Powrót płk. Cieplińskiego

Pomnik płk. Łukasza Cieplińskiego, prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz jego sześciu podwładnych jeszcze przed odsłonięciem. Skwer u zbiegu ulic Moniuszki, Zygmuntowskiej i Cieplińskiego. Fot. Paweł Bialic
Pomnik płk. Łukasza Cieplińskiego, prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz jego sześciu podwładnych jeszcze przed odsłonięciem. Skwer u zbiegu ulic Moniuszki, Zygmuntowskiej i Cieplińskiego. Fot. Paweł Bialic

RZESZÓW. W niedzielę odsłonięcie pomnika.

W niedzielę, 17 listopada, zostanie odsłonięty i poświęcony pomnik płk. Łukasza Cieplińskiego, prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz Żołnierzy Wyklętych. To pierwszy pomnik Żołnierzy Wyklętych w demokratycznej Polsce.

Uroczystość nastąpi na kilka dni przed setną rocznicą urodzin płk. Łukasza Cieplińskiego (przypada 26.11.). Program niedzielnej uroczystości: 10.30 – msza św. koncelebrowana przez biskupa Jana Wątrobę (Bazylika Wniebowzięcia NMP OO. Bernardynów); 12.30 – odsłonięcie i poświęcenie pomnika płk. Łukasza Cieplińskiego, IV ZG Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz Żołnierzy Wyklętych (róg ulicy St. Moniuszki i al. Ł. Cieplińskiego).

W uroczystościach wezmą udział członkowie rodzin działaczy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość z całego kraju, kombatanci, biskupi i księża oraz przedstawiciele władz. Swoją obecność potwierdzili dr Łukasz Kamiński, prezes IPN, Andrzej Kunert – minister sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Autorem pomnika jest prof. Karol Badyna z Krakowa. Pomnik składa się z ośmiu odlewów z brązu: postaci Cieplińskiego, więziennego grypsu do rodziny, i sześciu popiersi współpracowników Cieplińskiego w IV Zarządzie WiN. Dzięki instalacji urządzeń multimedialnych będzie można usłyszeć głos Łukasza Cieplińskiego.

Pomysłodawca takiego upamiętnienia Cieplińskiego był Wojciech Buczak, przewodniczący regionalnej Solidarności. W 2008 roku powstało społeczne stowarzyszenie budowy pomnika, którego prezesem został Wojciech Buczak. Stowarzyszenie zebrało pieniądze na pomnik (ponad 300 tys. zł); na ten cel złożyły się m.in. gminy, w których mieszkali współpracownicy płk. Cieplińskiego.

Ppłk. Łukasz Ciepliński, ps. Pług, podczas wojny był szefem inspektoratu AK na Rzeszowszczyźnie, a po wojnie organizował II podziemie akowskie oraz WiN (był prezesem IV Zarządu Głównego WiN), za co po aresztowaniu i prawie 3-letnim brutalnym śledztwie został skazany na śmierć. Wraz ze swoimi podwładnymi w IV Zarządzie WiN – Józefem Batorym, Karolem Chmielem, Mieczysławem Kawalcem, Adamem Lazarowiczem, Franciszkiem Błażejem, Józefem Rzepką (wszyscy pochodzili z Rzeszowszczyzny) – został zamordowany strzałem w tył głowy 1 marca 1951 roku w Warszawie. Do dziś nie wiadomo, gdzie leżą ich szczątki. W latach PRL prawda o zamordowanych działaczach WiN była zamazywana i szkalowana. Propaganda przedstawiała ich jako wrogów ludu i niemieckich kolaborantów.

ps

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
historyk
historyk
7 lat temu

stawianie pomników dowódcom zbrodniczego reakcyjnego podziemia zapominając ze WIN współpracowali z UPA a takich przypadkow było kilkadziesiąt jak wspólny napad na garnizon Lubaczow., porozumienia UPA z WIN zawarte 29.04.1945 w m..Siedliska pow. Brzozów , porozumienie zawarte 18.05.1946 z dowódcami OUN-UPA Rawicz. Jawir, Chmarnyj na terenie powiatu tomaszowskie , którzy w sposób okrutny mordowali. chłopów za to ze z parcelacji wzięli pare morg pola, za napady na GS-y , ze kobietom rozcinali brzuch, gwałcili, meżczynom wydłubywano oczy – jest haniebne i nie ma nic wspólnego z prawda historyczna a jest jeszcze jedną forma legitymizowania zbrodni.

Tadeusz
Tadeusz
7 lat temu

ŻAŁOSNE. Kiedy czyta się takie komentarze- ciśnie się zdanie:”
Naród bez pamięci przestaje być narodem”

Tadeusz
Tadeusz
7 lat temu

ŻAŁOSNE. Czytając takie komentarze aż ciśnie się na usta zdanie: ” Naród bez pamięci, przestaje być narodem”.

zasa
zasa
7 lat temu

Naród się cieszy, że jest uroczystość, impreza…. tylko nie zdaje sobie zapewne sprawy, że to za jego pieniądze bawią się dostojnicy :(

paweł
paweł
7 lat temu

miliony pomników = setki głodnych dzieci

Jacek
Jacek
7 lat temu
Reply to  paweł

Ciekawe czy nakarmiłeś kiedyś jakieś głodne dziecko?

mieszkaniec z Kmity
mieszkaniec z Kmity
7 lat temu
Reply to  Jacek

Ja mialem taka sasiadke w bloku. Jak sie zorientowala ze moja zona jak daje jesc daje i innym dzieciom ktore z nimi przychodza z podworka do nas do domu zaczela wysylac swoje dzieci do nas mowiac swoim dzieciom wolajacym ze sa glodne „idzcie do ciotki Maryski to wam da jesc”. My biedaki z miasta na wynajetym mieszkaniu zyjacy od wypalty do wyplaty bez jakielkowwiek pomocy bylismy przez nich wykorzystywani. Jak sie pozniej okazalo mieszkanie mieli wlasnosciowe i taka byla u nich w domu bieda ze mieli konta dolarowe w banku Pekao SA na ktorych byly tysiace dolarow. Oprocz tego mieli… Czytaj więcej »