Postawił 300 fotoradarów – w nagrodę zostanie generałem

Jako generał Tomasz Połeć nie będzie już musiał martwic się o swój byt. Fot. gitd.gov.pl

Gwarancja powrotu do policji na najwyższe stanowiska, wyższa mundurówka i zapewniona emerytura…

Okazuje się, że nie tylko za wieloletnią, ciężką służbę państwu można otrzymać w Polsce tytuł generała. Tomasz Połeć – Główny Inspektor Transportu Drogowego – otrzyma najwyższy stopień w policji za… opracowanie ustawy fotoradarowej oraz nadzorowanie prac nad siecią 300 nowych przydrożnych urządzeń do łupienia obywateli.

Według oficjalnej wersji MSW Połec, jako współautor kilku ustaw o ruchu drogowym, przyczynił się do zwiększenia jego bezpieczeństwa. Jednak najważniejszym argumentem wystąpienia o nominację był pozytywny wpływ działań przyszłego generała na pracę policji. W jaki sposób? Otóż nowe Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, które nadzoruje inspektor Połeć, ma oderwać kilkuset policjantów od biurka i zapewnić ich skuteczną służbę, czyli egzekwowanie mandatów, na drogach.

W myśl założeń Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego fotoradary mają w 2012 roku zedrzeć z obywateli 1,2 mld zł, tymczasem przez ostatnie 6 miesięcy przyniosły “zaledwie”… 7 mln zł. Być może właśnie dlatego MSW wpadło na kolejny pomysł podwyższenia wysokości mandatów o 100 proc.

Co ciekawe, o generalską nominację Połcia nie wystąpił, za pośrednictwem ministra spraw wewnętrznych, komendant główny policji gen. Marek Działoszyński, lecz minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak. Szef policji odmówił nawet sporządzenia dokumentów w tej sprawie, dlatego powstały one w resorcie spraw wewnętrznych.

Ostateczna decyzja należy do prezydenta, ale trudno się spodziewać, by zablokował on polityczną nagrodę w szeregach Platformy Obywatelskiej. Dzięki niej Połeć będzie miał zagwarantowany powrót do policji na najwyższe stanowiska, jak również wyższą emeryturę. Będzie to również pierwszy w III RP przypadek otrzymania nominacji generalskiej przez oficera, który nie pełni czynnej służby.

***
Jeśli za takie “zasługi” otrzymuje się stopień generała, to osoby, które zbudowały lotniska czy stadiony powinny dostać tytuł “nadgenerała”. Wówczas Polska byłaby nieco mniej dziwnym krajem.

Marcin Fisz

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
marian
marian
8 lat temu

A więc kapusie wszelkiej masci do słuzby!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

K. Bimbała
K. Bimbała
8 lat temu

Obecnie w głowie muszą się zmieścić wszelakie anomalia i upodlenia nawet stopnia generalskiego, przedwojenni oficerowie na taki stan rzeczy strzelali by sobie kolejno w głowę na samą taka wiadomość. Dziś wszystko normalnieje, szczególnie dla konfidentów policji zapewniono w budżecie ok .50mln zl nieopodatkowanych.
Wcale się nie zdziwię jeśli jutro do nominacji generalskiej PSL z Pawlakiem na czele zgłosi Śmietankę i Sawickiego ?. Jako stratedzy w machlojach opublikowane wczoraj w pulsie biznesu mają nie małe. I pomyśleć dziś , tak poważnie po co niegdyś ŚP. A.Lepper wysypywał wagony ze zbożem??.