Posiadają najszerszy zakres badań

Znak jakości ILAC

JASŁO. Tutejszy sanepid posiada 45 akredytowanych metod badawczych, najwięcej spośród wszystkich sanepidowskich laboratoriów powiatowych w regionie.

– W bieżącym roku zgłosiliśmy do akredytacji następne 14 metod badawczych i oczekujemy na pozytywną odpowiedź ze strony PCA. Tak szeroka akredytacja obejmuje praktycznie całkowicie zapotrzebowanie na badania akredytowane na terenie działalności stacji. Laboratorium wykonuje badania nie tylko na rzecz inspekcji sanitarnej, ale również na zlecenia klientów, w tym także z ościennych powiatów, a nawet województw – mówi Dariusz Pomprowicz, szef jasielskiego sanepidu.

Potwierdzeniem wysokiej jakości przeprowadzanych badań są pozytywne wyniki uczestnictwa w badaniach porównawczych z innymi laboratoriami, w tym również w badaniach międzynarodowych.

– Nasze laboratorium systematycznie uczestniczy w takich porównaniach z zakresu badania wody i żywności, w tym mięsa i wina organizowanych m. in. przez firmę LGC Standards z Wielkiej Brytanii, która jest wiodącym dostawcą materiałów odniesienia w Europie oraz organizatorem szerokiej gamy badań biegłości laboratoriów – mówi Pomprowicz.

– Na podstawie podpisanej umowy sublicencyjnej od 31 lipca tego roku nasze laboratorium jest uprawnione do stosowania znaku ILAC MRA przeznaczonego dla laboratoriów badawczych. To znaczy, że wyniki naszych badań i świadectw z inspekcji uznawane są na całym świecie poprzez wdrożenie zasady “produkt testowany raz i akceptowany wszędzie”. Ma to znaczenie szczególnie dla wszystkich przedsiębiorców, którzy zlecają nam badania wyrobów przeznaczonych na eksport.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments