Powstaje Centrum Kultury z celą mnicha

Centrum Kultury według planów ma ruszyć w połowie tego roku. Fot. Archiwum Miasta i Gminy Zagórz

Dobiega końca przebudowa zabytkowego foresterium mieszczącego się przy klasztorze Karmelitów Bosych w Zagórzu. W obiekcie powstanie Centrum Kultury. Dzięki unijnym pieniądzom zagórski Karmel ma szansę stać się jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w regionie.

XVIII-wieczny klasztor jest jedną z największych atrakcji turystycznych Zagórza. Rocznie odwiedza go około 20 tysięcy turystów. Odkąd w 2000 roku zagórski Karmel przeszedł na własność gminy Zagórz, władze starają się przywrócić mu dawny blask.
W ostatnich latach klasztor i jego otoczenie przeszły ogromną zmianę. Udało się m.in. wyeksponować i zabezpieczyć jego mury, odnowić frontową elewację, zabezpieczyć freski i uporządkować teren wokół obiektu. W jednej z wież powstała ciesząca się ogromną popularnością wśród turystów platforma widokowa, a na tyłach obiektu ogród, w którym kwitną zioła, kwiaty i drzewa owocowe.
Aktualnie w kompleksie trwają kolejne prace. W foresterium, czyli dawnym budynku gościnnym, powstaje Centrum Kultury. Budynek został rozbudowany, zadaszony i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Będzie to obiekt użytkowy, całosezonowy, z zachowaniem pozostałości obecnych murów, w którym znajdą się pomieszczenia do promocji produktów regionalnych, punkt informacji turystycznej, restauracja wraz zapleczem gastronomicznym, sala wirtualnej rzeczywistości, sala projekcyjno-filmowa, sala ekspozycyjno-konferencyjna, pracownie artystyczne, pomieszczenia socjalne wraz zapleczem sanitarnym, zaplecze magazynowe, toalety oraz perełka – cela mnicha.
Prace, jak informuje Jakub Osika z Urzędu Miasta i Gminy w Zagórzu, dobiegają powoli końca. Zgodnie z planem obiekt ma być gotowy i otwarty dla turystów z końcem sierpnia tego roku.
Władze zagórza liczą na to, że nowa atrakcja turystyczna ściągnie do gminy nowych turystów. Docelowo, ma to być miejsce wycieczek, pielgrzymek, zielonych szkół, lekcji, wykładów, prelekcji i konferencji, ale także miejsce, gdzie można zorganizować różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, jak kameralne koncerty, czy przeglądy filmowe. W planie jest także organizowanie mszy.
Łączny koszt prac wyniesie ponad 8,5 miliona złotych. Zagórski magistrat dostał na ten cel ponad pięć milionów złotych unijnego dofinansowania z pieniędzy RPO WP na lata 2014 – 2020.

Martyna Sokołowska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
bloger
bloger
1 miesiąc temu

cela mnicha i organizowanie mszy wydarzeniem kulturalnym roku