Potrzebne szybkie i dotkliwe kary dla złodziei

Rocznie w Polsce do prokuratur trafia około 100 tysięcy spraw drobnych kradzieży, gdzie wartość skradzionego mienia wynosi od 250 do 1000 złotych. Fot. Bogdan Myśliwiec

PODKARPACIE. Jest pomysł na powstrzymanie fali złodziejstwa w Polsce.

Szybko wymierzane i dotkliwe finansowo – takie powinny być kary dla złodziei dopuszczających się drobnych kradzieży. Propozycja zmiany prawa idąca w kierunku skuteczniejszego ścigania złodziei opiera się na trzech filarach: podniesieniu wartości granicznych wykroczenia z 250 złotych do proponowanego 1000 złotych, podniesienie stawki grzywny za drobne kradzieże nawet do kilku tysięcy złotych i rejestrację wykroczeń i ich sprawców.

Kilka tysięcy mandatu
Komenda Główna Policji właśnie opublikowała propozycje zmian prawa, które, jej zdaniem, pozwolą na ukrócenie złodziejstwa oraz szybkie i tanie karanie sprawców drobnych kradzieży. Zgodnie z propozycjami, zatrzymany przez policjantów na gorącym uczynku złodziej, który dopuścił się kradzieży mienia o wartości poniżej 1000 złotych, natychmiast otrzyma mandat w wysokości nawet kilku tysięcy złotych, policjant sporządzi notatkę oraz zarejestruje jego i czyn w systemie informatycznym policji.

– Dziś kradzież mienia o wartości powyżej 250 złotych traktowana jest jako przestępstwo, co sprawia, że złodziej odpowiada przed sądem dopiero po kilku miesiącach, a nawet latach – przekonuje Policja. – A proces często kończy się umorzeniem sprawy lub niewielką grzywną.

Większe zarobki, większe kary
Podniesienie progu kwotowego, rozgraniczającego wykroczenie i przestępstwo powinno wziąć pod uwagę także ze względu na sytuację społeczno-ekonomiczną w Polsce. Minimalne wynagrodzenie miesięczne wzrosło trzykrotnie (w 1999 roku minimalne wynagrodzenie wynosiło 500 złotych brutto, a od stycznia 2012 roku wynosi 1500 złotych brutto). Podniesienia progu kwotowego, rozgraniczającego wykroczenie i przestępstwo, z 250 do 1000 złotych jest więc próbą dostosowania prawa do aktualnej wartości pieniądza.

Należy również zwrócić uwagę na koszty postępowań, które prowadzone są w sprawach dotyczących przestępstw.

Tanio i skutecznie
– Dziś niejednokrotnie czynności, które trzeba wykonać w toku postępowania generują bardzo wysokie koszty. W celu udowodnienia złodziejowi kradzieży telefonu o wartości np. 300 złotych, zostaje on aresztowany, sporządzane są protokoły, należy wykonać oględziny, przesłuchać świadków, powołać biegłych, dokonać rejestracji w KSIP i zrobić odbitki linii papilarnych. Dopiero po wykonaniu tych wszystkich czynności do pracy przystępuje prokurator i sąd. Koszt takiego postępowania może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. A jaka jest kara dla złodzieja? Zazwyczaj kara jest umarzana, sąd zawiesza jej wykonanie lub też nakazuje zapłatę wcale niewysokiej grzywny.

Małgorzata Rokoszewska

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
iza Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
iza
Gość
iza

A może tak jak na Florydzie? Zdjęcia złodzieja złapanego na goracym uczynku idą do bazy danych i cały świat ogląda. To gorsze niż kara pieniężna.
Na to co proponuje się to złodzej będzie się tłumaczył, że kradnie po to, aby spłacić poprzedni mandat.