Powstaje monitoring miejsc parkingowych

Dziś tablice przedstawiają lakonicznie informacje „Mało”, „Dużo”, które praktycznie nie pomagają kierowcom w znalezieniu miejsca do zaparkowania. W czerwcu przyszłego roku ma się to zmienić. Fot. Wit Hadło

W Rzeszowie przygotowywany jest monitoring stanu wolnych miejsc parkingowych. Niemal cała Strefa Płatnego Parkowania będzie objęta systemem analizującym dane na temat parkujących pojazdów. Informacje na ten temat będą pojawiać się na interaktywnych tablicach oraz w mobilnej aplikacji dla mieszkańców. Kiedy? Już w czerwcu 2021 r.

Inwestycją, która docelowo upłynnić ma ruch w obszarze rzeszowskiej strefy parkowania, zajmuje się firma Asseco Data Systems. Rozwiązanie ma pozwolić kierowcom na szybsze odnajdywanie wolnych miejsc parkingowych oraz nie blokowanie ulic, co z kolei może przełożyć się na mniejszą ilość zużytego paliwa, mniejszą emisję spalin i czystsze powietrze. Wiele osób zastanawia jak nowatorskie rozwiązanie będzie funkcjonować w praktyce? W strefie pojawią się kamery, czujniki i sieci neuronowe, które będą całodobowo zbierać i analizować dane o parkujących samochodach. Następnie komunikaty będą ukazywać się na interaktywnych tablicach w SPP i w udostępnionych mieszkańcom aplikacjach. Dziś tablice przedstawiają lakonicznie informacje „Mało”, „Dużo”, które praktycznie nie pomagają kierowcom. – Wizyjny monitoring miejsc parkingowych będzie funkcjonował od czerwca 2021 r. Obecnie wykonawca montuje światłowody i słupy, na których zainstalowane zostaną kamery – mówi Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa. Jak słyszymy, inwestycja ma być wyjściem naprzeciw potrzebom kierowców w Rzeszowie. – Wizyjny monitoring pojawi się na terenie całej strefy z wyłączeniem dwóch osiedli, które zostały wprowadzone w jej obszar 1 października, a mowa o osiedlu Grota-Roweckiego i 1000-lecia – wyjaśnia Siwak-Krzywonos. Przetarg na wykonawstwo robót został ogłoszony na terenie ustalonego wcześniej obszaru, więc nowe osiedla nie zostaną podpięte do monitoringu. Całościowy koszt inwestycji to blisko 15 mln zł.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
4 dni temu

15 milionów? Gdzie jest prokuratura?

Wędrowiec
Wędrowiec
5 dni temu

„Następnie komunikaty będą ukazywać się na interaktywnych tablicach w SPP” – jakie w praktyce będą to komunikaty? Czy określenie „dużo” zostanie zastąpione np liczbą 55. Jeśli tylko tyle to szkoda na to 15mln.

all
all
6 dni temu

Bzdura, tam gdzie jest strefa wolnych miejsc jest na pęczki. Szkoda kasy.

hijena
hijena
7 dni temu

obawiam się ,że ten system parkingowy będzie działał podobnie jak inny wynalazek ratuszowych geniuszy Inteligentny System Transportowy