Porodówka na światowym poziomie przyjmuje już od stycznia

RZESZÓW. Otwarcie Szpitala Specjalistycznego Pro-Familia to spełnienie pragnień pacjentek i lekarzy.

– Otwarcie tego szpitala pozwoli mi na dogonienie wreszcie ideału, do jakiego dążyłem przez 30 lat mojej pracy zawodowej – mówi dr n. med. Jarosław Janeczko, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w nowym szpitalu. – To spełnienie moich marzeń i oczekiwań pacjentek – dodaje dr n. med. Janusz Witalis, ordynator oddziału neonatologicznego tej placówki.

– Dyżur zaczynamy pełnić na przełomie roku, jesteśmy więc gotowi na przyjęcie pierwszego w 2011 roku, nowego obywatela Podkarpacia – mówi Radosław Skiba, dyrektor SS Pro-Familia.

Intymnie i rodzinnie, ale na najwyższym poziomie sterylności i bezpieczeństwa. Trakt porodowy tworzą 3 sale porodowe (w tym 1 przystosowana do rodzenia w wodzie), 2 sale oczekiwań oraz sala do cięć cesarskich. Ich lokalizacja zapewnia intymność i rodzinną atmosferę na każdym etapie porodu. Sale są tak dostosowane, aby pacjentka sama mogła wybrać najwygodniejszą dla siebie pozycję porodową.

– Nad bezpieczeństwem rodzących pacjentek przez całą dobę będzie czuwało 4 lekarzy. Każda z nich będzie mogła zostać otoczona indywidualną opieką położnej – zapewnia dr n. med. Tomasz Łoziński.

Sale poporodowe są 1-, 2-, i 3- osobowe, klimatyzowane, z oddzielnymi węzłami sanitarnymi (w I etapie 25 łóżek położniczych i 25 ginekologicznych), są stale monitorowane. 3 sale operacyjne budowane i wyposażane są według najnowszych standardów, z sufitami zapewniającymi nadmuch sterylnego powietrza i bezdotykowo otwieranymi drzwiami.

Oddział neonatologii ma 7 stanowisk intensywnego nadzoru noworodka, jest w stanie zabezpieczać potrzeby własne oraz ewentualne przyjęcia małych pacjentów z zewnątrz. – Cieplarki, inkubatory i respiratory mamy tej klasy co najlepsze szpitale na świecie. Podobnych nie ma jeszcze na Podkarpaciu. Zapewniają nieinwazyjną wentylację, absolutnie bezpieczną tlenoterapię, przezskórne monitorowanie wszystkich parametrów życia – mówi dr Witalis.

Szerokie spektrum

Budowa i wyposażanie placówki pochłonęły już 40 mln zł. Oprócz odbierania porodów i opieki nad noworodkiem szpital planuje wykonywanie procedur ginekologicznych, a w przyszłości urologicznych i chirurgii jednego dnia. W jego skład wejdzie również Zespół Poradni Specjalistycznych. W pracowni USG będą realizowane dotychczas nie wykonywane na Podkarpaciu, badania prenatalne.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments