Posterunki policji do likwidacji

Z niektórych posterunków, policjanci odejdą do komisariatów. Czy wyjdzie to na dobre mieszkańcom? Fot. Wojciech Preisner

PODKARPACIE, RZESZÓW. Najwięcej posterunków policji ma zniknąć z naszego województwa.

Jak podaje rmf24.pl w całej Polsce ma być zlikwidowanych około 280 posterunków policji. Podobno najwięcej na Podkarpaciu. Podobno, bo nikt tego nie chce potwierdzić. – To nie my o tym decydujemy, ale komendanci powiatowi w porozumieniu z komendami wojewódzkimi – mówi podinspektor Krzysztof Hajdas, z Komendy Głównej Policji.

- Na razie takich decyzji nie ma. Musimy dopiero porozmawiać z władzami samorządowymi, a dopiero później likwidować posterunki – dodaje podkomisarz Paweł Międlar, z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Krążą jednak plotki, które usłyszeliśmy w niektórych samorządach, że posterunki mają zniknąć m.in. z Krasnego, Trzebowniska, Błażowej i Świlczy.

Sprawdziliśmy. W Błażowej policjanci owszem wyprowadzają się z posterunku, ale nie do Dynowa jak krążyły plotki, ale do nowej siedziby w budynku liceum. – Udostępniliśmy nowy budynek policjantom, bo ten poprzedni to trochę pamiętał średniowiecze – wyjaśnia Zygmunt Kustra, burmistrz Błażowej. – Staramy się także pozyskać nowszy sprzęt dla policjantów i jak zapewnił nas komendant miejski nie ma mowy o likwidacji posterunku choć rzeczywiście słyszałem takie plotki – dodaje.

Posterunek ma być zlikwidowany, ale policjanci będą
W Świlczy posterunek ma przestać istnieć, ale policjanci będą tyle, że w innym budynku i na innych zasadach. – Pytali nas czy chcemy podlegać pod komisariat w Boguchwale, czy Głogowie Młp. Wybraliśmy tą drugą opcję, bo chodzi tu o szlaki komunikacyjne gdyż łatwiej dostać się mieszkańcom Świlczy do Głogowa Młp. – mówi Wojciech Wdowik, wójt Świlczy. Policjanci mają dyżurować w dwóch pokojach, ale już w nowym budynku tuż przy urzędzie gminy. – Wolałbym, żeby został posterunek, ale jak będzie bezpiecznie w gminie, to możemy podlegać pod Głogów Mlp. – dodaje wójt.

Będą zmiany nie wiadomo jednak jakie
Alfred Maternia, wójt gminy Krasne przyznaje w rozmowie z nami, że nic nie wie o likwidacji posterunku. – Nikt ze mną tego nie konsultował, ale jeżeli miałyby się takie informacje potwierdzić, to uważam, że policjanci oddaliliby się od mieszkańców, chodzi mi głównie o dzielnicowych – mówi wójt. – Z punktu widzenia interesu mieszkańców nie wyszłoby to na dobre – dodaje.

Podobnie w Trzebownisku. Tam chodzą plotki o zlikwidowaniu posterunku i połączeniu go z komisariatem lotniczym w Jasionce. – Słyszałem o tym i mogę powiedzieć, że bardzo chcemy, żeby w Trzebownisku pozostał posterunek. Tym bardziej, że policjanci otrzymali od nas nowy budynek i m.in. dajemy im pieniądze na paliwo do radiowozów – wyjaśnia Lesław Kuźniar, zastępca wójta Trzebowniska.

Zadzwoniliśmy w tej sprawie do podkomisarza Adama Szeląga, oficera prasowego Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. Dowiedzieliśmy się, że będą zmiany organizacyjne, ale jeszcze nie ma konkretnych decyzji. – A nie chcę niepotrzebnie spekulować – mówi.

Poprawi się praca policjantów?
Dlaczego niektóre posterunki mają być likwidowane? Chodzi o przemodelowanie policji. – Trzy osoby na posterunku oraz funkcjonowanie ich przez osiem godzin, to jedynie budka z napisem policja – mówi podkomisarz Paweł Międlar.

W Komendzie Głównej Policji twierdzą, że takie rozwiązanie poprawi pracę policjantów i odciągnie funkcjonariuszy od biurek, a sprawi, że będą oni pracować na tzw. pierwszej linii.

***
Wiem jako obywatel, że ludzie będą mieli utrudniony dostęp do policjantów. Na posterunku nawet przez osiem godzin, ale siedział policjant – dzielnicowy. Po zmianach jeśli ktoś będzie musiał jechać kilkanaście kilometrów w jedną stronę, żeby opowiedzieć o tym, że np. okoliczne menele piją i awanturują się przed sklepem, to machnie ręką i nie pojedzie. A chyba nie o to chodziło pomysłodawcom z Warszawy.

Grzegorz Anton

do “Posterunki policji do likwidacji”

 1. asfdfdas

  wasal merkel rudy 67 konsekwentnie likwiduje Polskę

 2. darius88

  czy rolnik to jakas inna istota że ma nie płacić podatków tak jak wszyscy co zarabiają 1400 brutto? dośc już tego . pracuje legalnie , co miesiąć musze płacic podatek dochodowy , do tego od nieruchomości itd. skoro prawo jest równe wobec wszystkich , to tak samo powinniśmy płacić wszyscy.

 3. 2:0 dla USA

  Jak nie będzie PSL w rządzie to PO szybko weźmie się za KRUS. Zniszczą rolników podatkami i składkami.
  Miną bezpowrotnie składki kwartalne,bo przyjdzie rolnikowi co miesiąc płacić tak jak teraz płacą w ZUS. Rostowski już zaciera ręce.

  • bob

   Krus to relikt komunizmu – pawlaki , bure, klopotki i inne , tego bronia i maja za to glosy pseudo – rolnikow w wyborach / no i pelne koryto dla siebie i swoich rodzin /. Jest , jak to orzekl trybunal stanu – niezgodne z Konstytucja. No ale zwasnionymi lemingami lepiej sie rzadzi …

 4. marinika

  Jak to niczego nie będzie – będzie przestrzeń dla nowych panów Europy. Luz i …..własny las w zasięgu wzroku. Kwastia czasi i zniosą też obowiązek pozwolenia na broń. Nie wejdziesz do prywatnego lasu nawet za potrzebą bo kulka może trafić w Twój goły tyłek. Te wszystkie likwidacje mają jakiś horyzont czasowy i czemuś służą. To nie jest „rozpierducha” jak na wiejskiej zabawie tylko konsekwentne działanie. Zapytajcie PO co dalej z polską wsią. Teraz tymi taśmami wyeliminuje się PSL z polityki. Samoobrony już nie ma i po śmierci Leppera nie podniesie się. Kto obroni polską wieś przed liberałami?

 5. Pietrroo

  Kononowicz miał rację… NIC NIE BĘDZIE NIE BĘDZIE NICZEGO. NA KONIEC TUSK Z ROSTOWSKIM WEZMĄ SIĘ ZA RĘCE, POCAŁUJĄ I WYSADZĄ W POWIETRZE.

 6. marinar

  Likwidujcie dalej szkoły, poczty, biblioteki, posterunki policji. Budynki pozostaną jakiś czas, póki miejscowi nie rozbiorą lub same nie popadną w ruinę. Ależ degrengolada. Równia pochyła. Co pozostanie w małych miejscowościach? Może PO przedstawi plan na najbliższe 3 lata – co jeszcze zamierzają zlikwidować a na czym ukręcić lodów. Wiem, że zakusy są na lasy, sanatoria i inne dobra. Bieda idzie coraz większa – czasy porównywalne do tych sprzed wojny, kiedy to w Galicji był towar, ale nie było pieniędzy.

 7. Zbyszek

  Dali nam Stopczyka, żeby likwidował. Żule z okolicznych wiosek już się cieszą. Wniosek: Policja schodzi do podziemia. Tak trzymać chłopaki. Aby do następnej zmiany władzy.

 8. darek

  W tym państwie coraz gorzej jest, weżcie najlepiej zdejmijcie wszystkie przywileje, ulgi dla ludzi, pracy nie ma a jak jest to nie chca płacic, rzygac się normalnie chce, ciekawe kiedy ludzie wyjde na ulice, wyjde z Nimi, bo nie chce mi sie coraz bardziej życ w tym kraju

 9. oportunista

  Podsumowując, PO pracuje dla i chroni złodziei, bandytów i innych przestępców. Wszystko co dla normalnych ludzi służy, PO wywyraca do góry nogami. Tusk odwdzięcza się przestępcom za to , że na niego głosowali!!! No właściwie, kolesie jego też do tej grupy należą. Brawo elektorat PO.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.