Powitanie śp. st. chorążego Jana Kiepury. ZDJĘCIA

Fot. Wydział Prasowy Dowództwa Wojsk Lądowych
Fot. Wydział Prasowy Dowództwa Wojsk Lądowych

RZESZÓW, WARSZAWA. Rodzina, minister obrony narodowej i kierownicza kadra Sił Zbrojnych oraz przełożeni z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich powitali powracającego do ojczyzny śp. starszego chorążego Jana Kiepurę, który zginął w Afganistanie 10 czerwca br.

„Panie Chorąży, Janku! Czekaliśmy na Ciebie wszyscy: żona, synowie, rodzina, przyjaciele, przełożeni. Ale nie spodziewaliśmy się, że wrócisz już teraz, że Twoja misja zostanie przerwana. Los zadecydował za nas. Odszedłeś, chociaż tak wiele miałeś jeszcze do zrobienia. Nie umiemy pogodzić się z tą myślą. Nie znajdujemy słów, które mogłyby pocieszyć Twoich bliskich. Możemy tylko zapewnić, że sercem jesteśmy z nimi. I powiedzieć, że byłeś dobrym żołnierzem i bardzo odważnym człowiekiem. Takim, który nie wahał się wziąć na siebie zobowiązań całego narodu. Narażać życia w imię Polski, naszego bezpieczeństwa i opinii w świecie. To właśnie dzięki ludziom takim jak Ty, sojusznicy uważają Polskę za kraj, na którym można polegać. Panie Chorąży, Janku! Udowodniłeś, że żołnierz to nie tylko zawód, to coś znacznie więcej. To powołanie warte ceny życia. To odpowiedzialność i odwaga, która każe iść w pierwszej linii, tak jak Ty Janku szedłeś tam, w Afganistanie, choć przecież chciałeś żyć i wrócić do kraju. Będziemy o tym pamiętać. Będziemy mówić Twoim synom, że byłeś bohaterem. Że w najtrudniejszych warunkach pokazałeś, czym jest honor i godność polskiego żołnierza. Panie Chorąży, zginąłeś służąc Polsce. Cześć Twojej Pamięci!” – powiedział, przemawiając nad trumną poległego, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Uroczystość powitania powracającego do kraju bohatera odbyła się 13 czerwca 2013 roku na terenie Wojskowej Portu Lotniczego Warszawa Okęcie. W tym szczególnym momencie na samolot wiozący trumnę z ciałem śp. Jana Kiepury, wspólnie z najbliższymi i szefem resortu obrony narodowej, oczekiwali m.in.: Szef Sztabu Generalnego WP generał broni Mieczysław Gocuł, Dowódca Wojsk Lądowych generał broni Zbigniew Głowienka, Zastępca Dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych – Szef Sztabu generał dywizji Jerzy Michałowski, Dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich pułkownik Wojciech Kucharski, dowódca 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich podpułkownik Tomasz Gdak.

Do zdarzenia, w wyniku którego śmierć poniósł plutonowy Jan Kiepura – żołnierz XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, doszło 10 czerwca 2013 roku około godziny 6.30 czasu polskiego. Plutonowy Kiepura rozpoznawał teren i ubezpieczał miejsce wykonania zadania przez amerykański zespół oczyszczania, który dokonywał sprawdzenia drogi na obecność min i innych przedmiotów niebezpiecznych. W wyniku wybuchu miny-pułapki Jan Kiepura odniósł ciężkie obrażenia. Na miejscu zdarzenia rannemu została udzielona pomoc medyczna, jednakże pomimo podjętych prób reanimacji żołnierzowi nie udało się uratować życia.

[print_gllr id=86306]

tc/www.army.mil.pl

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
piotr Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
piotr
Gość
piotr

[ ‚ ][ ‚ ] cześć jego pamięci wyrazy współczucia dla bliskich