Poszukaj starych pieniędzy i pomóż ubogim dzieciom

Tylko do końca roku można wymieniać stare pieniądze- mówi Monika Mularz- Dobrowolska, z NBP w Rzeszowie

RZESZÓW. Do 31 grudnia 2010 roku można jeszcze wymienić stare monety i banknoty sprzed denominacji w 1995 roku.

Takze do 31 grudnia 2010 roku potrwa akcja „Wymieńmy się! Podaruj dzieciom skrzydła” Jest to wspólna inicjatywa Narodowego Banku Polskiego i Caritas Polska. Uzyskane w ten sposób pieniądze zasilą konto prowadzonego przez Caritas programu „Skrzydła”.

Celem akcji „Podaruj dzieciom skrzydła” jest zbiórka i wymiana starych pieniędzy sprzed denominacji na nowe. Dzień 31 grudnia 2010 roku będzie ostatnim dniem akcji oraz możliwości wymiany starych banknotów i monet. Później zgodnie z ustawą o denominacji pieniądze sprzed 1995 roku będą bezwartościowe. Staną się jedynie pamiątką lub kolejnym eksponatem kolekcjonera. Z szacunków Narodowego Banku Polskiego wynika, że Polacy posiadają około 8,3 mld sztuk starych monet i banknotów. Licząc w nowych pieniądzach ich łączna wartość wynosi 175 mln zł. Potencjalnie cześć tej kwoty może zasilić akcję NBP i Caritas Polska i pomóc dzieciom objętym programem „Skrzydła”. Ten program to długoterminowa pomoc udzielana uczniom szkół podstawowych, gimnazjów i liceów pochodzącym z rodzin o złej sytuacji materialnej. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na dofinansowanie do wycieczek szkolnych i dożywiania w szkole, zakup podręczników oraz ufundowanie stypendiów naukowych. Obecnie Caritas Polska opiekuje się w ten sposób trzema tysiącami dzieci w całej Polsce.

„Nasi klienci, zgodnie z ustawą o denominacji, do końca roku mogą wymieniać stare pieniądze w skali 10 000 starych złotych na 1 nowy złoty. Czyli za stary milion złotych klient otrzyma 100 nowych zł. Najmniejsza kwota podlegająca wymianie to 100-złotowy banknot z Waryńskim, który dzisiaj ma wartość 1 grosza. Mniejszych nominałów nie można wymienić i warto je przekazać na pomoc najuboższym uczniom” – mówi Monika Mularz- Dobrowolska, specjalista ds. komunikacji społecznej w Oddziale Okręgowym NBP w Rzeszowie.

Stare banknoty i monety można wymieniać w placówkach NBP i oddziałach banków komercyjnych prowadzących obsługę kasową. Ponadto stare pieniądze będą zbierały diecezjalne placówki Caritas w całym kraju.

Joanna Prejzner

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments