Posłanka PiS domaga się kontroli rzeszowskiego UKS-u

- Oczekujemy od Urzędu Kontroli Skarbowej takiego postępowania, jakie przystoi instytucji państwowej - mówi posłanka PiS Józefa Hrynkiewicz i występuje do prezesa Najwyższej Izby Kontroli o kontrolę rzeszowskiego UKS-u. Fot. Wit Hadło

– Oczekujemy od Urzędu Kontroli Skarbowej takiego postępowania, jakie przystoi instytucji państwowej – mówi posłanka PiS Józefa Hrynkiewicz i występuje do prezesa Najwyższej Izby Kontroli o kontrolę rzeszowskiego UKS-u. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW, WARSZAWA. – Urząd Kontroli Skarbowej ma pobierać podatki, a nie niszczyć przedsiębiorczość w Polsce – mówi Józefa Hrynkiewicz.

– Mamy bardzo dużo skarg na działalność tego urzędu, a poza tym bardzo wiele przedsiębiorstw z Podkarpacia, w tym te największe, przerejestrowały swoją działalność do Warszawy – tak posłanka Prawa i Sprawiedliwości Józefa Hrynkiewicz tłumaczy powody swojego wystąpienia do prezesa Najwyższej Izby Kontroli o kontrolę Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie.

Według wiedzy posłanki PiS, przerejestrowania działalności do Warszawy dokonało już około 11 tys. przedsiębiorstw z województwa podkarpackiego. – A to oznacza, że zużywają tutaj zarówno zasoby infrastrukturalne, a podatki płacą w Warszawie. Podkarpacie traci na tym grube miliony podatku od działalności gospodarczej – tłumaczy Hrynkiewicz.

Jako przykład podaje Zakłady Magnezytowe w Ropczycach, które od kilku miesięcy toczą z rzeszowską skarbówką walkę o podatek naliczony od… strat na tzw. opcjach walutowych. – Wtedy, kiedy były zyski, to UKS pobierał podatek od zysku, a teraz chciał jeszcze pobrać podatki od strat – wyśmiewa urzędników posłanka.

„Zmowa licznych banków”
Co więcej, Hrynkiewicz uważa, iż tzw. tsunami walutowe w latach 2008-2009 pojawiło się w wyniku „zmowy licznych banków”. – Wiele krajów, m.in. Wielka Brytania, Francja, Niemcy czy Stany Zjednoczone ukarały banki za takie postępowania. Była specjalna dyrektywa unijna, której Polska nie przyjęła. Rząd PiS-u tę dyrektywę opracował, a kiedy odchodził (pod koniec 2007 r. – red), była już w Sejmie i można ją było przyjąć, ale tak się nie stało i potem banki wykonały sobie takie „ćwiczenia” – mówi posłanka PiS.

Jej zdaniem, dzięki przyjętemu w ubiegłym tygodniu na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych dezyderatowi, Zakłady Magnezytowe w Ropczycach wygrają spór z aparatem skarbowym. – Minister powinien nam odpowiedzieć, ale w tym przypadku dezyderat jest w formie ultimatywnej – tłumaczy Hrynkiewicz i podkreśla jeszcze jedną istotną rzecz.

– Dwa tygodnie temu Sejm przyjął nowelizację ustawy Ordynacja Podatkowa, w której jest wyraźny zapis, że wszystkie wątpliwości mają być interpretowane na korzyść podatnika. W związku z tym oczekujemy od Urzędu Kontroli Skarbowej takiego postępowania, jakie przystoi instytucji państwowej, która ma pobierać podatki, a nie niszczyć przedsiębiorczość w Polsce – puentuje posłanka PiS.

Prezes NIK rozważy wniosek
Jakie są szanse na to, by NIK odwiedził rzeszowski UKS? – Obligatoryjne są dla nas wnioski organów sejmowych, a wnioski posłów trafiają do naszej bazy – odpowiada Paweł Biedziak, rzecznik NIK. – Od posłów uwzględniamy 90 proc. wniosków zarekomendowanych przez komisję – zaznacza.

Chociaż wniosek posłanki Hrynkiewicz nie ma takiej rekomendacji, to nie traci ona nadziei na jego realizację. – Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski powiedział mi, że go rozważy. Mam więc nadzieję i zbieram materiały, żeby przekonać go, że taka kontrola jest zasadna. Moglibyśmy się dzięki niej dowiedzieć, dlaczego podkarpaccy przedsiębiorcy przerejestrowują swoją działalność do Warszawy – mówi posłanka PiS.

Arkadiusz Rogowski

do “Posłanka PiS domaga się kontroli rzeszowskiego UKS-u”

 1. damian

  Ziuta sie ptrzebudziła ????
  ale jaja ……

 2. Jacek.C

  Do Lew_Król. Biegnij biegnij do prokuratury zobaczymy co z tego będzie:). Jest jedna zasada trzeba płacić podatki

 3. Lew_Król

  Obudził się Jacek C i znów mąci. O mętnej wodzie też już swego czasu napisał. Jeśli nie NIK to prokurator się wami zajmie i my nie musimy się znać na hucpach jakie uprawia UKS.

 4. hijena

  Pani Ziutka ocknęła się z zimowego snu-zbliżają się wybory i trzeba się czmś wykazać.Będe głosował na Tolka Banana

 5. hijena

  oj ,oj oj ,Pani Ziutko doścpózno obudziła się pani z zimowego snu.Czyzbypobudkę spowodowały zbliżajace się wybory?.Prosze powiedzieć ile razy zaszczyciła pani Galicję swoimi wizytami podczas obecnej kadencji?

 6. Jacek.C

  Miałem na myśli znajomości przepisów:). Przepraszam

 7. Jacek.C

  Do leon. Jeśli się coś mówi to trzeba wiedzieć co się mówi:). Przypomnę jeszcze że podatki zostają na Podkarpaciu tylko zarządy przenoszą się do Warszawy. To znaczy że też nie znają przepisów. UKS w Rzeszowie może robić kontrole w całej Polsce co wynika z przepisów:). Trochę znajomości obowiązujących w naszym kraju nie zaszkodzi:). Pozdrawiam.

 8. leon

  Co tam Jacuś? Urlop mamy, czy ze służbowego? Ile byś przygrzał stawek dziennych posłance za ten tak poważny i rażący błąd?

 9. Jacek.C

  Pani Poseł nie zna się ale zabiera głos jak to w Polsce:). Wszyscy znają się na wszystkim. Pani Poseł UKS nie pobiera podatków!!! UKS tylko kontroluje-prosze przeczytać sobie ustawę o kontroli skarbowej:).

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.