Powstał szlak rodziny Beksińskich

Galeria Beksińskiego w Muzeum Historycznym w Sanoku to początek szlaku rodziny Beksińskich. Fot. Wit Hadło
Galeria Beksińskiego w Muzeum Historycznym w Sanoku to początek szlaku rodziny Beksińskich. Fot. Wit Hadło

SANOK. Miasto będzie promowane przez nietuzinkowego artystę związanego z miastem.

Ze Zdzisławem Beksińskim można spotkać się już nie tylko w sanockim Muzeum Historycznym, gdzie jest galeria tego artysty. Można go też zobaczyć na rynku w Sanoku, gdzie stanęły tablice informujące o historii rodu Beksińskich i jego związku z tym miastem. W Sanoku powstał szlak rodziny Beksińskich.

Historia rodziny Beksińskich rozpoczęła się już 200 lat temu. Beksińscy zbudowali zakład kotlarski, z którego powstała fabryka wagonów , a później Autosan. W tym zakładzie przez kilka lat pracował słynny malarz Zdzisław Beksiński.

Z czego słynie Sanok? Co jest wizytówką tego miasta? Dla turystów przyjeżdżających z różnych regionów Polski Sanok to firma Autosan, produkująca popularne autobusy, dobry wojak Szwejk, którego pobyt w Sanoku został opisany w powieści Jaroslava Haska  i Beksiński, a dokładnie jego sugestywne obrazy.

Miasto jednak ma się wypromować przez wszystkim przez nietuzinkową postać Zdzisława Beksińskiego.  Na rynku stanęły już tablice informujące o historii rodu Beksińskich i jego związkach z Sanokiem. Na tablicach są sztalugi – co jest nawiązaniem do twórczości artysty.

PTTK w Sanoku zamierza odnowić infrastrukturę szlaku turystycznego. Oznakowane zostaną w kształcie sztalugi drogowskazy, na których umieszczeni  są poszczególni członkowie rodu Beksińskich. Są już pieniądze na wydanie 2 tys. przewodników po szlaku, które będą rozdawane  bezpłatnie m.in. w Muzeum Historycznym, gdzie rozpoczyna się szlak. Ścieżkę można przejść w niecałe trzy godziny. Na szlaku jest 11 tablic informacyjnych, które przypomną o rodzie Beksińskich związanych z Sanokiem od kilku pokoleń.

Jeden z rodziny Beksińskich, Władysław, był znanym architektem, ale nikt nie jest tak znany jak Zdzisław. W sanockim muzeum są 2 tys. jego prac, w niektóre dni wakacji galerie. Zdarza się, że w niektóre dni wakacji galerię obrazów Beksińskiego odwiedza nawet i tysiąc osób, które przyjeżdżają w Bieszczady z różnych części Polski. W tamtejszym muzeum można obejrzeć nie tylko obrazy, ale i rysunki, grafiki tradycyjne i komputerowe, rzeźbę i fotografię artystyczną.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Iza Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Iza
Gość
Iza

Ten szlak istnieje od pięciu lat ;)