Pospieszyli z pomocą ofiarom żywiołu

- Nie robimy nic nadzwyczajnego, spłacamy tylko dług wdzięczności, bo wiemy, czym jest wsparcie w chwilach beznadziei - mówili pakując dary gorzyczanie. Fot. Bogdan Myśliwiec (2)

– Nie robimy nic nadzwyczajnego, spłacamy tylko dług wdzięczności, bo wiemy, czym jest wsparcie w chwilach beznadziei – mówili pakując dary gorzyczanie. Fot. Bogdan Myśliwiec (2)

GORZYCE. Gdy 7 lat temu wielka woda zabrała im dorobek życia mogli liczyć na pomoc z całej Polski, teraz spłacają dług wdzięczności, wspierając ofiary huraganu.

Wiedzą, co znaczy walka z żywiołem. Pamiętają poczucie rozpaczy i beznadziei, gdy dwie fale powodziowe zabrały im dorobek życia w 2010 roku. Nie zapomnieli jednak i tego, że pospieszono im wówczas z pomocą i to dało im siłę i nadzieję na odbudowę domów. Teraz chcą spłacić ten dług i dlatego, tym czym mogą, dzielą się z mieszkańcami spustoszonej przez huragan gminy Linia.

- Mieszkańcy gminy Gorzyce dwukrotnie tracili materialny dorobek całego życia. Woda nie oszczędziła tu prawie nikogo, z ośmiu gorzyckich sołectw pod wodą znalazło się pięć – to ponad 60 procent powierzchni gminy. Wówczas myśleli, że życie się skończyło, że po raz kolejny nie odbudują swoich domów. Pospieszono im wtedy z pomocą i dała im ona siłę i nadzieję. Dziś takie wsparcie chcą okazać mieszkańcom Pomorza – mówi Monika Zając z Urzędu Gminy Gorzyce.

W ciągu zaledwie dwóch tygodni, mieszkańcy na rzecz poszkodowanych w gminie Linia zrobili prawdziwe pospolite ruszenie. W akcję pomocy włączyli się wszyscy – mieszkańcy wszystkich sołectw i osiedla Gorzyce, radni, urzędnicy, sołtysi, ochotnicze straże pożarne, koła gospodyń wiejskich, szkoły, stowarzyszenia oraz firmy. W tym te, które ludziom mają co zawdzięczać. Wśród nich firma Federal-Mogul Gorzyce. To ona dzięki skutecznej pomocy mieszkańców gminy Gorzyce i pracowników w czasie powodzi ocalała. – Ogrom zniszczeń jakie doznali mieszkańcy gminy Linia jest zaskakujący. Kiedyś na taką pomoc mogli liczyć nasi pracownicy, którzy dotkliwie ucierpieli podczas ostatnich powodzi w regionie. To naturalne, że w takiej sytuacji jako zakład chcieliśmy im pomóc – mówi Adam Krępa prezes zarządu FM.

Swoją pomoc, niezwykle cenną do poszkodowanych w gminie Linia, niosą również producenci cegły. Na terenie gminy Gorzyce funkcjonuje 8 cegielni, prawie wszystkie zaoferowały swoją pomoc. – Huragan uszkodził domy, dlatego mamy nadzieję, że choć w części przyczynimy się do ich odbudowy – przyznają zgodnie gorzyccy producenci materiałów budowalnych. Przekazują razem – 60 palet cegły.

Do akcji włączyły się także firmy transportowe działające na terenie gminy, które chętnie zaoferowały swoją pomoc w przewiezieniu materiałów budowalnych. – Rozumiemy ciężką sytuację mieszkańców gminy Linia, dlatego zdecydowaliśmy się pomóc – mówią. Do 4 samochodów ciężarowych zostały zapakowane palety z cegłą.

W akcję pomocy włączyli się wszyscy: mieszkańcy wszystkich sołectw i osiedla Gorzyce, radni, urzędnicy, sołtysi, ochotnicze straże pożarne, koła gospodyń wiejskich, szkoły, stowarzyszenia oraz firmy.

W akcję pomocy włączyli się wszyscy: mieszkańcy wszystkich sołectw i osiedla Gorzyce, radni, urzędnicy, sołtysi, ochotnicze straże pożarne, koła gospodyń wiejskich, szkoły, stowarzyszenia oraz firmy.

Dodatkowo na nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy Gorzyce, radni jednogłośnie zdecydowali o przekazaniu 10 tys. zł na odbudowę infrastruktury drogowej w poszkodowanej gminie.

Do gminy płynie także pomoc w postaci sprzętu niezbędnego do porządkowania lasów. Do mieszkańców Linii trafi 15 sztuk pilarek wraz z całym osprzętem tj. kaskami, łańcuchami i kanistrami na paliwo. Dodatkowo poszkodowana gmina otrzyma siekiery, olej do paliwa, rękawice, ubrania koszarowe, kurtki zimowe, czapki oraz artykuły szkolne i chemiczne. Cała pomoc, którą dostarczą do gminy Linia przedstawiciele Gorzyc waży około 110 ton, a szacowana jest na kwotę około 80 tys. złotych.

- Wierzymy, że nasza pomoc będzie przydatna dla mieszkańców, że pozwoli im się szybko odbudować. Ze swej strony chciałbym podziękować naszym mieszkańcom gminy Gorzyce, wszystkim organizacjom, firmom za piękny odruch serca, za to, że włączyli się w pomoc dla poszkodowanych mieszkańców kaszubskiej gminy Linia – podkreśla Leszek Surdy, wójt Gorzyc.

mrok

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.