bo zamierzamy poszerzyć plażę o jakieś 20 -25 metrów oraz ją wydłużyć o kolejne kilkaset metrów w stronę tarasu widokowego.

Obecnie, lustro wody znajduje się o 1 metr niżej niż miało to miejsce latem ub. roku i dzięki temu możliwe jest nawiezienie piasku, który poprawi komfort odpoczywania u jego brzegu jeziora, bo zasypane zostaną betonowe płyty, które pełnią funkcję zabezpieczającą zbocze akwenu.

Na razie strefa ciszy

Prezes Buczek przyznał także, że najprawdopodobniej zostanie jeszcze w tym roku utrzymana na Machowie strefa ciszy, co oznacza, że z jeziora nie będą mogli korzystać motorowodniacy.

– Jestem pewny, że gdy, jezioro będzie już w pełni oddane do użytku, miłośnicy sportów motorowodnych będą mogli z niego także korzystać – mówi Buczek.

Małgorzata Rokoszewska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments