Posterunki policji do likwidacji

Z niektórych posterunków, policjanci odejdą do komisariatów. Czy wyjdzie to na dobre mieszkańcom? Fot. Wojciech Preisner

PODKARPACIE, RZESZÓW. Najwięcej posterunków policji ma zniknąć z naszego województwa.

Jak podaje rmf24.pl w całej Polsce ma być zlikwidowanych około 280 posterunków policji. Podobno najwięcej na Podkarpaciu. Podobno, bo nikt tego nie chce potwierdzić. – To nie my o tym decydujemy, ale komendanci powiatowi w porozumieniu z komendami wojewódzkimi – mówi podinspektor Krzysztof Hajdas, z Komendy Głównej Policji.

– Na razie takich decyzji nie ma. Musimy dopiero porozmawiać z władzami samorządowymi, a dopiero później likwidować posterunki – dodaje podkomisarz Paweł Międlar, z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Krążą jednak plotki, które usłyszeliśmy w niektórych samorządach, że posterunki mają zniknąć m.in. z Krasnego, Trzebowniska, Błażowej i Świlczy.

Sprawdziliśmy. W Błażowej policjanci owszem wyprowadzają się z posterunku, ale nie do Dynowa jak krążyły plotki, ale do nowej siedziby w budynku liceum. – Udostępniliśmy nowy budynek policjantom, bo ten poprzedni to trochę pamiętał średniowiecze – wyjaśnia Zygmunt Kustra, burmistrz Błażowej. – Staramy się także pozyskać nowszy sprzęt dla policjantów i jak zapewnił nas komendant miejski nie ma mowy o likwidacji posterunku choć rzeczywiście słyszałem takie plotki – dodaje.

Posterunek ma być zlikwidowany, ale policjanci będą
W Świlczy posterunek ma przestać istnieć, ale policjanci będą tyle, że w innym budynku i na innych zasadach. – Pytali nas czy chcemy podlegać pod komisariat w Boguchwale, czy Głogowie Młp. Wybraliśmy tą drugą opcję, bo chodzi tu o szlaki komunikacyjne gdyż łatwiej dostać się mieszkańcom Świlczy do Głogowa Młp. – mówi Wojciech Wdowik, wójt Świlczy. Policjanci mają dyżurować w dwóch pokojach, ale już w nowym budynku tuż przy urzędzie gminy. – Wolałbym, żeby został posterunek, ale jak będzie bezpiecznie w gminie, to możemy podlegać pod Głogów Mlp. – dodaje wójt.

Będą zmiany nie wiadomo jednak jakie
Alfred Maternia, wójt gminy Krasne przyznaje w rozmowie z nami, że nic nie wie o likwidacji posterunku. – Nikt ze mną tego nie konsultował, ale jeżeli miałyby się takie informacje potwierdzić, to uważam, że policjanci oddaliliby się od mieszkańców, chodzi mi głównie o dzielnicowych – mówi wójt. – Z punktu widzenia interesu mieszkańców nie wyszłoby to na dobre – dodaje.

Podobnie w Trzebownisku. Tam chodzą plotki o zlikwidowaniu posterunku i połączeniu go z komisariatem lotniczym w Jasionce. – Słyszałem o tym i mogę powiedzieć, że bardzo chcemy, żeby w Trzebownisku pozostał posterunek. Tym bardziej, że policjanci otrzymali od nas nowy budynek i m.in. dajemy im pieniądze na paliwo do radiowozów – wyjaśnia Lesław Kuźniar, zastępca wójta Trzebowniska.

Zadzwoniliśmy w tej sprawie do podkomisarza Adama Szeląga, oficera prasowego Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. Dowiedzieliśmy się, że będą zmiany organizacyjne, ale jeszcze nie ma konkretnych decyzji. – A nie chcę niepotrzebnie spekulować – mówi.

Poprawi się praca policjantów?
Dlaczego niektóre posterunki mają być likwidowane? Chodzi o przemodelowanie policji. – Trzy osoby na posterunku oraz funkcjonowanie ich przez osiem godzin, to jedynie budka z napisem policja – mówi podkomisarz Paweł Międlar.

W Komendzie Głównej Policji twierdzą, że takie rozwiązanie poprawi pracę policjantów i odciągnie funkcjonariuszy od biurek, a sprawi, że będą oni pracować na tzw. pierwszej linii.

