Pouczenie zamiast mandatu

Na znak protestu policjanci symbolicznie oflagowali radiowozy i komendy. Fot. Wit Hadło
Na znak protestu policjanci symbolicznie oflagowali radiowozy i komendy. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Ruszył protest policjantów. Mundurowi żądają podwyżek, wcześniejszych emerytur i pełnego wynagrodzenia za pierwszy miesiąc na L4.

Oflagowane radiowozy i jednostki policji oznaczają, że mundurowi  rozpoczęli zapowiadaną akcję protestacyjną. Od 10 lipca w przypadku drobnych wykroczeń będą pouczać zamiast wypisywać mandaty. Jeśli związkowcy nie dojdą do porozumienia z resortem, protest może się rozszerzyć. Nadchodzące dni będą przede wszystkim testem naszej jedności – twierdzą funkcjonariusze.

„Chcąc wytrącić z dłoni oręż naszym przeciwnikom, podkreślamy i apelujemy do wszystkich biorących udział w naszej akcji, aby przebiegała ona w sposób zgodny z prawem. Dlatego od najbliższego wtorku, podejmując interwencję wobec sprawców wykroczeń, korzystajmy zgodnie z prawem z możliwości wynikających z art. 41 kodeksu wykroczeń i wobec ich sprawców stosujmy, w możliwie jak najszerszym zakresie środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia, pamiętając, iż naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa naszych Rodaków” – pisze w Apelu Komitetu Protestacyjnego NSZZ Policjantów przewodniczący Rafał Jankowski.

Formą protestu jest oznakowanie radiowozów i budynków komend oraz stosowanie pouczeń zamiast mandatów. Jeśli związkowcy nie dojdą do porozumienia z resortem, protest może się rozszerzyć m.in. o strajk włoski, polegający na drobiazgowym wypełnianiu przez policjantów swoich obowiązków. We wrześniu ma się też odbyć wielka manifestacja w Warszawie. Rafał Jankowski podkreśla jednak, że rozmowy z rządem uznaje za priorytet i ma nadzieję, że nie będzie konieczna eskalacja form protestu.

„Przyczyną naszego sprzeciwu są względy ekonomiczne i wbrew insynuacjom, jest to protest całkowicie apolityczny. Protest nie jest wymierzony we władze ani w naszych przełożonych. Celem protestu jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na dramatycznie pogarszającą się sytuację materialną funkcjonariuszy i braki w obsadzie kadrowej skutkujące przeciążeniem obowiązkami pozostających w służbie policjantów” – twierdzą mundurowi.

Policjanci domagają się m.in. przywrócenia 30 dni płatnych za zwolnienia lekarskie, przywrócenia waloryzacji uposażeń, płatnych nadgodzin i zmiany systemu emerytalnego.

Chcą także podwyżki: w 2019 r. o 650 zł, a w 2020 r. – 500 zł. Jak zaznaczył Rafał Jankowski, policjanci nie zgadzają się na trwające od wielu lat, lekceważenie ich zaangażowania i poświęcenia służbie innym. „Domagamy się prawa do godnego życia i zapewnienia przyszłości dla naszych rodzin i najbliższych. Uważamy, że za naszą służbę, należą się nam godziwe warunki jej pełnienia i wynagrodzenia” – podkreślił.

Wioletta Kruk

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
PolaKdobra radabronekgajowywilli Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
PolaK
Gość
PolaK

Obecnie w Policji mamy dzieci Milicjantów.
Wydział Wewnętrzny Policji zajmuje się ochronna Policjantów, zamiast ściganiem patologii w Policji.
Zatrudnianie dzieci przez komendantów, wydział spraw wewnętrznych traktuje jak standard „Jeśli kandydat na Policjanta zdał testy i egzaminy, to dlaczego go tato ma nie zatrudnić?” Tak usłyszałem od Policjantki w Wydziale Wewnętrznym Komendy Wojewódzkiej w Rzeszowie.
Ale jak się można dziwić skoro Policjanci z wydziału spraw wewnętrznych nie widzieli ze ich koledzy kryją burdele .

gajowy
Gość
gajowy

gdyby im zabrać połowe z tego co mają to i tak zaden nie odejdzie bo gdzie taki baran pójdzie albo baranica,obnizyć im zamiast wieku emerytalnego pobory i zagonić do lepszej roboty

bronek
Gość
bronek

popieram

willi
Gość
willi

czy pouczenie to tylko do czasu do puki policjanci nie zostaną zaspokojeni , bo jak tak to mam ich daleko w du……. pozdrawiam.
Jak załatwia swoje to od nowa będą nas gnębić lepiej ich rozwiązać i powołać coś nowego.

dobra rada
Gość
dobra rada

willi
11 lipca 2018 – 17:20
czy pouczenie to tylko do czasu do puki policjanci nie zostaną zaspokojeni , bo jak tak to mam ich daleko w du……. pozdrawiam.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
na” zaspokojenie”, to dać im pielęgniarki na lewych zwolnieniach ,będzie „dwa w jednym” zaspokoją ich ,a oni je pouczą ,a jak już ta nauka dobrze pójdzie ,to dać im podwyżkę :-)

p.s
Pielęgniarkom też dać podwyżkę „50+” ,bo jak pokazują obserwacje w klubie Kula ,(w poniedziałki ),to pielęgniarki najlepiej czują się z” 50+” i garnęły tam stadami ,mimo przemęczenia :-)))