Powalcz o swoją karierę z najlepszymi

Fot. Archiwum programu
Fot. Archiwum programu

PODKARPACIE. Zakończył się obóz naukowy z udziałem uczniów z naszego regionu.

Swój pierwszy krok do kariery badawczej wykonało właśnie troje uczniów z podkarpackich szkół ponadpodstawowych, którzy wzięli udział w wyjątkowym obozie naukowym ADAMED SmartUP. Przez dwa tygodnie, pod okiem najlepszych wykładowców z Polski i zagranicy, Jaromir Hunia, Małgorzata Róg i Justyna Kiełabasa pogłębiali swoją wiedzę z zakresu chemii, fizyki i medycyny.

Jaromir Hunia jest uczniem I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy, Małgorzata Róg to uczennica Gimnazjum nr 2 w Mielcu, a Justyna Kiełabasa – II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w tym samym mieście. Wszyscy pasjonują się naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Aby znaleźć się w grupie 50 uczestników obozu ADAMED SmartUP, musieli pokonać kilka tysięcy chętnych z całego kraju, podczas wieloetapowej rekrutacji, której częścią była m.in. gra naukowa rozgrywająca się w wirtualnej rzeczywistości.

Nagrodą były ćwiczenia w tunelu aerodynamicznym
Warto było się starać o miejsce na tym wyjeździe, ponieważ na uczestników czekali wykładowcy z renomowanych uczelni i instytutów badawczych. Uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy tematyczne: chemia i biochemia, medycyna, inżynieria i robotyka oraz fizyka i nowe technologie. Zajęcia teoretyczne uzupełniały dziesiątki eksperymentów i doświadczeń, które uczniowie przeprowadzali w laboratoriach. Wrażenie na nich zrobiło wyposażenie pracowni badawczych – dla większości był to pierwszy kontakt z tak profesjonalną aparaturą. Dzięki współpracy z Instytutem Automatyki i Robotyki oraz z Wydziałem Mechanicznym Energii i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, młodzież wzięła także udział w ćwiczeniach w tunelu aerodynamicznym i na symulatorze lotów.

Nic więc dziwnego, że naukowe dyskusje przeciągały się często długo poza przewidziany w harmonogramie czas. Wykładowcy ADAMED SmartUP podkreślali zgodnie, że prowadzenie zajęć dla tak utalentowanej i zaangażowanej młodzieży to dla nauczyciela prawdziwa przyjemność.

Ty też możesz wziąć udział w programie
Jaromir, Małgorzata i Justyna ciągle mają szansę na znalezienie się w gronie laureatów nagrody głównej ADAMED SmartUP. Z grupy 50 uczniów wybranych zostanie bowiem dziesięcioro, dla których opracowany zostanie indywidualny cykl konsultacji edukacyjnych, prowadzony przez doświadczonych ekspertów i naukowców. O tym, jak wiele znaczą te konsultacje przekonali się laureaci ubiegłorocznej edycji programu. Wsparcie mentorów umożliwiło im zdobycie pierwszych miejsc w krajowych i zagranicznych olimpiadach, rozpoczęcie studiów na najlepszych uniwersytetach na świecie czy prowadzenie autorskich projektów badawczych.

Chcesz wziąć udział w takiej niezwykłej przygodzie? Marzysz o karierze naukowej? Rejestracja do 3. edycji programu rusza już we wrześniu na stronie www.adamedsmartup.pl.

***
ADAMED SmartUP to program naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, mający na celu popularyzację nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju pasji i zainteresowań szczególnie uzdolnionej młodzieży. Podstawą inicjatywy jest platforma internetowa www.adamedsmartup.ploraz program stypendialny przeznaczony dla osób w wieku 15-19 lat.

am

zakończył się_0562 zakończył się 6289 zakończył się 0124 zakończył się_5938

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o