Powinien być obowiązek wymiany opon na zimowe?

Rodzaj opon samochodu ma wpływ na jego przyczepność. Fot. Wit Hadło

KRAJ, PODKARPACIE. Polska jest jednym z 13 krajów Europy, gdzie wymiana opon nie jest wymagana. W wielu państwach za brak odpowiedniego ogumienia przewidziane są mandaty.

Debata na temat tego czy w Polsce powinno wprowadzić się obowiązek wymiany opon z letnich na zimowe trwa od blisko dekady. Zwolenników jak i przeciwników takiego rozwiązania jest niemal tyle samo, lecz statystyki nie kłamią. Według raportu Komisji Europejskiej z 2016 r. korzystanie z opon zimowych niweluje ryzyko wypadku aż o 46 proc.!

O potrzebie wprowadzenia przepisów nakazujących jazdę na oponach zimowych poza okresem letnim mówi się od dawna. Ostatnio również mieszkańcy terenów górskich w tym głównie Tatr zaapelowali, aby zakazać poruszania się pojazdów na ogumieniu letnim w okresie od listopada do marca. Powód? Niedostosowane do warunków drogowych samochody turystów notorycznie paraliżują ruch. Nie tylko górale dostrzegają problem, ale także wiele innych regionów Polski w tym m.in. Podkarpacie. Obecnie w Polsce nie ma przepisu, który nakazuje zmianę opon, lecz zdaniem entuzjastów takiego rozwiązania, po jego wprowadzeniu znacznie poprawiłby się poziom bezpieczeństwa na drogach. Podobne opinie wyrażają eksperci.

– Rodzaj opon ma wpływ na przyczepność, gdyż nawet jeśli na jezdni nie ma śniegu, a utrzymuje się temperatura minusowa to letnie opony twardnieją, przez co automatycznie droga hamownia się wydłuża – zauważa Przemysław Pepla z porównywarki ubezpieczeń mfind.

Trudniej o odszkodowanie

Polska jest jednym z zaledwie 13 krajów Europy, gdzie wymiana opon nie jest wymagana. Obowiązek ten funkcjonuje m.in. w Austrii, Niemczech, Rumunii, a także na Słowacji czy Litwie. Jak zaznaczają eksperci, poruszanie się samochodem na oponach letnich w okresie zimowym może także skutkować brakiem uzyskania odszkodowania w przypadku uczestnictwa w wypadku. – Jeśli chodzi o polisę OC to w tej kwestii nie ma znaczenia na jakich opon jeździ samochód, kierowca i tak uzyska odszkodowanie. Natomiast w przypadku polisy AC wiele towarzystw ubezpieczeniowych odmawia wypłaty pieniędzy – mówi Pepla. Co ważne, w Polsce przy ubieganiu się o odszkodowanie z AC istotne są warunki, na jakich dane towarzystwo bierze na siebie odpowiedzialność. Z tym jest jednak rożnie.

Kamil Lech

11
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
zenonMarcinpawełJacekpio Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
zenon
Gość
zenon

Lobby oponiarskie w natarciu

Marcin
Gość
Marcin

Wiele firm jeździ wszystkimi dostawczakami cały rok na oponach zimowych, bo nie są zużyte, w zimie już się nie nadają, wiec po co lepiej od razu kupić wielosezonowe.

paweł
Gość
paweł

Do Jacka i nie tylko: Zrozumcie że opona zimowa jest tak naprawdę zimowa przez dwa, najwyżej trzy sezony. I to pod warunkiem że w trzecim roku użytkowania będzie lekka zima. Po tym czasie guma traci właściwości i twardnieje. Efekt – utrata przyczepności. Jeżeli nawet nie jeździsz autem to pasek rozrządu po pięciu latach musisz wymienić. Z tego samego powodu. Moim zdaniem więc wkrótce do lamusa odejdą opony letnie. Ponieważ w lecie będzie się używać opon zimowych które mają dobry bieżnik ale wiek zrobił swoje i nie nadają się do jazdy w zimie. Bo tak naprawdę mało kto jeździ tyle żeby… Czytaj więcej »

Jacek
Gość
Jacek

Opony całoroczne załatwiają sprawę. Eksperci twierdzą, że w naszym klimacie zmiana opon powoduję w niektórych porach roku skrajne niedopasowanie opon do warunków na drodze tj w nocy przymrozki, a w dzien +20 stC.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Zabronić zabraniania! W związku z globalnym ociepleniem i praktycznie brak zim, na oponach letnich przez cały rok jeżdżę od lat. Jest kilka dni w roku, że nie wyjeżdżam, ale to wtedy, gdy jest gołoledż i opony zimowe tównież nie pomogą. Przy okazji ogłaszam, że do sklepu chcę chodzić wtedy kiedy coś potrzebuję i decyzje do którego i kiedy chcę podejmować sam. Za mnie decyzje podejmowali rodzice do 18 roku życia, teraz gdy mogę wybierać debili do władz, to chyba również mogę wybrać sklep i dzień, kiedy chcę w nim robić zakupy. Co do tego czy w kościele msze mają być… Czytaj więcej »

paweł
Gość
paweł

Masz rację. Do sklepu możesz chodzić kiedy chcesz. Ja proponuję jeszcze zabronić zabraniania wyprzedzania na przejściu dla pieszych – ostatnio pewien lekarz na ul. Krakowskiej wychodził dokładnie z takiego założenia co ty odnośnie sklepów. No i zabronić ograniczania dozwolonej prędkości – bo co mi ktoś będzie mówił z jaką prędkością mam jeździć. I zabronić zabraniania wjazdu na przejazdy kolejowe na czerwonym świetle. Zwłaszcza na Warszawskiej. Bo co mi ktoś będzie mówił że mam się zatrzymać skoro JA potrzebuję przejechać. Za mnie podejmowali decyzje rodzice do 18 roku życia. Ja ja ja…

adam
Gość
adam

taka zima jaką mamy to dwa razy na dobe trzeba wymieniać opony

Damian
Gość
Damian

Wielosezonowe i po temacie!

pio
Gość
pio

wielosezonowe przerabiałem temat jak do wszystkiego to nie nadają się do niczego ,póki nowe
dobry bieżnik to jeszcze a później katastrofa jeżdżą lepiej jak sanki i to modele z wyższej półki G…Y…

Jacek
Gość
Jacek

Moje zimowe z najwyższej półki nr jeden w testach ADAC po kilku latach i niewielkim przebiegu 1500 km ślizgają się aż miło. Dobra opona jest na 3 lata.