***
Wiem jako obywatel, że ludzie będą mieli utrudniony dostęp do policjantów. Na posterunku nawet przez osiem godzin, ale siedział policjant – dzielnicowy. Po zmianach jeśli ktoś będzie musiał jechać kilkanaście kilometrów w jedną stronę, żeby opowiedzieć o tym, że np. okoliczne menele piją i awanturują się przed sklepem, to machnie ręką i nie pojedzie. A chyba nie o to chodziło pomysłodawcom z Warszawy.

Grzegorz Anton

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
asfdfdas
asfdfdas
8 lat temu

wasal merkel rudy 67 konsekwentnie likwiduje Polskę

darius88
darius88
8 lat temu

czy rolnik to jakas inna istota że ma nie płacić podatków tak jak wszyscy co zarabiają 1400 brutto? dośc już tego . pracuje legalnie , co miesiąć musze płacic podatek dochodowy , do tego od nieruchomości itd. skoro prawo jest równe wobec wszystkich , to tak samo powinniśmy płacić wszyscy.

2:0 dla USA
2:0 dla USA
8 lat temu

Jak nie będzie PSL w rządzie to PO szybko weźmie się za KRUS. Zniszczą rolników podatkami i składkami.
Miną bezpowrotnie składki kwartalne,bo przyjdzie rolnikowi co miesiąc płacić tak jak teraz płacą w ZUS. Rostowski już zaciera ręce.

bob
bob
8 lat temu
Reply to  2:0 dla USA

Krus to relikt komunizmu – pawlaki , bure, klopotki i inne , tego bronia i maja za to glosy pseudo – rolnikow w wyborach / no i pelne koryto dla siebie i swoich rodzin /. Jest , jak to orzekl trybunal stanu – niezgodne z Konstytucja. No ale zwasnionymi lemingami lepiej sie rzadzi …

marinika
marinika
8 lat temu

Jak to niczego nie będzie – będzie przestrzeń dla nowych panów Europy. Luz i …..własny las w zasięgu wzroku. Kwastia czasi i zniosą też obowiązek pozwolenia na broń. Nie wejdziesz do prywatnego lasu nawet za potrzebą bo kulka może trafić w Twój goły tyłek. Te wszystkie likwidacje mają jakiś horyzont czasowy i czemuś służą. To nie jest „rozpierducha” jak na wiejskiej zabawie tylko konsekwentne działanie. Zapytajcie PO co dalej z polską wsią. Teraz tymi taśmami wyeliminuje się PSL z polityki. Samoobrony już nie ma i po śmierci Leppera nie podniesie się. Kto obroni polską wieś przed liberałami?

Pietrroo
Pietrroo
8 lat temu

Kononowicz miał rację… NIC NIE BĘDZIE NIE BĘDZIE NICZEGO. NA KONIEC TUSK Z ROSTOWSKIM WEZMĄ SIĘ ZA RĘCE, POCAŁUJĄ I WYSADZĄ W POWIETRZE.

marinar
marinar
8 lat temu

Likwidujcie dalej szkoły, poczty, biblioteki, posterunki policji. Budynki pozostaną jakiś czas, póki miejscowi nie rozbiorą lub same nie popadną w ruinę. Ależ degrengolada. Równia pochyła. Co pozostanie w małych miejscowościach? Może PO przedstawi plan na najbliższe 3 lata – co jeszcze zamierzają zlikwidować a na czym ukręcić lodów. Wiem, że zakusy są na lasy, sanatoria i inne dobra. Bieda idzie coraz większa – czasy porównywalne do tych sprzed wojny, kiedy to w Galicji był towar, ale nie było pieniędzy.

Zbyszek
Zbyszek
8 lat temu

Dali nam Stopczyka, żeby likwidował. Żule z okolicznych wiosek już się cieszą. Wniosek: Policja schodzi do podziemia. Tak trzymać chłopaki. Aby do następnej zmiany władzy.

darek
darek
8 lat temu

W tym państwie coraz gorzej jest, weżcie najlepiej zdejmijcie wszystkie przywileje, ulgi dla ludzi, pracy nie ma a jak jest to nie chca płacic, rzygac się normalnie chce, ciekawe kiedy ludzie wyjde na ulice, wyjde z Nimi, bo nie chce mi sie coraz bardziej życ w tym kraju

oportunista
oportunista
8 lat temu

Podsumowując, PO pracuje dla i chroni złodziei, bandytów i innych przestępców. Wszystko co dla normalnych ludzi służy, PO wywyraca do góry nogami. Tusk odwdzięcza się przestępcom za to , że na niego głosowali!!! No właściwie, kolesie jego też do tej grupy należą. Brawo elektorat PO.