„Potrójny” rocznik idzie do szkół średnich

Przyszli licealiści szykują się na naukę w przepełnionych szkołach. Fot Paweł Dubiel

KRAJ, PODKARPACIE. Rodzice martwią się, że od września ich dzieci będą skazane na przepełnione szkoły i naukę do późna.

Rekrutacja do szkół średnich nadal jest jednym z głównych tematów rozmów absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów oraz ich rodziców. Na Podkarpaciu większość z nich może już spać spokojnie. Udało im się załapać do szkół w I etapie przyjęć. Tymczasem trwa rekrutacja uzupełniająca do placówek, w których nadal są miejsca. Do 17 lipca absolwenci mogli też składać pisemne odwołania, tam gdzie się nie dostali. Trwa weryfikacja wniosków.

– W tym roku było wyjątkowo dużo odwołań. Każde wiąże się z rozmową z uczniem czy rodzicem, rozpatrzeniem pisma, analizą wszystkich dokumentów  i porównaniem ich z innymi odwołaniami – tłumaczyła w rozmowie z nami Marta Wójcik-Czerwińska, przewodnicząca komisji rekrutacyjnej w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie. – Stworzyliśmy ranking kandydatów, którzy się odwoływali, bo jeśli mieli taką samą liczbę punktów, musieliśmy brać pod uwagę również inne kryteria – dodawała.

– Nikt nie zauważa jednego, że wcale nie mamy do czynienia z podwójnym rocznikiem, tylko potrójnym! W końcu dotyczy 14-, 15- i 16-latków – mówi jedna z matek, która zadzwoniła do naszej redakcji. – Mój syn poszedł do szkoły w wieku 6 lat. Gdy posłaliśmy go do pierwszej klasy, myśleliśmy, że obowiązek edukacyjny obejmie wszystkie 6-latki. Okazało się, że moje dziecko było jednym z nielicznych młodszych roczników w klasie. A teraz musiał zmagać się z podwójnym rocznikiem i walczyć o miejsce z o rok i 2 lata starszymi dziećmi – żali się.

Nie każdy dostał się do wymarzonej szkoły

Ministerstwo i kuratorium powtarzają, że w szkołach są wolne miejsca. – Owszem, ale nie zawsze w szkołach zgodnych z zainteresowaniem młodzieży albo w branżówkach. Zgadzam się, że niektórzy z gorszymi wynikami nie powinni na siłę iść do techników. Pytanie, czy wszyscy, którzy tam trafią, faktycznie mają tak tragiczne ? – pyta mama, która do nas zadzwoniła.

Wicedyrektor ALO przyznała, że do szkoły przychodzili rodzice żalący się, że ich dzieci nigdzie się nie dostały. I wcale nie musieli mieć niskiej punktacji. – O ile w poprzednich latach nie było takiej sytuacji, żeby uczeń z całkiem dobrymi wynikami i ładnym świadectwem nie dostał się nigdzie, to w tym owszem. Bywało też tak, że ktoś dostał się do szkoły, do której tak naprawdę nie chce iść. Nasza albo jakaś inna była tą wymarzoną, ale tam się nie udało – relacjonowała.

Wielu uczniów dostało się do liceum drugiego czy trzeciego wyboru i raczej są zadowoleni. Przynajmniej nie muszą się martwić odwołaniami i rekrutacją uzupełniającą. Myślą już jednak o czymś innym. – Moja córka dostała się do szkoły z pierwszej preferencji, ale mam obawy o przepełnione szkoły. Klasy liczą po 36 osób. Na liście w klasie u mojego dziecka jest nawet więcej! – mówi w rozmowie z nami matka absolwentki jednej z rzeszowskich podstawówek. – Mam nadzieję, że nie będą siedzieć w szkołach do wieczora. Raczej nie mamy co liczyć na indywidualne podejście, albo dostrzeżenie problemu jednego dziecka wśród kilkudziesięciu! Przygotowanie takich klas do matury będzie sporym wyzwaniem – dodaje. Przyznaje, ze już rozgląda się za korepetytorami. 

wk

22
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
ewa1976kulasowastary wółOlopniok Rzeszowski Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
olo
Gość
olo

