Poszukaj skarbu w mieście

Turyści z Bialegostoku szukają rzeszowskiego skarbu. Fot. Monika Baran

RZESZÓW. Nowa atrakcja dla turystów i mieszkańców.

Król, szlacheckie rody, ceniły nasze towary i uczciwość wielką. Spytasz: skąd o cechu kupieckim wiedzę czerpie wszelką? Otóż sam jestem kupcem, znam ten fach lat wiele – tak zaczyna się “Opowieść rzeszowskiego kupca”, która od niedawna promuje Rzeszów. Kupiec prowadzi nas trasą po rynku oraz okolicznych ulicach. Kieruje naszą uwagę na klasycystyczne kamienice i kościoły. Pozwala odkryć średniowieczny Rzeszów, który słynął z targów i jarmarków.

“Opowieść rzeszowskiego kupca” to wstęp do questu, czyli: – Nietypowej lekcji historii. To świetny pomysł dla osób, które chcą ciekawie i tanio zwiedzić miasto – mówią turyści z Białegostoku.

Rozwiąż zagadkę miasta
Uczestnicy zabawy dostają mapkę, na której są opisane w formie wierszowanej trasa zwiedzania i zadania do zrealizowania. Poruszając się zgodnie z instrukcją, można dokładnie poznać architekturę, zabytki oraz ich często nieznaną i tajemniczą historię. Pomagają w tym kolejne polecenia, np. “Stań na końcu ścieżki, słowo “PRZEJŚCIE” kryje kierunek dalszej Twojej drogi.” Na końcu trasy uczestnik odkrywa skarb – skrzynkę z pieczątką poświadczającą, że rozwiązał quest.

W wielu elementach ta metoda zwiedzania przypomina podchody i gry patrolowe. Różnica polega jednak na tym, iż jest ona ściśle związana z konkretnym miejscem. Questing zapoczątkowany został w USA, a w Polsce w wprowadzono go w 2006 roku w ramach akcji promującej markę lokalną Baby Pruskie.

Tanie zwiedzanie
Pierwszy rzeszowski quest “Nutki historii w rzeszowskich pomnikach” powstał w połowie maja tego roku. Początkiem tego questu jest pomnik Czynu Rewolucyjnego w centrum Rzeszowa, u zbiegu alei Łukasza Cieplińskiego i Józefa Piłsudskiego.

6 sierpnia przetestowano trzeci, ostatni już quest “Legendy Rzecha”. Wprowadzi on turystę w świat opowieści o początkach miasta oraz miejskich legend o zakopanych skarbach zakonnych pijarów, rzece Wisłok czy o złotej cegle w murze zamku.

Ta forma rozrywki bardzo spodobała się zwiedzającym. Do tej pory rozdano 7 tys. folderów z questami. Można je dostać bezpłatnie w Punkcie Informacji Turystycznej przy wejściu do Podziemnej Trasy Turystycznej – Rynek 26, a także na stronach: www.rzeszow.pl oraz www.questing.pl.

Monika Baran

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
turysta
turysta
8 lat temu

Ciekawe i przyjemne. Przy najblizszej okazji skorzystam.