Powstaną miejsca kontroli przeciążonych pojazdów

Jedno z miejsc parkingowych dla przeciążonych ciężarówek powstanie przy al. Sikorskiego. Fot. Paweł Dubiel

RZESZÓW. Dotychczas przez brak parkingów potrzebnych do kontroli ciężarówek wjeżdżających do miasta, ich ważenie oraz fotografowanie tablic rejestracyjnych mijało się z celem.

Ta inwestycja ma pozwolić zadbać o rzeszowskie drogi i karać kierowców niszczących nawierzchnie jezdni. Chodzi o budowę parkingów, na które kierowane będą przeciążone pojazdy. Takie miejsca powstaną przy drogach wlotowych do miasta. Kiedy? Już w 2020 r.

Od 2015 r. na wlotowych drogach do Rzeszowa (m.in. ul. Warszawska czy Krakowska) działają wagi do ważenia pojazdów, które miały wyłapywać przeciążone ciężarówki. Przy infrastrukturze zamontowano kamery, które identyfikują pojazdy oraz ich numery tablic rejestracyjnych. W momencie najechania przez ciężarówkę powyżej 11,5 ton na jedną oś, fotokomórka robi zdjęcie. Następnie elektroniczna tablica zamontowana nad drogą pokazuje komunikat, że dany pojazd jest przeciążony. Co za to grozi? Kara nawet do 10 tys. zł.

Cały system jednak od samego początku nie funkcjonuje tak jak powinien. Wiele podmiotów wskazywało, że samo namierzanie przeciążonego pojazdu poprzez zważenie jego masy i zrobienia zdjęcia idzie na marne, gdyż w okolicy nie powstały place do zatrzymywana ciężarówek. W Rzeszowie niestety nie wytyczono parkingów do tego celu, lecz ratusz chce teraz nadrobić zaległości. Kilka dni temu ogłoszono przetarg, w ramach którego powstać ma pięć miejsc parkingowych. – Takie place zostaną wybudowane przy ul. Krakowskiej, Lubelskiej,Warszawskiej, Przemysłowej i Sikorskiego – mówi Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego rzeszowskiego urzędu miasta. – Ponadto powstaną także trzy nowe wagi przy al. Sikorskiego, rondzie Kuronia i łączniku S19 przy ul. Przemysłowej – dodaje. Udoskonalenie systemu ma pozwolić na sprawniejsze wyłapywanie kierowców łamiących przepisy i niszczących nawierzchnie jezdni. Dzięki parkingom, Inspekcja Transportu Drogowego będzie mogła przeprowadzać szczegółową kontrolę pojazdu.

Kamil Lech

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o