Poprawczak w Łańcucie do zamknięcia

Prawdopodobnie od lipca w Łańcucie nie będzie już schroniska dla nieletnich. Fot. Wojciech Preisner

KRAJ, ŁAŃCUT. Likwidacja schronisk dla nieletnich przestępców.

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zlikwidować trzy ośrodki dla młodocianych bandytów. Wśród placówek przewidzianych do kasacji jest schronisko dla nieletnich w Łańcucie, gdzie przebywają szczególnie niebezpieczni młodzi zwyrodnialcy: mordercy, gwałciciele, sprawcy rozbojów.

Ministerialne informacje w tej sprawie trafiły ostatnio m.in. do związków zawodowych. Pomysł ten wzbudza ogromne emocje i zaniepokojenie zarówno pracowników schronisk, jak również prawników i policjantów. W samym Łańcucie pracę może stracić ponad 60 osób, w większości doświadczonych pedagogów z dużym stażem i doświadczeniem w pracy z “trudną młodzieżą”.

Według Ministerstwa Sprawiedliwości planowana likwidacja placówek związana jest z jest z utrzymującym się od kilku lat niepełnym wykorzystaniem ogólnego limitu miejsc w schroniskach dla nieletnich. Młodzi przestępcy, którzy dotychczas przebywali w Łańcucie będą kierowani m.in. do schroniska w Gackach w województwie świętokrzyskim..

– Część pracowników ze schroniska w Łańcucie, biorąc pod uwagę ich staż pracy i wiek będzie mogła skorzystać z uprawnień emerytalnych; w przypadku osób, które nie nabędą takich uprawnień, okres dwóch miesięcy wakacyjnych umożliwi znalezienie odpowiedniego zatrudnienia – oceniło ministerstwo.

Przeciwko planom likwidacji protestują radni powiatu łańcuckiego.

– W ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy Rada Powiatu Łańcuckiego, podejmuje już trzecie stanowisko w sprawie obrony przed likwidacją instytucji podległych wymiarowi sprawiedliwości, które zlokalizowane są w Łańcucie. W 2011 r. Minister Sprawiedliwości zadecydował o przeniesieniu Sądu Pracy z Łańcuta do Rzeszowa. W lipcu tego roku ma nastąpić likwidacja Schroniska dla Nieletnich w Łańcucie, gdzie najbliższe tego typu placówki są m.in. w województwie Śląskim. Na szczęście wstrzymano się z decyzję o likwidacji Prokuratury Rejonowej w Łańcucie. W tych sprawach powinien być brany pod uwagę głos organów samorządu terytorialnego – informuje Robert Kochman, Sekretarz Powiatu Łańcuckiego. Kuratorium oświaty w Rzeszowie, które sprawuje formalny nadzór nad schroniskiem nie komentuje na raz ministerialnych pomysłów. Wicekurator Antoni Wydro tłumaczył nam wczoraj, że formalnie informacja o tym jeszcze do niego nie dotarła. Zaniepokojony planami likwidacji schroniska jest komendant wojewódzki policji w Rzeszowie nadinspektor Józef Gdański.

– W moim przekonaniu nie jest to dobra decyzja. Teraz młodych przestępców z naszego terenu będziemy musieli wozić do odległych ośrodków, co z kolei powoduje większe koszty – mówi komendant Józef Gdański. Suchej nitki na pomyśle nie zostawia minister sprawiedliwości w rządzie Tadeusz Mazowieckiego Aleksander Bentkowski. Jego zdaniem resort popełnia olbrzymi błąd likwidując ostatnio mniejsze sądy i takie ośrodki jak schronisko w Łańcucie. Według byłego ministra oszczędności z tego tytułu będą iluzoryczne. W łańcuckim ośrodku młodzi przestępcy mieli szansę na skończenie nauki i zdobycie zawody.

Justyna Paszkiewicz, Szymon Jakubowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lukasz
Lukasz
3 lat temu

a mnie się ten pomysł nie podoba

Lukasz
Lukasz
9 lat temu

a mnie się ten pomysł podoba