Poradnik wyborczy. Jak i gdzie głosować?

Każdy, kto planuje wybrać się na wybory parlamentarne powinien wziąć ze sobą dowód osobisty. Dzięki niemu zostaniemy odnalezieni w spisie i dopuszczeni do głosowania.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października w niedziele. Głosować będzie można od godz. 7.00 do 21.00. Należy udać się do tego lokalu wyborczego znajdującego się w obwodzie komisji, w którym to obwodzie mamy stałe zameldowanie. Wyborcy mogą to sprawdzić m.in. w urzędzie gminy, na stronie internetowej gminy lub na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej. Tam znajduje się lista obwodów do głosowania.

Przychodząc do lokalu wyborczego zostaniemy poproszeni o okazanie dokumentu tożsamości. Dzięki niemu członek komisji odnajdzie wyborcę w spisie i dopuści go do głosowania. W przypadku korzystania przez wyborcę ze stosownego zaświadczenia o prawie do głosowania, członek komisji dopisze go do spisu wyborców. Kto może zagłosować? M.in. osoba, która ukończyła 18 lat i nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu.

W lokalu wyborczym, do którego przyjdziemy otrzymamy dwie jednostronicowe karty do głosowania. Jedna będzie z kandydatami chcącymi dostać się do Sejmu (szare tło), druga z kandydatami do Senatu (żółte tło). Co ważne, aby oddać ważny głos, na każdej karcie wyborca musi postawić wyraźny znak „X” w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. Znak „X” to co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki. Jak przypomina PKW, kart do głosowania nie wolno wynosić poza lokal wyborczy. Nie można także przekazywać ich innym osobom.

W wyborach Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów. Jeśli chodzi o kandydowanie do Sejmu, we wszystkich 41 okręgach swoje listy zarejestrowały komitety: Koalicja Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Prawo i Sprawiedliwość, Konfederacja Wolność i Niepodległość oraz Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Kamil Lech

3
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
hijena Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
hijena
Gość
hijena

POLAK PRAWDZIWY PATRIOTA GŁOSUJEMY TYLKO NA PIS,KAZDY INNY GŁOS ,TO GŁOS ZMARNOWANY