Powstaje dwujęzyczne gimnazjum

– W tym osiemnastowiecznym pałacu Lubomirskich otworzymy Gimnazjum Dwujęzyczne. Wyznaczono już terminy dla kandydatów do tej szkoły – poinformował Piotr Drąg (35 l.), nauczyciel matematyki. – Do 30 kwietnia przyjmowane są podania, 29 maja o godz. 14 przeprowadzony będzie sprawdzian uzdolnień językowych, a 3 lipca do godz. 14 należy dostarczyć oryginały dokumentów. 5 lipca ogłosimy listę uczniów przyjętych do gimnazjum. Fot. Wit Hadło

BOGUCHWAŁA. To trzecia tego typu placówka na Podkarpaciu, po Rzeszowie i Krośnie.

W Boguchwale trwają przygotowania do otwarcia Gimnazjum Dwujęzycznego. Głównym celem nauczania w tej placówce jest zapewnienie uczniom możliwości opanowania języka angielskiego na wysokim poziomie z bogatym słownictwem z różnych dziedzin wiedzy.

Do 30 kwietnia potrwa rekrutacja uczniów do nowej szkoły, która mieścić się będzie w budynku obecnego Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Tkaczowa (w pałacu Lubomirskich). Będzie to gimnazjum niepubliczne o uprawnieniach publicznych i rozpocznie swoją działalność od 1 września br. W pierwszej klasie będzie się kształcić 24 uczniów. Organem prowadzącym szkoły jest Towarzystwo Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale.

– Jest duże zainteresowanie nową formą kształcenia i coraz więcej uczniów składa podania – mówi Piotr Drąg (35 l.), nauczyciel matematyki. – Dzięki nauczaniu przedmiotów w dwóch językach, polskim i angielskim, np. na matematyce, uczeń tylko na tym skorzysta. Będzie bardziej bystry, wpłynie to na wszechstronny rozwój uczniów.

Nauczanie w obu językach prowadzone będzie w co najmniej dwóch przedmiotach, w tym przynajmniej jeden spośród następujących: biologia, chemia, fizyka, część geografii ogólnej, część historii odnoszącej się do historii powszechnej i matematyka. Wykluczone jest natomiast korzystanie z języka angielskiego na zajęciach z: języka polskiego, części historii dotyczącej historii Polski i części geografii dotyczącej geografii Polski (rozporządzenie ministra edukacji narodowej).

Gimnazjum będzie miało specjalny charakter i będą mogli się tam kształcić nie tylko uczniowie z gminy Boguchwała, ale nawet z Rzeszowa.

Mariusz Andres

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
mariankrzysztof Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
marian
Gość
marian

Czyli gmina idzie w kierunku oszczędzania , jedynym i słusznym pogrąża prowadzone obecnie gimnazjum. Ciekawe kto ma w tym interes ?

krzysztof
Gość
krzysztof

Mam nadzieję, że projekt się uda i młodzież będzie posługiwała się biegle językiem polskim i angielskim znając przy tym różnice obowiązujące między tymi językami. Niestety, widać po forach, że ludzie uczący się języka angielskiego w szkołach przenoszą zasady pisowni z języków obcycn na język ojczysty. Nagminne jest pisanie przymiotników z dużej litery. Na przykład: mam dobre oceny z języka Polskiego. Pisząc w ten sposób wcale się nie wyróżnia i wywyższa specjalnie polskiej mowy, wręcz przeciwnie, osłabia.