Takie pytanko :) Skoro, wg. pisowskich tłuków, strajk nauczycieli skutkował utratą szans wśród młodych, to czym skutkuje szkolny rozpier.ol ufundowany przez zalewską z naszych pieniędzy? :)

ewa1976
Gość
ewa1976

W latach 80 jak chodziłam do O przy na UL. Jagiellońskiej 5 latków które poszły o rok wcześniej zostawiano drugi rok w O była to O w budynku na przeciw Droówki głównie dzieci Milicjantów i pracowników cywilnych Komend MO i coś ktoś na to. Wyrośliśmy w erze bez laptopa ,tablet czy telefonu komórkowego na ludzi .Informatykę mieliśmy dopiero w liceum czy technikum. Mieliśmy kino. teatr, rzutnik do kliszy z bajkami na ścianie białej najlepiej widoczny. niektórzy mieli odtwarzacze czy magnetowidy ale już w podstawówce. Nasze dzieci mają popsuty wzrok i okrągłe plecy od komputerów i wszelkich nowinek techniki. Spróbujcie im… Czytaj więcej »

ewa1976
Gość
ewa1976

wreszcie ktoś wyrozumiały i pisze o potrójnym roczniku

gość
Gość
gość

Wasze dzieci będą uczyć się w piwnicach i na strychach, szkół nie da się napompować. Będzie się zdarzało, że Wy szybciej wrócicie z pracy niż wasze dziecko ze szkoły. Prawie czterdziestoosobowe klasy będą nie do ogarnięcia przez belfrów. Zapomnijcie o indywidualnym podejściu nauczyciela do ucznia. Będzie za mało dużych ludzi żeby pomóc tym małym ludziom. Dzieci będą będą uczyć się przestarzałego programu, będą czytać te same znienawidzone przez was lektury, będą uczyć się historii i patryjotyzmu zamiast uczyć się rzeczy przydatnych w ,życiu, bo jacyś niedouczeni rządzący wymyślili sobie reformę. Reformę za którą Oni dostają nagrody i glorię a Was… Czytaj więcej »

pniok Rzeszowski
Gość
pniok Rzeszowski

O co ci chodzi ?
Ja w 1961 roku gdy zostalem uczniem Technikum to bylo nas w klasie 52 uczniow i az w dzienniku byla przywieszka bo brakowalo rubryk.
Mozna bylo ? MOZNA !
A swoja droga na co murarzowi czy krawcowi matura ?

gość
Gość
gość

Te 51 osób musiało przytłamsić tego jednego barana co widać po wpisie.
Chyba nie wiesz o czym piszesz albo nie masz dzieci.

Olo
Gość
Olo

Nie porównuj skutków wyżu demograficznego z widzimisie pisowskich debili :)

stary wół
Gość
stary wół

Gdyby nie „debile” z pisu miałbyś islam nad Wisłą i byś robił do 67 roku na śmieciówce. Już Kopacz jeździła do merkel ustalać kwoty ciapatych. Ale pomalutku kiedyś PO dojdzie do władzy to Ci wprowadzi podatek Katastralny i Ci dom zlicytuje komornik bo cie nie będzie stać na opłate podatku.

kulasowa
Gość
kulasowa

ale mu pojechałeś.
gorsze od po jest psl.

olo
Gość
olo

O i zaczyna się straszenie imigrantami :) Tylko zapomniałeś tłuku, że za nsdapis ilość muzułmanów rośnie z tygodnia na tydzień :) Do tego gros nowych pisowskich pupilków zza wschodniej granicy, którzy w nagrodę za obelgi wobec PL, Polaków i dumę za wołyń dostali od pisowskiego prezybzdeta 4mld zł bezzwrotnej pożyczki – podobno jest to inwestycja :) W co, na to pytanie pis tłuki odpowiedzieć nie potrafią :) Mamy też zalążek spier.olonego, roszczeniowego pokolenie pińcetplusów, którzy do perfekcji opanowali formę egzystencji opartą na pasożytnictwie na tych, którzy mają tą nieprzyjemność pracować w tym grajdole, za miskę ryżu :) A śmieciówki? Cóż,… Czytaj więcej »

nauczyciel angielskiego
Gość
nauczyciel angielskiego

Nie potrójny tylko poczwórny a nawet popiątny. Idzcie na całość.

Po co się ograniczacie w kręceniu lodów?